ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Σεισμός, σεισμός και Ολυμπιακός!

15231542_884968058305461_844053044_o

Ποιο ντέρμπι; Ντέρμπι ήταν μόνο στα… χαρτιά αφού η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού διέλυσε την αντίστοιχη του Παναθηναϊκού στο ΔΑΚ Γλυφάδας με σκορ 74-43! Τα κορίτσια της Ελένης Καπογιάννη “σκόρπισαν” τις πράσινες στο παρκέ πραγματοποιώντας κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο μία εξαιρετική εμφάνιση. Παρότι το ματς είχε κριθεί οι ερυθρόλευκες έψαχναν τρόπους να αυξήσουν την διαφορά και έκλεισαν την βραδιά στο +31! Από άλλο πλανήτη η Δημητράκου, πέτυχε 27 πόντους και είχε 5 στα 5 τρίποντα! Αήττητος ο Ολυμπιακός, έκανε το 6 στα 6 στο πρωτάθλημα. Αν υπολογίσουμε όλες τις ερυθρόλευκες νίκες απέναντι στον Παναθηναϊκό, αυτή ήταν η έκτη εφετινή ενώ με το 74-43 σηματοδοτήθηκε η 22η σερί νίκη σε επίπεδο Ερασιτέχνη!

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για να νικήσει στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Παρουσία του προέδρου του Ερασιτέχνη, Μιχάλη Κουντούρη αλλά και του Βαγγέλη Μαρινάκη, οι ερυθρόλευκες ξεκίνησαν το παιχνίδι αλλά κρατήθηκαν σε “ρηχά” νερά στο πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε υπέρ τους με 11-7 ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ ημιχρόνου 26-21. Ωστόσο τα δύσκολα που είχαν βάλει οι “πράσινες” στις πρωταθλήτριες δεν γινόταν να κρατήσουν για όλο το παιχνίδι.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και παίζοντας σοβαρα, συγκεντρωμένα και με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να πάρει ένα αδιαμφισβήτητο προβάδισμα της τάξης του +20 με την υπογραφή της Δημητράκου! Το 51-32 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν ο πρόδρομος μίας ακόμη επιβλητικής εμφάνισης και νίκης απέναντι στον “αιώνιο”. Οι ερυθρόλευκες δεν σταμάτησαν και συνέχισαν να διευρύνουν την διαφορά φτάνοντας στο τελικό 74-43, σκορ που δεν αφήνει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης του συνόλου που έχει δημιουργήσει ο Ολυμπιακός στο γυναικείο μπάσκετ, περίπου ενάμιση έτος μετά την επανίδρυσή του!

Τα δεκάλεπτα: 11-7, 26-21, 51-32,