Ρίξτε τους στα σχοινιά και σφυροκοπήστε τους

Η σειρά των πλέι οφ ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Μονακό ξεκινά απόψε. Μεγάλη Τετάρτη, λοιπόν, στις 21:00 το Game 1 ανάμεσα στους «ερυθρόλευκους» και τους Μονεγάσκους. Πώς θα πρέπει να προσεγγίσει η ομάδα του Μπαρτζώκα την πρώτη αναμέτρηση με τους Γάλλους; Η απάντηση είναι απλή. Όπως το φαβορί σε έναν πυγμαχικό αγώνα. Ρίξτε τους στα σχοινιά και σφυροκοπήστε τους.

Μπασκετικό «ξύλο» 40 λεπτά

Ο Ολυμπιακός είναι μια ομάδα που βασίζεται στην άμυνά της. Στο εντός έδρας ματς με τη γαλλική ομάδα αυτό έκανε. Το τελικό 86-65 τα «λέει» όλα. Γιατί; Διότι μετά από ένα νωθρό και κακό πρώτο δεκάλεπτο (17-27) η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε ό,τι ξέρει καλύτερο. Έριξε μπασκετικό «ξύλο»! Οδήγησε την ομάδα από το Πριγκιπάτο σε 35,6% στα δίποντα και 36,4% στα τρίποντα. Ειδικά το 16/45 στα σουτ δύο πόντων λέει πάρα πολλά.

Για να γίνει πιο… λιανό. Οι Γάλλοι σημείωσαν ένα καλάθι, κατά μέσο όρο, σε τρεις προσπάθειες. Για σουτ δύο πόντων, η άμυνα του αντιπάλου, εν προκειμένω του Ολυμπιακού, πήρε καλό βαθμό. Επιπλέον, ο Θρύλος σε τριάντα λεπτά (σ.σ.: δεύτερο, τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο) «έτρεξε» ένα επί μέρους σκορ 69-38! Αν προσθέσουμε και τα 17 λάθη των Γάλλων μαζί με τα 11 κλεψίματα των «ερυθρόλευκων», το αποτέλεσμα είχε λογική. Στο Μονακό, η γαλλική ομάδα είχε 55,9% στο δίποντο και 52,4% στο τρίποντο. Όλα είναι θέμα άμυνας. Ρίξτε τους στα σχοινιά και σφυροκοπήστε τους.

«Χειροπέδες» στον Τζέιμς

Συν τοις άλλοις, οι «ερυθρόλευκοι» με την άμυνά τους έβγαλαν εκτός ρυθμού αγώνα τον Τζέιμς. Ο γκαρντ της Μονακό είχε 1/7 δίποντα και 1/4 τρίποντα σε 26:49 που αγωνίστηκε. Θα πει κανείς από την άλλη πώς έδωσε 8 ασίστ. Αλλά αυτές δεν «πόνεσαν» τον Ολυμπιακό. Δεν του έκαναν ζημιά. Στο ματς της Γαλλίας, εκεί όπου η Μονακό νίκησε 92-72, ο Αμερικανός είχε 25 πόντους με 2/3 δίποντα και 5/7 τρίποντα. Αλλά και 4 ασίστ. Δηλαδή στο ένα ματς 2/11 σουτ και στο άλλο 7/10! Η διαφορά είναι αισθητή και ξεκάθαρη. Διότι αν βρει ρυθμό ο Τζέιμς έχει κάτι που δύσκολα αντιμετωπίζεται. Το απρόβλεπτο. Κι αυτό πρέπει να του περιορίσει ο Ολυμπιακός. Να πάρει μπροστά.

Εδώ είναι ΣΕΦ

Σε αυτό το επίπεδο, των πλέι οφ της Euroleague, η έδρα δεν παίζει και τόσο σημαντικό ρόλο. Ναι μπορεί να είναι και έτσι. Αυτό γενικά. Διότι το ΣΕΦ είναι μια άλλη ιστορία. Ακόμα και ο προπονητής της Μονακό μίλησε για τον 6ο παίκτη του Ολυμπιακού. Το ΣΕΦ θα «κοχλάζει» και απόψε. Το sold out έχει ανακοινωθεί εδώ και ημέρες. Ο κόσμος θα είναι εκεί. Να στηρίξει μεν, να δώσει ώθηση δε στα παιδιά του Μπαρτζώκα. Μια ήττα είχε φέτος εκεί ο Ολυμπιακός στην Ευρώπη. Στο ματς με τον Ερυθρό Αστέρα. Όταν η ομάδα συνέρχονταν από το κύμα κορονοϊού που την είχε «τσακίσει»! Το ΣΕΦ και ο κόσμος πρέπει να «παίξουν» μπάλα και απόψε. Για να γίνει το 1-0. Αυτό έχει σημασία απόψε. Τίποτα άλλο για αρχή! Και μην ξεχνάτε. Όλοι κόκκινα. Απόψε και τη Μεγάλη Παρασκευή.