“Πλήρωσε” τα λάθη του

ael-osfp

Τους πρώτους βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα “πέταξε” ο Ολυμπιακός στην Λάρισα, αφού γνώρισε την ήττα από την ΑΕΛ στις καθυστερήσεις του αγώνα με 1-0 χάρη σε σουτ του Γκόλια που κόντραρε στον Μιλιβόγεβιτς. Δίχως να μπορέσουν να αξιοποιήσουν την κατοχή του πρώτου ημιχρόνου και να την “μεταφράσουν” σε γκολ, οι ερυθρόλευκοι έχασαν το παιχνίδι από μία στιγμή αδράνειας στην άμυνα και έμειναν στους 6 βαθμούς, έχοντας δύο νίκες και μία ήττα σε τρεις αγώνες. Έλλειψη φαντασίας και ανορθόδοξες επιλογές από τους παίκτες του Πάουλο Μπέντο, επέστρεψε ο Κώστας Φορτούνης ως αλλαγή του Τσιμίκα, που αποχώρησε αντιμετωπίζοντας πρόβλημα τραυματισμού στο 62′.

Ο αγώνας:

Ο Πορτογάλος τεχνικός συνέχισε τις εκπλήξεις παρατάσσοντας ένα καθαρό 4-4-2. Ο Βιάνα που άρεσε στο παιχνίδι με τον Ηρακλή, φόρεσε και πάλι φανέλα βασικού έχοντας παρτενέρ στο κέντρο της άμυνας τον Ντα Κόστα, με τον Φιγκέιρας να διατηρείται στο δεξί άκρο και τον Τσιμίκα να κάνει ντεμπούτο για φέτος στο αριστερό. Στα χαφ ο Καμπιάσο αντικατέστησε τον Μάρτινς που είχε αγωνιστεί στο Καυταντζόγλειο, έχοντας δίπλα του τον Μιλιβόγεβιτς και στα άκρα τους Σεμπά – Ελιγιουνούσι. Παράλληλα ο Πάουλο Μπέντο έριξε στην κορυφή για πρώτη φορά από το ξεκίνημα του αγώνα τους Ιντέγε – Καρντόσο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους ερυθρόλευκους να προσπαθούν να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Ξενοδόχοβ, επιτιθέμενοι από τα πλάγια, κυρίως από την αριστερή πλευρά με τον πολύ κινητικό και δραστήριο Σεμπά. Μάλιστα οι πρωταθλητές βρήκαν γρήγορα δρόμο προς τα δίχτυα, όμως το γκολ του Ελγιουνούσι στο 7′ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Παρά το γεγονός ότι η κατοχή ήταν συντριπτικά υπέρ του Ολυμπιακού, η έλλειψη φαντασίας είχε ως αποτέλεσμα να “πεταχτεί” ένα ημίχρονο στα σκουπίδια, με μοναδική ουσιαστικά κλασική ευκαιρία ένα σουτ του Ιντέγε που απέκρουσε ο Ξενοδόχοβ στο 19′. Η ΑΕΛ από την πλευρά με το 3-5-2 του Άγγελου Αναστασιάδη βρήκε τρόπο να κρατήσει τους ερυθρόλευκους μακριά από την εστία της, ενώ της προσπάθησε να γίνει απειλητική, εκμεταλλευόμενη τις ξαφνικές αντεπιθέσεις που της παρουσιάστηκαν.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να φτάσει ορθόδοξα στα καρέ της ΑΕΛ και τον Πάουλο Μπέντο να χρειάζεται να επιστρατεύσει τους Φορτούνη και Πασιένσια για να αλλάξουν τα δεδομένα. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη και μάλιστα όσο περνούσε η ώρα οι ερυθρόλευκοι κατέβαζαν ρυθμούς και δεν δημιουργούσαν ευκαιρίες. Κι ενώ όλα έδειχναν πως η “λευκή” ισοπαλία ήταν προ των πυλών, η μπάλα τελικά “τιμώρησε” τον Ολυμπιακό στο 92′, καθώς η Λάρισα εκμεταλλεύτηκε μια στιγμή αδράνειας στην άμυνα των πρωταθλητών και με σουτ του Γκόλια που κόντραρε στον Μιλιβόγεβιτς έκανε το 1-0 και πήρε την νίκη.

Μετά από αυτήν ψυχρολουσία, οι ερυθρόλευκοι καλούνται να ανασυνταχθούν και να αναθαρρήσουν διότι ακολουθούν τα παιχνίδια με ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ για το Europa League και το πρωτάθλημα στο γήπεδο Καραϊσκάκη

Λάρισα (Α. Αναστασιάδης): Ξενοδόχοβ, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Κόντο, Αναστασόπουλος (74′ Λαμπρόπουλος), Φατιόν, Γκόλιας, Ναζλίδης, Αβραάμ (87′ Ντέλετιτς), Ντοντό (81′ Βαρέλα)

Ολυμπιακός (Π. Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Τσιμίκας (62′ Φορτούνης), Βιάνα, Ντα Κόστα, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (76′ Μάρτινς), Σεμπά, Ελιγιουνούσι, Καρντόσο (62′ Πασιένσια), Ιντέγε