ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Σφαγή» του Ολυμπιακού στο φινάλε

Μάλλον κάτι «αρμενίζει» στραβά, ξανά, στο χώρο της ελληνικής διαιτησίας στο μπάσκετ! Διότι στο φινάλε του ματς στο κλειστό της Λεωφόρο, αναβίωσαν εποχές… Φάρου. Διότι οι τρεις διαιτητές του ματς, Τσολάκος, Τζιοπάνος και Κωνσταντινίδου δεν έχασαν ένα αλλά τρία φάουλ που έκαναν οι «πράσινες». Για την ακρίβεια όλα είναι από την Τζόουνς. Δύο στην Χριστινάκη και ένα στην Μόρισον. Έτσι, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη ως το τέλος και ηττήθηκε 56-55. «Σφαγή» του Ολυμπιακού στο φινάλε.

Μεγάλη νευρικότητα

Ιδιαίτερα νευρική ήταν η εκκίνηση του ματς για τις πρωταθλήτριες Ελλάδας. Μιας και στα πρώτα 3′ βρέθηκαν πίσω με 7-0! Για την ακρίβεια, χρειάστηκαν 2:23 για να σκοράρει η Βίτολα με τρίποντο, για το 7-3. Ωστόσο η Σταμολάμπρου έκανε το 10-5 (6′), αλλά μέσα σε ένα λεπτό η Σπυριδοπούλου και η Γουίλιαμς με σερί 5-0, ισοφάρισαν. Ωστόσο στα τελευταία 3:48 του πρώτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς σκορ. Το αποτέλεσμα ήταν σερί 6-0 για τον ΠΑΟ που προηγήθηκε 16-10 με την προσπάθεια της Ρέιντζ (14”).

Εμφάνιση πρωταθλητριών

Όμως όλα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Διότι η κυριαρχία του Ολυμπιακού βασίστηκε σε δύο άξονες! Καταρχάς την καλή του άμυνα. Μιας και κράτησε τον ΠΑΟ μόλις στους 11 πόντους! Επιπλέον, ο Θρύλος είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση και 4/4 τρίποντα. Έτσι μετά το αρχικό σερί 5-0 υπέρ του, η Βίτολα ισοφάρισε 18-18 (13′). Ακολούθως, στο 15′ ήταν η σειρά της Νικολοπούλου. Διότι η αρχηγός με τρίποντο έφερε μπροστά τις «ερυθρόλευκες» (22-21). Επίσης, με συνολικό σερί 13-3 που «έτρεξε» ο Ολυμπιακός, η Βίτολα διαμόρφωσε το 24-31 (17′). Μια διαφορά που έμεινε ως το ημίχρονο (27-33) μετά το καλάθι της Γουίλιαμς.

Έλεγχος με λάθη

Στη αρχή του τρίτου δεκαλέπτου η Νικολοπούλου έφερε τον Ολυμπιακό στο +8 (27-35)! Δηλαδή στο μεγαλύτερό του προβάδισμα στο ματς. Αλλά εκεί οι κοπέλες του Νίκλα δεν κατάφεραν να το μεγαλώσουν και να αποκτήσουν αβαντάζ νίκης. Κυρίως γιατί επιθετικά δεν βρήκαν αντίστοιχες λύσεις. Λοιπόν, μετά το καλάθι της Βίτολα για το 32-39 (24′), οι «πράσινες» έκαναν επί μέρους 6-1 με τον Ολυμπιακό να σκοράρει μόλις μια βολή σε 4:16, πριν η Χριστινάκη κάνει το 43-38 (29′). Έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με +5 (45-40) για τον Ολυμπιακό που «πλήρωσε» τα 5 λάθη του.

«Σφαγή» στο φινάλε!

Αν και η Καρλάφτη πέτυχε τον πρώτο πόντο στην τέταρτη περίοδο (40-46) στα 11” μετά την έναρξή της, το πρόβλημα στην επίθεση ήταν σαφώς πιο έντονο. Για την ακρίβεια, αυτή τη φορά οι κοπέλες του Ολυμπιακού έμειναν πάνω από 5 λεπτά χωρίς σκορ. Πιο συγκεκριμένα, η Μόρισον πέτυχε το 46-48, 4:44 για το φινάλε. Ακολούθως το ματς πήγε πόντο-πόντο, με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ.

Ειδικά από το 51-53 με τις βολές της Μόρισον (38′) ακολούθησαν ένα τρίποντο της Σταμολάμπρου (54-53, 1:10), ένα καλάθι της Νικολοπούλου (54-55, 0:35) και ένα της Τζόουνς (56-55, 0:26). Αλλά στην τελευταία επίθεση δεν έχουν δοθεί δύο φάουλ υπέρ της Χριστινάκη και ένα υπέρ της Μόρισον. Ειδικότερα όλα τα έκανε η Τζόουνς και το σκορ παρέμεινε 56-55 για τις «πράσινες». «Σφαγή» του Ολυμπιακού στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 27-33, 40-45, 56-55.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.