ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Απόστολος Παπαστάμος!

Μετά από έναν εξαιρετικό αγώνα, στον τελικό των 400μ. μικτή ατομική, ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού τα σάρωσε όλα. Καθώς πήρε το «χρυσό» μετάλλιο. Επίσης έκανε Πανελλήνιο ρεκόρ. Ακόμα, όμως, κατάφερε να πιάσει το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Έτσι από το Βελιγράδι έβγαλε εισιτήριο για το Παρίσι. Πρωταθλητής Ευρώπης ο Απόστολος Παπαστάμος!

Ο Παπαστάμος πρώτος στην Ευρώπη!

Ειδικότερα, η πρωτιά του κολυμβητή του Ολυμπιακού ήρθε μετά από έναν απίθανο αγώνα. Καθώς ο τελικός στα 400μ. μικτή ατομική, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Βελιγράδι, φέρει τη… σφραγίδα του Απόστολου Παπαστάμου. Καταρχάς η εκπληκτική του επίδοση στον αγώνα. Μιας και ο Έλληνας πρωταθλητής, αλλά και «ερυθρόλευκος» κολυμβητής, έκανε χρόνο 4:10.83! Ωστόσο αυτό που έχει σημασία είναι πώς με την φανταστική του επίδοση, τα πήρε όλα. Διότι εκτός από την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο, έκανε και Πανελλήνιο ρεκόρ. Καθώς «έσπασε» το 4:11.93 από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης που είχε ο ίδιος. Πρωταθλητής Ευρώπης ο Απόστολος Παπαστάμος!

Ο Απόστολος έβγαλε… εισιτήριο για Παρίσι

Επίσης, με τον εξαιρετικό του χρόνο στο σημερινό αγώνα έπιασε το όριο για το Παρίσι. Διότι ο χρόνος ορόσημο για να βρεθεί ένας κολυμβητής στο Παρίσι ήταν κάτω από 4:12.50. Αξίζει να σημειωθεί πώς είναι τεράστια η επιτυχία του κολυμβητή του Ολυμπιακού, μιας και θα δώσει το «παρών» σε δεύτερους, διαδοχικούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Μετά από το Τόκιο. Αλλά ακόμα πιο μεγάλη αξία έχει το γεγονός πώς το ήθελε πολύ και το πέτυχε λίγες ημέρες πριν κλείσει η περίοδος για την πρόκριση (σ.σ.: 23/6 κλείνει η προθεσμία)!