“Καθάρισε” με Γιούσεφ και Χιλάλ …Κοιτάει Αστέρα

Επιστροφή στην “κανονικότητα” για τον Ολυμπιακό, που με πέντε παίκτες διαφορετικούς στο ρόστερ απο το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό , επικράτησε  με 2-0 vτης Λαμίας και είναι στην κορυφή της βαθμολογίας. Σουντανί και Ελ Αραμπί τα γκολ του Θρύλου..

Πως ξεκίνησε: Ο  Μαρτίνς επιβεβαίωσε τα περί Rotation χρησιμοποιώντας τον Σα κάτω απο τα δοκάρια ,ενώ από δεξια προς αριστερά  είχαμε τους Ομαρ-Σεμέδο-Μπα-Κούτρη. Στη μεσαία γραμμή Καμαρά-Γκιγέρμε. 10αρι ο Βαλμπουενά, στα “Φτερά” Ποντένσε και Σουντανί με τον Ελ Αραμπί σε ρόλο φορ.

Το ματς: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ζωντάνια και ενέργεια το παιχνίδι , αλλα δεν μπόρεσε να βάλει απο νωρίς τη μπάλα στα δίχτυα και να “ξεκλειδώσει” την άμυνα της Λαμίας  η οποία ήταν όλη πίσω.

Eχασαν ευκαιρίες και το…ημίχρονο….

Ο Χιλάλ Σουντανί ξεκίνησε στην 11άδα και ήταν ο …πρωταγωνιστής των χαμένων ευκαιριών του Ολυμπιακού. Την πρώτη φορά  νικήθηκε στο 9ο λεπτό από τον Βελλίδη όταν υποδέχτηκε τη μπάλα απο την εξαιρετική ασίστ με το Τακούνι του Ποντένσε ,εν συνεχεία στο 26, όπου απο δύσκολη θέση βρήκε και πάλι τον Βελλίδη σε ετοιμότητα και εν συνεχεία στο 27 ,απο το φάουλ του Βαλμπουενά και την κεφαλιά του που έφυγε άουτ.

Οι Πειραιώτες είχαν γκάμα στην ανάπτυξη τους και απώλεσαν ακόμα μία ευκαιρία ακόμα όταν ο Γκιγέρμε βρέθηκε σε ρόλο εξτρέμ απο δεξιά, έκανε σέντρα ,αλλά ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να σκοράρει με προβολή. Μάλιστα ο Μαροκινός στα 17, γύρισε το κορμί του και έκανε σουτ που έφυγε λίγο άουτ, ενώ  στο 13, το σουτ του Κούτρη μπλόκαρε με το σώμα του ο Σάλιακας.

Οσο για τη Λαμία δεν ανησύχησε σε φάσεις τον Ολυμπιακό παρά το γεγονός ότι το τρανζίσιον της ήταν πολύ καλό με γρήγορες επιθετικές αντιδράσεις αλλά όχι τελειώματα ουσίας

Λαμία με …επιθετικές τάσεις

Το β ημίχρονο βρήκε τη Λαμία πιο επικίνδυνη. Σε δύο περιπτώσεις. Πρώτα με τον Καραμάνο στο 47 και ένα λεπτό μετά σε μία γρήγορη αντεπίθεση  που προ του Ρόμανιτς έδιωξε πολύ μακριά απο την περιοχή ο Σα.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές γρήγορα και είχε ένα γκολ με τον Ελ Αραμπί που ακυρώθηκε, σωστά, καθώς στην αρχή της φάσης ήταν οφσάιντ ο Ποντένσε.

Με την …τέταρτη ο Σουντανί και Λύτρωση….

Η λύση ή λύτρωση (πείτε όπως θέλετε) ήρθε στο 61. Ο Βαλμπουενά έβγαλε μαγική μπαλιά στο …ξέφωτο για τον  Ποντένσε που βγήκε από αριστερά έκανε σέντρα παράλληλη, με τον Ελ Αραμπί να υποδέχεται τη μπάλα και  με οξυδέρκεια να πασάρει στον Σουντανί  που άνοιξε το σκορ ψύχραιμα.

Ελ Αραμπί και τέλος

Εννιά λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός “κλείδωσε” το ματς ,όταν ο  Κούτρης έβγαλε ωραία χαμηλή σέντρα και ο Ελ Αραμπί με προβολή σκόραρε καθαρίζοντας τη  μπουγάδα. .Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός έκανε συντήρηση δυνάμεων  μιας και ακολουθεί το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα.

Ο Mvp:  Ο  Σουντανί ήταν ιδιαίτερα κινητικός, μέσα στις φάσεις και αυτός που παρά τις τρεις χαμένες ευκαιρίες  είχε την ψυχραιμία να “ανοίξει” το σκορ.

Η στιγμή: Το γκολ που “ξεκλείδωσε” το ματς .