ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

«Ρουκέτα» του Σάββα και κούπα!

Η χρονιά άρχισε με τίτλο για τον Ολυμπιακό. Αλλά πιο σωστό είναι πώς ο Θρύλος διατήρησε τα σκήπτρα του. Μιας και για δεύτερη σερί χρονιά κατέκτησε το Super Cup. Βέβαια, θα μπορούσε να το είχε κάνει πιο εύκολα. Όμως, σημασία έχει το αποτέλεσμα. Έτσι με buzzer beater στο τέλος της παράτασης, οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν τον τίτλο. «Ρουκέτα» του Σάββα και κούπα!

Στον… αστερισμό του Σλίσκοβιτς

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ανοικτό. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός έδειχνε να πατά καλύτερα στο ματς. Κυρίως χάρη στον Σλίσκοβιτς. Ειδικότερα, ο Κροάτης ίντερ έκανε σπουδαίο ματς. Διότι ήταν εκείνος που στα πρώτα πέντε λεπτά έδωσε λύσεις με τα τρία γκολ που σημείωσε (3-2 στο 5:23). Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Σάββας και έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στο Θρύλο (4-2 και 5-3). Όμως στη συνέχεια η ΑΕΚ αντέδρασε και προσπέρασε 7-5. Αξίζει να σημειωθεί πώς ο περσινός κυπελλούχος έμεινε για περίπου δέκα λεπτά χωρίς σκορ. Εντούτοις, ο Καραμπουρνιώτης έβαλε τέλος στο «νεκρό» διάστημα στην επίθεση (7-6, 19’). Επίσης με επί μέρους 5-1, το 8-6 υπέρ της Ένωσης, έγινε 11-9 για τον Ολυμπιακό με Τζηρά, Παπαβασίλη και Σλίσκοβιτς (26’). Επιπρόσθετα, με γκολ του Κροάτη (σ.σ.: 6 ως τα μισά του τελικού) στο φινάλε του ημιχρόνου, ο Θρύλος έκλεισε το πρώτο μέρος με προβάδισμα 13-11.

Η αδράνεια έφερε παράταση!

Λοιπόν στα πρώτα 3 λεπτά του δευτέρου μέρους, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 2-0. Το αποτέλεσμα ήταν να προηγηθεί με +4 (15-11) με γκολ από Σλίσκοβιτς και Μοντόρο. Όμως, η ΑΕΚ πλησίασε σε 15-13. Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καθαρό μυαλό. Διότι έπαιξαν μυαλωμένα και έξυπνα. Καθώς Σλίσκοβιτς και Σάββας συνέχισαν να σκοράρουν. Επιπλέον, η μπάλα πέρασε στη θέση του πίβοτ με τον Μιχαηλίδη να σκοράρει δύο φορές ως το 44’, για το 19-16. Κατόπιν, ο Παπαντωνόπουλος εκμεταλλεύτηκε το δίλεπτο της ΑΕΚ και έφερε ξανά τη διαφορά στα 4 γκολ, 20-16! Αν και οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 21-19, η διαφορά έγινε ξανά +3 (22-19) με τον Σλίσκοβιτς (48’). Βέβαια, ένας τελικός θέλει συγκέντρωση 60 λεπτά. Αν δεν υπάρχει, τότε τα πράγματα μπορούν να μπλέξουν. Μιας και οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν μόλις ένα τέρμα τα τελευταία 15 λεπτά του ματς. Κατά συνέπεια, η ΑΕΚ έκανε επί μέρους 5-1 από το 45’ ως το 57’ και ισοφάρισε 22-22. Επίσης, δύο καθοριστικές επεμβάσεις του Μάσκεβιτς δεν επέτρεψαν στο Θρύλο να προσπεράσει! Όμως, βγήκε η άμυνα και το ματς πήγε στην παράταση.

Η «ρουκέτα» του Σάββα

Επιπλέον, η «μάχη» συνεχίστηκε στην παράταση. Αν και οι διαιτητές με τις αποβολές είχαν ένα θέμα. Καθώς ως εκείνο το σημείο ήταν 3 εις βάρος του Θρύλου και μόλις μία εις βάρος της Ένωσης. Όμως, οι άμυνες ήταν σημείο αναφορές εκατέρωθεν. Έτσι το πρώτο έξτρα πεντάλεπτο είχε ένα γκολ για κάθε ομάδα, με πέναλτι. Ειδικότερα, ο Τζηράς ισοφάρισε 23-23 (63’). Αλλά στην εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου της παράτασης, ο Πασσιάς έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (24-23, 66’). Επίσης, η ΑΕΚ ισοφάρισε δις, αλλά στο φινάλε της παράτασης «μίλησε» ο Σάββας Σάββας. Διότι ο διεθνής παίκτης είχε «φυλάξει» το καλύτερο για το τέλος. Δηλαδή είχε το δικό του buzzer beater που έκρινε το φετινό Super Cup με 26-25! «Ρουκέτα» του Σάββα και κούπα.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 5-5, 8-6, 9-10, 11-13 (ημχ), 13-15, 17-21, 20-22, 21-22, 22-22 (κ.α.), 23-23, 25-26 (παράταση)

• ΑΕΚ (Αλ. Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Ζάμπιτς 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 10, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος, Παπαδόπουλος, Παπαδιονυσίου, Κομαρζέφσκι 1, Λιάπης 4, Μαρτίνοβιτς 3, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 1, Κεδέρης.
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν. Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Βίντα, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος 1, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 9, Δομπρής, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 4.
  • Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης
  • Κόκκινες: 19:49 Παπαδιονυσίου – 54:06 Καραμπουρνιώτης (για ιδιαίτερα επικίνδυνες ενέργειες- δεν κρατήθηκαν δελτία)
  • Δίλεπτα: 1-3
  • Πέναλτι: 3/3-3/3