ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

«Πύρρειος» νίκη για τον Ολυμπιακό

Σίγουρα το ματς με τον Δούκα ήταν μια καλή προπόνηση για τον Ολυμπιακό. Μιας και οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα. Εξάλλου, το τελικό 41-31 το… μαρτυρά! Όμως αυτό το ματς δεν είχε ιδανική εξέλιξη για τους «ερυθρόλευκους». Μιας και ο Κώστας Κοτανίδης αποχώρησε με ενοχλήσεις από το ματς. Πιο συγκεκριμένα, στο 41:13, όταν ο Δούκας μείωσε 27-22, ο γκολκίπερ του Θρύλου έπιασε το αριστερό του πόδι. Επιπρόσθετα δεν αγωνίστηκε άλλο στη συνέχεια του ματς. Ακόμα, την Πέμπτη θα πάει για εξετάσεις. «Πύρρειος» νίκη για τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο

Λοιπόν, ο Ολυμπιακός μπήκε λίγο… χαλαρά στο ματς. Καθώς στα πρώτα λεπτά δεν ήταν καλός αμυντικά! Αλλά με τους Τσιγαρίδα (4:51) και Παπαβασίλη (7:47), ο Θρύλος βρέθηκε στο +2 (5-3). Αν και ο Δούκας ισοφάρισε 6-6, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμα στο ματς. Ωστόσο τα Εκπαιδευτήρια έμειναν στο ματς ως τα μισά του πρώτου ημιχρόνου (8-8). Στη συνέχεια, με δύο διαδοχικά γκολ του Σάββα (17:11 με πέναλτι και 18:10), η διαφορά πήγε στα 3 γκολ (12-9). Εντούτοις, μετά το 16-14 (26:03), ο Θρύλος πέτυχε τρία αναπάντητα τέρματα με Σάββα (πέναλτι), Παπαβασίλη και Σλίσκοβιτς (28:51), για να λήξει το ημίχρονο με +5 (19-14).

«Πύρρειος» νίκη

Επιπλέον, η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο για τον Ολυμπιακό. Μιας και στο 35:22 ο Σλίσκοβιτς έδωσε… αέρα 6 τερμάτων στο Θρύλο (23-17). Εξάλλου, οι «ερυθρόλευκοι» δεν σταμάτησαν να διατηρούν τον έλεγχο. Καθώς η διαφορά έπαιζε ανάμεσα στα 4 και τα 6 γκολ. Αντίθετα με την εικόνα του ματς, υπήρξε και ένα γεγονός που προκάλεσε ανησυχία. Διότι στο 41:13 ο Κώστας Κοτανίδης αποχώρησε με ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι! Επίσης, με το σκορ στο 27-22, ο Δούκας εκμεταλλεύτηκε το γεγονός της «παγωμάρας» των παικτών του Ολυμπιακού.

Έτσι μείωσε σε 30-27 (46:23). Όμως μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό, η διαφορά πήγε ξανά στο +5 (32-27) με τον Τζίμπουλα (47:05). Ακολούθως ο Παπαντωνόπουλος έπιασε δύο πέναλτι (49:23 και 52:54)! Καθώς τα γκολ των Βίντα και Τζίμπουλα αύξησαν τη διαφορά. Ειδικότερα, ο τελευταίος πέτυχε το 39-30 (56:44), ενώ διαμόρφωσε και το τελικό 41-31 με γκολ στο 59:28. «Πύρρειος» νίκη για τον Ολυμπιακό.

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-5, 9-8, 12-11, 15-13,  19-14 (ημιχ.), 22-17,  25-21, 30-26, 33-28, 37-30, 41-31.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 2, Βίντα 7, Τζιμπουλας 7, Παπαντωνοπουλος, Κανδύλας, Σλισκοβιτς 8, Τσιγαρίδας 3, Πασσιάς 4, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 1, Καβτσιτς, Μιχαηλίδης, Σάββας 6.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Χαλκίδης): Ρόντιτς 3, Παγιάτης 2, Χατσατουριάν, Κολεζάκης, Μπατής 3, Παναγιώτου 4, Παπαδόπουλος, Χουρσουντιάν 2, Δικαιούλιας 2, Γερουλάνος, Γιάντσα 6, Χαριτωνίδης 2, Κοβάνης 3, Αραπακόπουλος, Ζιβούλοβιτς 2, Κολλύρης 2.

• Διαιτητές: Σκλαβενίτης – Βήτας, Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 3/3 – 1/4.