Πήρε προβάδισμα για τα ημιτελικά

Μετά από ένα μεγάλο ματς ο Ολυμπιακός πέτυχε το πρώτο στόχο του. Καθώς νίκησε 3-2 σετ την Αρκάς στο «Μελίνα Μερκούρη». Αν και είχε θέματα με το σερβίς των Τούρκων (14 άσσοι), βρήκε… απαντήσεις. Ειδικότερα μέσα από το μπλοκ (σ.σ.: 8 από τα 11 στα τρία σετ που πήρε). Έτσι έφτασε στη νίκη και πάει σε μια εβδομάδα στη Σμύρνη (7/2, 18:00) για να κάνει το δεύτερο βήμα για την 4άδα του CEV Cup. Πήρε προβάδισμα για τα ημιτελικά.

Ανατροπή με επίθεση

Το σημείο «κλειδί» για το πρώτο σετ ήταν το 57% στην επίθεση, αλλά και οι 10 πόντοι από λάθη των Αρκάς. Όπως και η ψυχή των παικτών του Ολυμπιακού. Διότι το γύρισαν από το -5 (9-14) και το -4 (15-19). Ειδικότερα μετά το νωθρό ξεκίνημα (4-8 και 9-14). Αν και ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 14-16 και 15-17 με τον Ιντάλγκο, το -4 (15-19) έφερε πίεση. Όμως η καρδιά των παικτών του Θρύλου «μίλησε» στο καθοριστικό σημείο. Έτσι με σερί 6-0 που ολοκληρώθηκε με τον άσσο του Ιντάλγκο (20-19) και τον πόντο του Στερν προσπέρασαν με 21-19. Αν και πήγαν πρώτοι σε σετ μπολ (24-23), οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν το τέλειωσαν με την πρώτη! Όμως με επίθεση του Ιντάλγκο και μπλοκ του Παγένκ έφτασαν στο 1-0, με 26-24.

Φινάλε με κάκιστη υποδοχή!

Όμως στο δεύτερο σετ ο Θρύλος μπήκε καλά και προηγήθηκε 2-0 με τον άσσο του Στερν. Ακόμα ένας του Ιντάλγκο για το 4-1. Ωστόσο μετά το 8-5 με το μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο, οι Τούρκοι ισοφάρισαν 8-8. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός πήρε μια διαφορά 2 πόντων (11-9) με τον Στερν, αλλά η Αρκάς ισοφάρισε εκ νέου (12-12). Ωστόσο ο Κουμεντάκης πήρε τον πόντο (16-15), για να ακολουθήσουν ένα μπλοκ και ένας πρώτος χρόνος από τον Τζούριτς (18-16). Όμως η ομάδα της Σμύρνης έφερε ξανά το ματς στα ίσα (19-19). Εντούτοις, ο Κουμεντάκης έδωσε ξανά το προβάδισμα (21-20). Αλλά ένα σερβίς άουτ του Παγένκ και 4 σερί του Γκρόζερ έφεραν σερί 0-5 και το 1-1 στα σετ με 21-25.

«Ερυθρόλευκο» μέταλλο!

Αξίζει να σημειωθεί πώς τα σερβίς του Γκρόζερ αποτέλεσαν πρόβλημα και στις αρχές του τρίτου σετ. Μιας και μετά το 4-2 με τον Στερν, ο διαγώνιος της Αρκάς πήρε δύο ακόμα σερί άσσους (4-5)! Αργότερα ένας ακόμα του Μετίν για το 6-10, με την ομάδα της Σμύρνης να «τρέχει» επί μέρους 8-2. Μετά ήρθε η αλλαγή του Δαλακούρα με τον Ιντάλγκο διόρθωσε το θέμα με την υποδοχή. Αρχικά ο Κουμεντάκης μείωσε σε 9-11, αλλά η Αρκάς πήγε στο 13-16. Όμως ο Ολυμπιακός επέστρεψε δυναμικά! Καθώς «απάντησε» με σερί 4-0 και δύο διαδοχικούς άσσους του Τζούριτς (17-16). Επιπρόσθετα, ο Ιντάλγκο τέλειωσε μια κόντρα μπάλα για το 19-17, ενώ με μπλοκ έκανε το 20-18. Ακολούθως ο Κουμεντάκης πήρε δύο σερί πόντους για το 22-19. Ωστόσο εκεί χάθηκε η συγκέντρωση στην υποδοχή και η Αρκάς προηγήθηκε 24-23. Επίσης σετ μπολ για τον Ολυμπιακό με τον Στερν (25-24). Εντούτοις δύο λάθη (σερβίς άουτ και επίθεση στην αντένα) διαμόρφωσαν το 27-25 για το 2-1 σετ.

Στις λεπτομέρειες

Βέβαια, η νευρικότητα ήταν έκδηλη και στις δύο ομάδες στις αρχές του τέταρτου σετ. Έτσι αμφότερες έκαναν «εύκολα» λάθη. Δηλαδή χαμένα σερβίς, αλλά και επιθέσεις (4-4). Όμως η Αρκάς με τον άσσο του Γκρόζερ πήγε στο 5-7, όμως ο Θρύλος με την επίθεση του Ιντάλγκο και τον άσσο του Τζούριτς έφερε το ματς στα ίσα (8-8). Πράγματι ως το 10-10 οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ, αλλά μια αδράνεια επέτρεψε στο σύλλογο της Σμύρνης να κάνει σερί 4-0 για το 10-14. Αλλά ο Γκουσταβάο πήρε πόντο με την είσοδό του (13-16), ενώ με μπλοκ μείωσε σε 15-17. Επιπλέον, ο Τράβιτσα έπαιξε με τον Στερν που τέλειωσε δυο διαδοχικές επιθέσεις (18-20). Όμως η διαφορά πήγε στους 3 (20-23). Επίσης, στο 21-23 χάθηκε μια ευκαιρία σε κόντρα μπάλα. Αν και ο Ολυμπιακός πίεσε στο μπλοκ και οι Τούρκοι έκανε δύο σερί λάθος επιθέσεις (23-24), τελικά πήραν το σετ με 25-23.

Προβάδισμα για τα ημιτελικά

Ωστόσο το τάι μπρέικ άρχισε με τον Στερν να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση (3-1). Μετά το μπλοκ του Τράβιτσα έκανε το σκορ 5-1! Στη συνέχεια, δύο διαδοχικοί πρώτοι χρόνοι από Παγένκ και Γκουσταβάο για το 7-2. Ειδικότερα, ο Ολυμπιακός έδειξε να έχει καθαρό μυαλό σε καίριο σημείο. Το αποτέλεσμα ήταν το +7 (12-5) μετά από χαμένη επίθεση των Τούρκων. Στο φινάλε ο Ιντάλγκο τέλειωσε την επίθεση για το ματς μπολ (14-7), ενώ με άσσο τέλειωσε το σετ (15-7) και το ματς (3-2 σετ). Πήρε προβάδισμα για τα ημιτελικά.

Τα σετ 3-2 σε 2.17: 26-24, 21-25, 27-25, 23-25, 15-7.

• 1ο σετ: 4-8, 12-16, 21-19, 26-24
  • 2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-20, 21-25
  • 3ο σετ: 6-8, 13-16, 21-19, 27-25
  • 4ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 23-25
  • 5ο σετ: 5-1, 10-5, 12-5, 15-7

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 62 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων, ενώ της Αρκάς από 14 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Στερν 19 (17/34 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (13/25 επ., 29% υπ. – 16% άριστες), Τράβιτσα 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 9 (3/6 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 18 (14/27 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 43% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 27% υπ. – 9% άριστες), Κομητούδης, Καρασαββίδης (λ., 57% υπ. – 43% άριστες), Γκουσταβάο 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Ζουπάνη, Δαλακούρας 2 (2/4 επ.).

ΑΡΚΑΣ (Γκλεν Χογκ): Κιγιάκ 1 (1/1 επ.), Μαντιρατσί 17 (14/35 επ., 3 άσοι, 37% υπ. – 30% άριστες), Γκαζί 11 (6/8 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Σουμπάσι 15 (10/24 επ., 5 μπλοκ, 48% υπ. – 37% άριστες), Γκρόζερ 28 (18/46 επ., 9 άσοι, 1 μπλοκ), Εζτούρκ 4 (3/6 επ., 1 άσος) / Καρατάς (λ., 32% υπ. – 25% άριστες), Τσακίρ (λ.), Γιουκσέλ, Ουλάς.