ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Σίφουνας ο Θρύλος!

Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός υπέταξε με 12-7 εκτός έδρας το Αννόβερο και παρέμεινε ακλόνητος στην κορυφή του ομίλου.

Την ξέφρενη κούρσα του στο φετινό Champions League συνέχισε ακάθεκτος ο Ολυμπιακός!
Οι «ερυθρόλευκοι» αποδίδοντας εξαιρετικά σε άμυνα κι επίθεση, θριάμβευσαν στο Αννόβερο της ομώνυμης τοπικής ομάδας με 12-7, γεγονός το οποίο τους επέτρεψε να επανέλθουν δριμύτεροι στις επιτυχίες μετά την ήττα από τη γιουγκ το Ντουμπρόβνικ και να διατηρηθούν ακλόνητοι στο ρετιρέ του πρώτου ομίλου!

Οι πρωταθλητές Ελλάδας με την «αύρα» της κορυφαίας ευρωπαϊκής ομάδας επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά κι έφτασαν πανάξια στην σπουδαία εκτός έδρας νίκη, που τους επέτρεψε να φτάσουν στους 22 πόντους και να ατενίζουν το μέλλον με ακόμη μεγαλύτερη αισιοδοξία

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και προηγήθηκε νωρίς νωρίς 0-2 χάρη σε  δύο τέρματα του Αλέξανδρου Γούνα βάζοντας από τα πρώτα λεπτά τους δικούς του νόμους στην πισίνα.

Οι Γερμανοί αντέδρασαν μειώνοντας σε 1-2 με τον Ράντοβιτς, αλλά το γκολ του Μουρίκη έφερε τον Θρύλο στο 1-3 με το κλείσιμο του πρώτου οκταλέπτου.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε και στο δεύτερο οκτάλεπτο έχει το προβάδισμα με τον Μυλωνάκη να γράφει το 2-4 με σουτ από την περιφέρεια, με το Αννόβερο, όμως να μειώνει σε 3-4 με τον Γιόκιτς, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έδειξε ακόμη καλύτερο πρόσωπο και ήταν πολύ πιο εύστοχος.
Το γκολ του αρχηγού Βαγγέλη Δελακά από την περιφέρεια έφερε τους πρωταθλητές Ελλάδας στο 3-5. Μείωσε ο Μπρουλιάν για τους Γερμανούς σε 4-5, όμως το πολύ όμορφο γκολ του Γεννηδουνιά έγραψε το 4-6 για τον Θρύλο, που εξακολουθούσε να έχει το προβάδισμα, για να ακολουθήσει νέο γκολ από τον Γιάννη Φουντούλη για το 4-7.

Το τρίτο οκτάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 5-8, με τον Γιάννη Φουντούλη να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός έδειξε τρομερή προσήλωση και με ξεκάθαρους αγωνιστικούς προσανατολισμούς δεν επέτρεψε στους Γερμανούς να αμφισβητήσουν την ξεκάθαρη ανωτερότητά του.
Με το τρίτο γκολ του Φουντούλη, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 5-9, για να μειώσει ο Ρέλα προσωρινά σε 6-9.
Το γκολ του Μανώλη Μυλωνάκη 4’ πριν το τέλος με το οποίο ο Ολυμπιακός έφτασε στο 6-10 έκοψε τα… πόδια των γηπεδούχων κι έτσι το σκορ έφτασε στο τελικό 7-12 με τους Μπόσλιε και Νικολαϊδη να μπαίνουν και αυτοί στην λίστα των σκόρερς

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 2-1, 2-4, 2-4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Φουντούλης 3, Γούνας 2, Μυλωνάκης 2, Μουρίκης, Δελακάς, Γεννηδουνιάς, Μπούσλιε, ΝικολαΪδης