ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Σαρωτικός με Σαλαμίνα

Άλλη μια νίκη πήρε ο Ολυμπιακός σήμερα με αντίπαλο την Σαλαμίνα στο Ρεντη με 42-20.

Οι ερυθρόλευκοι στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο στους αντιπάλους τους, παίρνοντας κεφάλι από την αρχή του αγώνα. Στο 9ο λεπτό προηγούνταν με 11-5, το ημίχρονο έκλεισε με 23-11 και το τελικό σκορ 42-20 .

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο ματς και από τα πρώτα λεπτά πήραν το προβάδισμα και συνεχώς μεγάλωναν τη διαφορά. Από το 5-2 του 5λέπτου, έφτασε λίγο μετά το 15′ στο 13-7. Η ομάδα της Σαλαμίνας δεν μπορούσε να ακολουθήσει και στο 26′ το προβάδισμα των γηπεδούχων
έγινε διψήφιο (20-10), για να τελειώσει το ημίχρονο στο +12 (23-11).
Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι δεν χαλάρωσαν, η ομάδα της Σαλαμίνας πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά δεν ήταν εφικτό να επιστρέψει στο ματς. Η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε κι άλλο. Από το 30-18 στο 42′ έφτασε στο +15 έξι λεπτά αργότερα (33-18, 48′). Με το ματς να ολοκληρώνεται με διαφορά 22 γκολ, καθώς η ομάδα του Καρασαββίδη επικράτησε 42-20.
Τα πεντάλεπτα: 4-2, 8-4, 11-6, 16-9, 20-10, 23-11 (ημχ.), 25-11, 29-16, 31-18, 34-18, 37-20, 42-20.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Kοτανίδης, Κουκουλάς 2, Καραμπουρνιώτης 4, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς 6, Τερλέτσκι 1, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 6, Δομπρής 5, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος, Πασσιάς 6, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης 7.
ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μπακαούκας, Κουτσόπουλος, Πετράκος 5, Τσαρπαλής, Κόρρος, Χιώτης, Τρούλος 5, Τσομπανίδης, Βασιλόπουλος 1, Φίλης, Σκυφτός, Χαραλάμπους 4, Δίπλαρος 2, Γεωργακόπουλος 3, Παπαδόπουλος.
** Δίλεπτα: 4-7, Πέναλτι: 4/5-2/3