ΨΥΧΑΡΕΣ!!!

Μετά από ένα απόλυτα εντυπωσιακό παιχνίδι ,ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 σετ του ΠΑΟΚ  πετυχαίνοντας την 12η νίκη του  στην VolleyLeague.  Το γύρισαν από 1-2 οι Πειραιώτες με κορυφαίους τους  Εγκελσκανς-Φρομ και καθοριστικό τον Ανδρεάδη.

To πρώτο σετ κύλησε πολύ εύκολα για τον Ολυμπιακό που είχε τον έλεγχο του αγώνα ξεφεύγοντας στο σκορ (9-4,12-6, 16-9,22-14) με κορυφαίους τους Φρομ- Μιγιαίλοβιτς ,ενώ ο ΠΑΟΚ περίμενε τα πάντα απο τον Βαντερ Ντρις που στον τελευταίο πόντο δέχτηκε το μπλοκ απο τον Ανδρεάδη(25-16).

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε και πάλι δυνατά (4-2), αλλά ο ΠΑΟΚ αφού ισοφάρισε  με τον Αγκανιτς(7-7) ,πέρασε και μπροστά με τον Βαν τερ Ντρις.

Από ένα σημείο και πέρα, ο ΠΑΟΚ  βρήκε στο πρόσωπο του Κουμεντάκη τον ηγέτη  του .  Ο “Ράφα” έβαλε μπροστά την ομάδα του σε κρίσιμα κομμάτια(17-20 ,19-23) με τον Βουλκίδη να κάνει λάθος σερβίς για το 21-25.

Στο τρίτο σετ και πάλι ο Ολυμπιακός ξέφυγε(7-4), αλλά ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και πάλι με τον Αγκανιτς(7-7- και 8-11), ο Ολυμπιακός όμως  ξέφυγε και πάλι με Φρομ και Εγκελσκανς(14-12) για  την επιστροφή του “Δικεφάλου” (14-17 και 19-22) ,με τον Ολυμπιακό να καταρέει και με σερί λάθη αλλά και τον Κουμεντάκη να  είναι σε εξαιρετική κατάσταση  οι Θεσσαλονικείς νίκησαν με 20-25 το σετ.

Το τέταρτο σετ ήταν εκπληκτικό. Με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα (9-7, 14-16) . Ο άσος του Στιβαχτή για το 18-17  άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα με τους Πειραιώτες  να φέρνουν το ματς στα ίσα για  το 25-21.

Στο πέμπτο σετ έγινε ακόμα μία ματσάρα. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 6-4, ο ΠΑΟΚ  ισοφάρισε    αλλά και πέρασε μπροστά με 7-9,ελέγχοντας το παιχνίδι και μοιάζοντας το φαβορί, φτάνοντας σε match point(13-14).

Στο 14-14 , ο Ανδρεάδης με φοβερό μπλοκ έκανε το 15-14, ο Βαντερντρίς έκανε το 15-15 ,αλλα με τον Εγκελσκανς  σε τρομερή κατάσταση, ο Ολυμπιακός έκανε το 16-15, ενώ ο Μιγιαλοβιτς τελείωσε το ματς για το 17-15)

Τα σετ  :25-16. 21-25 ,20-25 ,25-21,  17-15