ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ποια είναι η Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ

H ποιο μεγάλη ώρα είναι σήμερα για τον Ολυμπιακό που αντιμετωπίζει στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ από την Λευκορωσία για την φάση των 32 του Cev Cup.

Η ομάδα της Λευκορωσίας αγωνίστηκε στον πρώτο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ με την Φρανκφούρτη. Στο πρώτο παιχνίδι εντός έδρας δεν τα κατάφερε απέναντι στους παντοδύναμους Γερμανούς και γνώρισε την ήττα με 0-3, στο επαναληπτικό όμως κατάφερε να πάλεψε για την μεγάλη ανατροπή και πήρε την νίκη με 3-2 σετ όμως γνώρισε τον αποκλεισμό. Οι Λευκορώσοι στο δεύτερο παιχνίδι δεν ξεκίνησαν καλά με αποτέλεσμα η Φρανκφούρτη να πάρει προβάδισμα με 0-2 και ουσιαστικά να κλειδώσει την υπόθεση νίκη ενώ στην συνέχεια ο τεχνικός της πραγματοποίησε πολλές αλλαγές για αυτό και η μεγάλη ανατροπή.

Κοινό χαρακτηριστικό στους δύο αγώνες απέναντι σε μια μέτρια ευρωπαϊκή ομάδα ήταν η κακή υποδοχή. Στον πρώτο αγώνα είχε 14% άριστες και 18% στα δύο σετ που έχασε στο δεύτερο.

Ο κεντρικός ύψους 2.05, Βιάτσασλαβ Σματ ήταν η κύρια πηγή κινδύνου, ενώ δεν… τράβηξε ο διαγώνιος Τεβκούν που δεν ξεπέρασε το 45% στην αποτελεσματικότητά του.
Τρεις είναι οι ξένοι στο ρόστερ της. Ο 23χρονος Φινλανδός ακραίος, Αντι Μάκινεν, ο 30χρονος Ουκρανός διαγώνιος Βόλοντιμιρ Τεβκουν και ο Ρώσος λίμπερο Αντρέι Μαρτσένκο.
Ρόστερ εμφανώς κατώτερο του Ολυμπιακού, που όμως δεν την εμποδίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος Λευκορωσίας.