«Προδόθηκε» από τα λάθη του

Πικρή ήττα από τον Παναθηναϊκό με 77-88 γνώρισε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, που βλέπει τις ελπίδες του για κατάληψη μιας θέσης στην οκάδα να εξανεμίζονται

Τις προβληματικές του εμφανίσεις των τελευταίων εβδομάδων συνέχισε ο Ολυμπιακός γνωρίζοντας οδυνηρή ήττα από τον Παναθηναίκό στο ΣΕΦ με 88-77 για την 24η αγωνισιτκή της Ευρωλίγκα.
Μία ήττα, η οποία φέρνει την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο 11-13 και ακόμη πιο μακριά από το κυνήγι μιας θέσης στην πρώτη οκτάδα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και μόλις στο 6’ βρέθηκε να προηγείται 7-17 εκμεταλλευόμενος τις αμυντικές ολιγωρίες των παικτών του Ολυμπιακού.
Η είσοδος των Σπανούλη και ΜακΚίσικ προσέδωσε ποιότητα στους «ερυθρόλευκους» και πληθώρα επιλογών από την περιφέρεια Ο Ολυμπιακός έγινε πιο ίεστικός και ανάγκαζε σε λάθη τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασαν ρυθμό κι εκμεταλλευόμενοι τα κενά διαστήματα των «πρα΄σινων» μείωσαν αρχικά στο 18-21 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.
Ο Παναθηναϊκός με τους Μποχωρίδη και Παπαγιάννη ξέφυγε 21-27 στο 13’ όμως το τρίποντο του Ζαν Σαρλ έφερε του Πειραιώτες στο 24-27.
Οι φιλοξενούμενοι με κύρια πηγή σκοραρίσματος τους Μποχωρίδη και Σαντ Ρος προηγήθηκαν 30-38 με κάρφωμα του Παπαγιάννη στο 18’ όμως ο Ολυμπιακός με τον ΜακΚίσικ να κλέβει μπάλες και α φεύγει στον αιφνιδιασμό έκλεισε το πρώτο μέρος στο 35-38.
Οι «πράσινοι» μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση στην τρίτη περίοδο. Αμυντικά η ομάδα του Κάτας είχε βρει το αντίδοτο στην εξουδετέρωση του Κώστα Σλούκα και στο επιθετικό σκέλος με τους Σαμτ Ρος, Μποχωρίδη, Παπαπέτρου και Παπαγιάννη κύριους εμπνευστές προηγήθηκε 41-52 στο 26’ γα να αποκτήσει διαφορά 13 πόντων στο 28’ με τρίποντο του Κασελάκη για το 44-57. Την ίδια στιγμή από πλευράς «ερυθρόλευκων» απουσίαζαν οι ιδέες στο θέμα της δημιουργίας.
Ο Ολυμπιακός μείωσε 47-57 με γκολ-φάουλ του ΜακΚίσικ. Ο Μποχωρίδης έγραψε το 47-59, για να ακολουθήσει τρίποντη βόμβα του Σπανούλη για το 50-59 στο 29’, όπως και 4 μαζεμένοι πόντοι του Μάρτιν για το 54-59. Η Τρίτη περίοδος έκλεισε στο 54-61.
Ο Ολυμπιακός με τρίποντο του ΜακΚίσικ και λει απ του Λαρεντζάκη μείωσε σε 59-61, αλλά οι «πράσινοι» με τον Σαν τΡος να … ευστοχεί από παντού προηγήθηκε 61-70 στο 33’ για να μειώσει ο Έλις με γκολ-φάουλ σε 64-70 στο 34’
Με τους Μπεντίλ και Μήτογλου να προσφέρουν επιθετικές λύσεις οι πράσινοι προηγήθηκαν 67-75 στο 36’. Στα τελευταία λεπτά οι Πειραιώτρες πήραν πόντους από τον Σλούκα, όμως οι φιλοξενούμενοι με τους Μπεντίλ, Μποχωρίδη και Γουάιτ να δίνουν λύσεις κρατούσεετο προβάδισμα για το 74-82 στο 39’για το τελικό 77-88.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 35-38, 54-61, 77-88.