ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ριμπάουντ και λάθη «πλήγωσαν» τον Ολυμπιακό

Δεν τα κατάφεραν τα κορίτσια του Ολυμπιακού στο ματς με την Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη. Τα επιθετικά ριμπάουντ της τουρκικής ομάδας (17), μαζί με τα 19 λάθη που έκαναν οι «ερυθρόλευκες» οδήγησε στην ήττα 95-89. Ριμπάουντ και λάθη «πλήγωσαν» τον Ολυμπιακό.

Πλήγμα ο τραυματισμός της Στραουτμάνε στο τέλος της πρώτης περιόδου. Βεβαία, εκτός από την Γκούσταφσον που έκανε ξανά νταμπλ-νταμπλ με 30π. και 10ρ., εκπληκτική ήταν η Σταμάτη με 29π. (7/8 τρ.). Αλλά η άμυνα ήταν θέμα για τις «ερυθρόλευκες» μιας και εκτός από τους 95 πόντους που είχε η Φενέρμπαχτσε, είχε 64,3% στα δίποντα.

Κακή άμυνα

Από την αρχή του ματς οι «ερυθρόλευκες» ήταν πίσω στο σκορ. Μετά το αρχικό 2-2 της Σουκ, η Φερνέρμπαχτσε προηγήθηκε 7-2 (3′) και 11-5 (4′). Με την μπάλα να περνά συνεχώς μέσα στη ρακέτα. Με Αγιούσο και Σταμολάμπρου, ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο (5′). Η Σουκ μείωσε 13-12 (6′), η Γκούσταφσον πέτυχε τους πρώτους πόντους της, αλλά η Φενέρμπαχτσε έκανε σερί 9-3 και το 17-14 (7′) έγινε 26-17 με το τρίποντο της Αϊντίν. Με τον Θρύλο να χάνει, με σοβαρό τραυματισμό την Στραουτμάνε, αλλά και συντριπτικά την «μάχη» των ριμπάουντ (12-4).

Πολλά λάθη και ριμπάουντ

Νευρικό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο και γρήγορο 8-0 της Φενέρμπαχτσε (13′). Μετά το τάιμ άουτ του Ζίμπαρτς, η Σταμάτη μείωσε σε 34-20. Ωστόσο, επιθετικά ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα. Με αποτέλεσμα, η τουρκική ομάδα να κάνει επί μέρους 14-3 και να προηγηθεί με νταμπλ σκορ (40-20, 14′). Η άμυνα συνέχιζε να είναι κακή, οι παίκτριες της Φενέρμπαχτσε εκτελούσαν από κοντά, τα λάθη συνεχόμενα και η διαφορά όλο και μεγάλωνε. Από το 44-27 με το έμμεσο τρίποντο της Αγιούσο έφτασε στο 55-33 με το τρίποντο της Ονάρ (19′). Μια βολή της Σύρρα διαμόρφωσε το 55-36 του ημιχρόνου. Η Φενέρμπαχτσε διατήρησε το 76,9% στα δίποντα, που είχε και στην πρώτη περίοδο.

Τα τρίποντα της Σταμάτη

Εκκίνηση της τρίτης περιόδου και +23 (59-36) για την Φενέρμπαχτσε. Ωστόσο, η Σταμάτη με τα 3/3 τρίποντα άλλαξε την εικόνα του ματς. Μείωσε σε 62-47 (24′). Στη συνέχεια, Γκούσταφσον και Δίελα αστόχησαν σε τρίποντα για να κατεβάσει τη διαφορά στους 12. Με αποτέλεσμα να κολλήσει πάλι η επίθεση, να γίνουν τα ίδια λάθη (σ.σ.: ξανά 5 από τον Θρύλο σε αυτό το δεκάλεπτο). Από το 64-49, η τουρκική ομάδα να κάνει επί μέρους 10-5 και να φτάσει ξανά στο +20 (74-54, 28′). Με δύο βολές η Γκούσταφσον διαμόρφωσε το 79-60. Η Φενέρμπαχτσε είχε 16 επιθετικά ριμπάουντ, τα 8 στην 3η περίοδο, όταν ο Ολυμπιακός πήρε συνολικά 6 σε αυτή!

Πάλεψαν αλλά ήταν αργά

Η Σταμάτη με νέο τρίποντο (20π.) μείωσε σε 81-63 (32′). Αλλά εκτός από εκείνη και την Γκούσταφσον, οι άλλες παίκτριες του Ολυμπιακού δεν βοηθούσαν αρκετά επιθετικά. Ωστόσο, μόνο ένας τρόπος υπήρχε για να αλλάξει η εικόνα του ματς. Να παίξει άμυνα ο Ολυμπιακός. Κάτι που εν μέρει κατάφερε. Διότι ακολούθησαν πέντε λεπτά με επί μέρους 12-2 για τις «ερυθρόλευκες». Έτσι, το 83-63 (32′) μετατράπηκε σε 85-75 (37′) με 5π. από Γκούσταφσον και Σταμολάμπρου. Η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε με ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών (89-77, 38′). Τα τρίποντα στο τέλος από Σταμολάμπρου και Σταμάτη διαμόρφωσαν το τελικό 95-89. Ριμπάουντ και λάθη «πλήγωσαν» τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 55-36, 79-60, 95-89.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε το στατιστικό το ματς.