Σαν να μην πέρασε μια ημέρα!

Αν και η προετοιμασία του Ολυμπιακού έγινε με προβλήματα, τα επίσημα ματς είναι μια άλλη ιστορία. Διότι η ομάδα του Μπαρτζώκα έχει ένα μεγάλο αβαντάζ. Δηλαδή την ομοιογένεια και τη χημεία. Καθώς η περσινή ομάδα δεν έχει αλλάξει εντελώς. Επομένως στο πρώτο ματς που έπαιξε σχεδόν πλήρης, ο Θρύλος κυριάρχησε. Ειδικότερα με κορυφαίους τους Γκος (16π.) και Μιλουτίνοφ (16π.,10ρ.) έφτασε στο 84-64 κόντρα στο Περιστέρι και πέρασε στον τελικό του Super Cup. Μιας και οι περσινοί κάτοχοι του τίτλου, αλλά και τρεμπλούχο είχαν 50% στα δίποντα και 52% στα τρίποντα, όπως και διπλάσιες ασίστ (σ.σ.: 22 με 11). Σαν να μην πέρασε μια ημέρα.

• MVP: Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος. Ο Αμερικανός ήταν εξαιρετικός, ειδικά στο πρώτο μέρος με 11π. (2/2διπ., 2/2τρ.) και 16 συνολικά στον ημιτελικό.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού που κράτησε το Περιστέρι στους 64 πόντους, εκ των οποίων οι 24 του Χαντς.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Τζο Ράγκλαντ. Ο γκαρντ της ομάδας του Σπανούλη πέρασε (23:38) και δεν ακούμπησε (0/5 σουτ και 7 λάθη) στο ημιτελικό!
  • THE POINT: Όταν ο Θρύλος σουτάρει με 52% στο τρίποντο και 50% στο δίποντο, είναι πάρα πολύ δύσκολο να μην φτάσει στη νίκη.

Δυνατή εκκίνηση

Η αρχή του ματς ανήκε 100% στο Θρύλο. Μιας και στα πρώτα 6 λεπτά βρέθηκε στο +13 (16-3). Καθώς Παπανικολάου (9π.) και Γουόκαπ (5π.) βγήκαν μπροστά. Επιπρόσθετα ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ωστόσο με την είσοδο του Χαντς το Περιστέρι βρήκε σκορ και πλησίασε στους 4 πόντους, σε 20-24. Όμως ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έκλεισε το δεκάλεπτο (20-27). Αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Σπανούλη περιόρισε επιθετικά το Θρύλο ως το 13’ για να περάσει μπροστά με 30-29. Αλλά με πρωτεργάτη τον Μιλουτίνοφ και τη συνδρομή του Λούντζη, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι και προσπέρασαν 41-30 (18’), με σερί 12-0. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι με τη διαφορά στα μισά του ημιτελικού να κλείνει στους 10 πόντους (46-36).

Δεν… πέρασε μια ημέρα!

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ο Θρύλος ήταν κυριαρχικός. Μιας και είχε υψηλά ποσοστά στα τρίποντα. Διότι ήταν σταθερά στο 50% στον πρώτο ημιτελικό του Super Cup 2023. Όταν το Περιστέρι μείωσε στους 6 (40-46, 21’) ο Ολυμπιακός με μακρινά σουτ από Γουόκαπ και Κάνααν ξέφυγε με +12 (56-44), ενώ ο κυρίαρχος στις ρακέτες Μιλουτίνοφ την ανέβασε στους 13. Επιπρόσθετα, ο Σέρβος σέντερ έφτασε στο double-double στο 35’ (13π., 10ρ.) για το +17 (72-55). Επιπλέον, με γκολ-φάουλ ο «Μίλου» έστειλε τη διαφορά στους 20 (75-55). Αν και το Περιστέρι μείωσε στους 16 (62-78) στο φινάλε με δυο τρίποντα από Λαρεντζάκη και Πάπας έκλεισε το ματς για το 84-64 του Ολυμπιακού. Σαν να μην πέρασε μια ημέρα.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 36-46, 50-63, 64-84.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.