«Πλούσιο» θέαμα απόψε στο ΣΕΦ

Η νικηφόρα πορεία του Ολυμπιακού στην Basket League συνεχίστηκε για άλλη μια αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το «διπλό» στο Αλεξάνδρειο, νίκησαν 98-61 το Λαύριο στο ΣΕΦ. Σε ένα ματς που απουσίασαν Λαρεντζάκης και ΜακΚίσικ. Και την τετράδα των Σλούκα, Κάνααν, Φαλ και Μπολομπόι να αγωνίζεται λιγότερα από δέκα λεπτά. Όμως, Λούντζης και Μπλακ έκαναν τη δουλειά με 21 πόντους έκαστος. Ο πρώτος είχε 6/8 τρίποντα, ο δεύτερος 7/11 δίποντα. «Πλούσιο» θέαμα απόψε στο ΣΕΦ.

Ωραίο μπάσκετ

Το ματς ξεκίνησε νωθρά για τον Ολυμπιακό που βρέθηκε στο -4 (1-5) στο 2′. Δύο διαδοχικά τρίποντα από Γουόκαπ και Κάνααν έφεραν το 7-5 (4′).  Ο Γερομιχαλός ισοφάρισε 12-12 (7′), αλλά ακολούθησε τρία επιθέσεις με Βεζένκοφ (18-12, 8′). Η ομάδα του Μπαρτζώκα έχτιζε διαφορές, εκείνη του Σερέλη της «έσβηνε» άμεσα. Έτσι, ο Σπρίντζιος μείωσε σε 20-19 (37”) με την ομάδα της Λαυρεωτικής να κάνει 7-2. Ωστόσο ένα έμμεσο τρίποντο του Μπλακ και το λέι απ του Κάνααν διαμόρφωσαν το 25-19 της πρώτης περιόδου.

Το show του Λούντζη

Στη δεύτερη ο Θρύλος πάτησε… γκάζι. Μέσα από την άμυνά του βρήκε ρυθμό. Επιπλέον, στην επίθεση ο Λούντζης ήταν ασταμάτητος. Αλλά πρώτα οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν από μέσα, έκαναν επί μέρους 9-0 (σ.σ.: με 7 πόντους του Φαλ) και προηγήθηκαν με +15 (34-19, 13′). Από το 14′ άρχισε το κρεσέντο του Λούντζη από τα 6,75μ. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού πέτυχε αρχικά το 37-22 (14′) και έκλεισε το ημίχρονο με 5/5 τρίποντα στη σειρά και συνολικά 5/6. Λοιπόν, από το 34-22 ο Θρύλος έκανε 19-6 και έφτασε στο 53-28, για να λήξει το δεκάλεπτο 53-29.

Έριξε… στροφές ο Ολυμπιακός

Ο Μπολομπόι έγινε ο νέος εκφραστής στο επιθετικό παιχνίδι του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο (58-32, 23′). Την ώρα που ο Βεζένκοφ έβαζε τρίποντα και η διαφορά παρέμεινε στους 26 πόντους (65-39, 27′). Με το έμμεσο τρίποντο του Πάπας άγγιξε τους 30 (68-39, 28′). Το δεκάλεπτο έληξε με Μπολομπόι και Πάπας (τρίποντο) να σκοράρουν και να οδηγούν τους «ερυθρόλευκους» σε προβάδισμα 24 πόντων (73-49) μετά από τρεις περιόδου.

«Πλούσιο» Μπλακ θέαμα

Το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με την μπάλα να περνά στον Μπλακ. Ο Αμερικανός σέντερ πέτυχε 8 διαδοχικούς πόντους για το 81-53 (34′), για να την στείλει ο Λούντζης στου +30 (83-53). Από το καλάθι του Φλαγκ στο 33′ (79-53) ακολούθησε ένα ακόμη επί μέρους 10-0 (89-53, 35′). Η ομάδα του Σερέλη έμεινε δύο λεπτά χωρίς σκορ. Με εξαίρεση ένα σουτ από τον Κολοβέρο και ένα ακόμη του Πίτερς, οι υπόλοιποι 21 πόντοι προήλθαν από Μπλακ (15π.) και Λούντζη. Με το ματς να λήγει 98-61 και τον κόσμο να μένει… απογοητευμένος που δεν είδε άλλη μια 100άρα. «Πλούσιο» θέαμα απόψε στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 53-29, 73-49, 98-61.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.