Πήρε παράταση το πρωτάθλημα

Μετά από έναν τρίτο τελικό που «έσπασε» καρδιές, ειδικά στο τάι μπρέικ, τα φετινά playoffs δεν τελείωσαν. Καθώς ο Ολυμπιακός δεν το σήκωσε μέσα στο κλειστό του Μετς. Διότι ηττήθηκε 3-2 από τους «πράσινους», με 19-17 στο τάι μπρέικ. Διότι έδωσε στον αντίπαλό του 41 πόντους από λάθη. Αλλά το αβαντάζ παραμένει στους πρωταθλητές. Μιας και το τέταρτο ματς είναι την προσεχή Δευτέρα, στο «Μελίνα Μερκούρη». Πήρε παράταση το πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός ήταν… απών!

Πράγματι, η εκκίνηση του πρώτου σετ δεν ήταν καλή για τον Ολυμπιακό. Καθώς οι «ερυθρόλευκοι» υπέπεσαν σε «φτηνά» λάθη! Διότι και ο Τράβιτσα δεν έδωσε καλές πάσες, αλλά και τα τελειώματα δεν ήταν όπως έπρεπε. Μετά το 3-3 με τον Στερν, ο ΠΑΟ πήρε δύο άσσους για το 7-3 και το 9-6, αντίστοιχα. Μιας και η υποδοχή των πρωταθλητών είχε ζητήματα. Ακολούθως ο πρώτος «ερυθρόλευκος» άσσος με τον Ιντάλγκο (10-7). Αλλά τα θέματα συνεχίστηκαν ως τον άσσο του Κασαμπαλή (17-9). Επιπλέον, πολλές χαμένες επιθέσεις ως το φινάλε του σετ που έληξε 25-15 με την επίθεση του Ερνάντες. Πήρε παράταση το πρωτάθλημα.

«Ερυθρόλευκη» αντίδραση

Παρόλα αυτά, τα πράγματα διορθώθηκαν στις αρχές του δεύτερου σετ.  Αν και ο Θρύλος βρέθηκε στο +2 (3-5) μετά τα άουτ του Πρωτοψάλτη, ο ΠΑΟ ισοφάρισε, αλλά ο Ιντάλγκο με άσσο έκανε το 5-7 και ο Κουμεντάκης με μπλοκ άουτ το 5-9. Στη συνέχεια, οι πρωταθλητές με τον άσσο του Κουμεντάκη πήγαν στο +5 (9-14), ενώ κράτησαν μια διαφορά ασφαλείας (14-17) με τον Ιντάλγκο. Μετά, ο Τζούριτς με πρώτο χρόνο έκανε το 19-21, για να έρθει ο άσσος του ίδιου (20-23). Επίσης, το χαμένο σερβίς του Βουλκίδη έκλεισε το σετ (21-25) για το 1-1. Διότι ο Θρύλος είχε 46% στην επίθεση, αλλά και 62% στην υποδοχή.

Χαρακτήρας νικητή

Αν και το ματς πήγε ισορροπημένο ως το 6-6, ο άσσος του Τζούριτς έδωσε ψυχολογικό αβαντάζ στο Θρύλο. Μετά, ο Κουμεντάκης πήρε το μπλοκ άουτ για το 12-13, ενώ το ίδιο έκανε ο Ιντάλγκο (15-16), για να δώσει με επίθεση… αέρα 2 πόντων στον Ολυμπιακό (15-17). Κατόπιν το μπλοκ του Γκουσταβάο έβαλε τις βάσεις της κατάκτησης του σετ (16-19), ενώ ο Τράβιτσα πήρε το μπλοκ άουτ (18-22). Στη συνέχεια, η υπέρβαση του Κασαμπαλή έκλεισε το σετ (20-25), για την ανατροπή του Θρύλου και το υπέρ του 2-1. Αξίζει να σημειωθεί πώς το 62% στην επίθεση ήταν παράγοντας «κλειδί».

Το έχασε στο τέλος

Βέβαια, το τέταρτο σετ ήταν μια άλλη ιστορία. Καθώς στην αρχή οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να «κυνηγούν» στο σκορ. Όμως, με το μπλοκ του Γκουσταβάο και τον άσσο του Στερν, ο Θρύλος πέρασε μπροστά (7-8). Ωστόσο, η διαφορά των «πράσινων» πήγε στο +4 (13-9), αλλά ο Ολυμπιακός το γύρισε άμεσα και με το μπλοκ του Τζούριτς ισοφάρισε 13-13. Αντίθετα με τα δύο προηγούμενα σετ, στην τελική ευθεία οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν λάθη. Διότι από το 16-17 το σκορ έγινε 19-17. Επίσης, μετά το 19-18 με τον Στερν, ο ΠΑΟ έκανε επί μέρους 5-1 για το 24-19, με τον Ερνάντες να διαμορφώνει το 25-20, για το 2-2. Πήρε παράταση το πρωτάθλημα.

Παράταση στη στέψη!

Έπειτα, το τάιμ μπρέικ άρχισε με τον Ερνάντες να παίρνει δύο πόντους για τον ΠΑΟ και τον Γκουσταβάο να «απαντά» για τον Ολυμπιακό (2-2). Ακολούθως, μια «μάχη» μέχρι τελικής… πτώσης. Διότι καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπορούσε να αποκτήσει ένα πλεονέκτημα (5-5). Όμως ένα χαμένο σερβίς του Τζούριτς, ο άσσος του Πετρέα και το πλασέ του Φράγκου, διαμόρφωσαν το 8-5, πριν την αλλαγή τερέν! Αξίζει να σημειωθεί πώς εκεί ο Στερν με άσσο μείωσε σε 8-7, ενώ το ίδιο έκανε και ο Τράβιτσα με πόντο πάνω στο φιλέ (9-8). Αλλά η επίθεση του Ιντάλγκο και το μπλοκ του Γκουσταβάο έφεραν το ματς στην ισοπαλία (13-13). Επιπρόσθετα, ο Γερμανός ακραίος κράτησε το Θρύλο στο ματς (14-14), όπως και ο Τζούριτς με πρώτο χρόνο (17-17). Όμως, τελικά ο Ερνάντες με άσσο έκανε το 19-17 και έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟ. Πήρε παράταση το πρωτάθλημα.

Τα σετ 3-2 σε 2.12: 25-15, 21-25, 20-25, 25-20, 19-17

• 1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-12, 25-15
  • 2ο σετ: 5-8, 13-16, 19-21, 21-25
  • 3ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 20-25
  • 4ο σετ: 7-8, 15-16, 21-18, 25-20
  • 5ο σετ: 5-4, 10-8, 12-10, 19-17

** Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 12 άσσους, 53 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 41 λάθη αντιπάλου, ενώ του Ολυμπιακού από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλου.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Κόβαρ 11 (9/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 4 (4/8 επ.), Ερνάντες 25 (22/43 επ., 3 άσσοι), Βουλκίδης 6 (3/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 17 (13/27 επ., 4 άσσοι, 45% υπ. – 40% άριστες) / Κοντοστάθης (λ., 48% υπ. – 33% άριστες), Πετρέας 1 (1 άσσος), Μάρκου, Φράγκος 2 (2/3 επ., 33% υπ. – 33% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 18 (16/34 επ., 2 άσσοι), Γκουσταβάο 6 (2/6 επ., 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 28% υπ. – 22% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 14 (9/10 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (14/31 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 33% υπ. – 27% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 37% υπ. – 23% άριστες), Κομητούδης, Καρασαββίδης (λ.), Δαλακούρας.