Showtime…..

Ενας απόλυτα επιβλητικός  Ολυμπιακός έκανε σκόνη και θρύψαλα την Φενέρ του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς με το τελικό σκορ  να διαμορφώνεται  στο 95-70.   Εξαιρετικοί οι Σπανούλης-Στρέλνιεκς -Πρίντεζης και Παπανικολάου που έκαναν  μια χαψιά  την πολυδιαφημισμένη τουρκική ομάδα,έχοντας 13/17 Τρίποντα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με πεντάδα τους Σπανούλη-Μάντζαρη-Παπανικολάου-Πρίντεζη-Μιλουτίνοφ και επιβάλλοντας γρήγορα τον ρυθμό του δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης στους Τούρκους.. Με άξονες στην επίθεση τους Σπανούλη-Πρίντεζη και Παπανικολάου, πολύ καλή άμυνα ,δημιουργία ,ενέργεια και ευστοχία στα τρίποντα 5/6 ,το πρώτο επτάλεπτο έφερε τους Πειραιώτες στο +15(28-13) ,με την πρώτη περίοδο να λήγει στο 34-18 με τον Σπανούλη να είναι απλά εντυπωσιακός με 14 πόντους. .

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο μάδες πολύ νευρικές. .Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ολυμπιακός είχε ένα πόντο σε σχεδόν τέσσερα λεπτά ,με βολή του Τόμπσον,ενώ οι πρώτοι εντός παιδιάς πόντοι ήρθαν από τρίποντο του Γκούντουριτς για το 35-21 και τον Στρέλνιεκς να βάζει τους πρώτους τρείς πόντους σχεδόν πέντε λεπτά πρίν το τέλος.

Η εντολή του Ομπράντοβιτς για ζον πρες σε όλο το γήπεδο και η τρομερή ενέργεια συν την ευστοχία του Ντίξον ,που έχει αλλάξει το όνομα του σε Μοχάμεντ Αλι, στα τρίποντα επέφερε προβληματισμό στους Πειραιώτες που είχαν 7 πόντους σε 7 λεπτά αγώνα έχοντας δεχτεί 13 πριν με τρίποντο ο Στρέλνιεκς κάνει το 44-31.
Το ημίχρονο έληξε στο 45-36 υπέρ του Ολυμπιακού αντικατόπτριζε εξαιρετικά το παιχνίδι, με τους Πειραιώτες να έχουν δύο λιγότερα ριμπάουντ(16-14), δύο περισσότερες ασίστ(9-7) , αλλά οι Τούρκοι είχαν 9 λάθη έναντι 4 του Ολυμπιακού…
Kαι στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος . Με τον Σπανούλη να κρατάει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα ,την άμυνα να έχει πρόβλημα μόνο από το Ντίξον που είχε 21 πόντους και τους Πρίντεζη-Στρέλνιεκς όποτε χρειάζεται να δίνουν λύσεις , οι Πειραιώτες συντηρούσαν διψήφιο προβάδισμα που έφτασε στο +19(67-48) .Με την Τρίτη περίοδο να λήγει στο 71-54 ,χάρις ένα σλάλομ του Ρόμπερτς.
Η τέταρτη περίοδος ήταν ένα απόλυτα επιθετικό πάρτι για τον Ολυμπιακό που δεν σταμάτησε να έχει τεράστια ισορροπία σε άμυνα και επίθεση και την ενέργεια,πραγματικά, να ξεχειλίζει, για το τελικό 95-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : ΜακΛίν 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τολιόπουλος, Σπανούλης 19 (3/3 τρίποντα), Μιλουτίνοφ 5, Στρέλνιεκς 19 (4/4 τρίποντα), Πρίντεζης 12 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9, Μάντζαρης 6 (1), Ρόμπερτς 7(1), Μπόγρης, Γουίλτζερ 3 (1), Τόμπσον 3.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Τόμπσον 6, Μέλι, Μαχμούτογλου, Ουαναμέικερ 7 (1), Σλούκας, Γκούντουριτς 8 (1), Βέσελι 8, Γκιουλέρ 2, Κάλινιτς 3 (1), Ντίξον 24 (6/11 τρίποντα), Ντουβερίογλου 8, Ντατόμε 4.