“Πλήρωσε” την μετριότητα του

15167568_953733931426292_7900427277203109346_oΕνας Ενας Ολυμπιακός  μέτριος έως κακός, έμεινε στο 0-0 με την Κέρκυρα -στο Καραϊσκάκη- πετώντας ανούσια βαθμούς μέσα στο σπίτι του.  Άνευροι οι Πρωταθλητές στη μεγαλύτερη διάρκεια του  αγώνα ,έχασαν ευκαιρίες ,αλλά ήταν μακριά από τον καλό τους εαυτό. Για την ισοπαλία παρέταξε την ομάδα του ο Γρηγορίου και τα κατάφερε μία χαρά.

Ο Παουλο Μπέντο  ξεκίνησε με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στη Γιάνγκ Μπόις, με τους Μπουχαλάκη-Βιάνα –Καρντόζο και Ομάρ να ξεκινάνε βασικοί.

Οι Πειραιώτες μπορεί να είχαν κατοχή μπάλας  πάνω από το 80 % .αλλά σε καμία περίπτωση, πλην ενός σουτ του Ομάρ στο 39 που ανάγκασε τον Κουτζαβασίλη σε δύσκολη απόκρουση. Ο Γρηγορίου είχε παρατάξει την ομάδα του με διπλή ζώνη άμυνας, αλληλοβοήθειες πάνω στον Φορτούνη, την ώρα που ο Ολυμπιακός έμοιαζε αποκομμένος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κέρκυρα ήταν αυτή  που έκανε την πρώτη  καλή φάση με τον Κονσεισάο  να νικιέται από τον Λεάλι στο τετ α τετ και κάπου εκεί ο  Ολυμπιακός άρχισε να ανεβάζει στροφές  με τον Μπέντο να βάζει Πάρντο και Μάρτινς για Μπουχαλάκη και Ρέτσο.

Οι Πρωταθλητές άρχισαν  να απειλούν με  Φορτούνη και Σεμπά,αλλά ο Κουτζαβασίλης κρατούσε  εξαιρετικά  το μηδέν.

Στο 72 , ο Μπέντο πέρασε και τον Ιντέγε στην 11άδα αλλάζοντας σε 4-4-2..Ωστόσο, δεν άλλαξε τίποτα , με τους Πειραιώτες   να χάνουν απίστεύτη ευκαιρία με σουτ του Φορτούνη να περνάει άουτ, ενώ το σουτ του Αντιλέχου  ,ένα λεπτό νωρίτερα.
Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Βιάνα, Μποτία, Ομάρ, Ρέτσος (57’ Μάρτινς), Μπουχαλάκης (57’ Πάρντο), Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης, Σεμπά, Ελιουνούσι (72′ Ιντέγε), Καρντόσο

Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Καμπιάσο, Ντε Λα Μπέγια, Μανθάτης

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Σιόντης, Ζαραδούκας, Ιωάννου, Σπίνουλας, Επστάιν (89’ Κόντος), Γεωργίου (66’ Γκόμες), Νίκιτς, Ντουάλα (77’ Ντιμιτρόφσκι), Τουράμ

Στον πάγκο: Αραμπατζής, Ντιμιτρόφσκι, Ανδρεόπουλος, Γεωργακόπουλος, Αντιλέχου