Πέταγαν… φωτιές οι «ερυθρόλευκες»

Καταιγιστικές οι κοπέλες του Ολυμπιακού, συνέτριψαν 110-43 τη Νίκη στη Λευκάδα!

Σε εξαιρετική κατάσταση είναι η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Θρύλου. Οι «ερυθρόλευκες» στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής πέρασαν σαν… σίφουνας από τη Λευκάδα, νικώντας 110-43 την τοπική νίκη. Με κορυφαίες τις Σταμολάμπρου και Φοντέιν. Δείχνοντας πώς όσα θα περνούν τα ματς τόσο θα βρίσκουν αγωνιστικό ρυθμό και αυτό θα φαίνεται στα παρκέ.

Στον αγώνα με την Νίκη, το μεσημέρι της Κυριακής στη Λευκάδα, όλα είχαν τελειώσει από το πρώτο δεκάλεπτο. Εξαιρετική άμυνα -δέχθηκαν μόλις 5 πόντους, καλό σκοράρισμα με τους 28 και το ματς είχε πάρει από νωρίς το δρόμο του. Το πιο σημαντικό για την ομάδα του Γιώργου Παντελάκη ήταν πώς δεν χαλάρωσε σε κανένα σημείο. Ο τεχνικός των πρωταθλητριών ζητούσε από τις παίκτριές του να επιδείξουν την ίδια αγωνιστικότητα από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό κι εκείνες εφάρμοσαν στο απόλυτο τις οδηγίες του προπονητή τους.

Είναι χαρακτηριστικό πώς μετά τους 5 πόντους παθητικό στο πρώτο δεκάλεπτο, στο τρίτο βελτίωσαν κι άλλο την αμυντική τους παρουσία, καθώς από το 20ό ως το 30ό λεπτό δέχθηκαν 4, σκοράροντας την ίδια στιγμή 38. Στο τελευταίο δεκάλεπτο χαλάρωσαν λίγο, με αποτέλεσμα να σκοράρουν μόλις 17 πόντους, αλλά η άμυνα ήταν το σημείο αναφοράς μιας και η διαφορά ανέβηκε στους 67, για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με σκορ 110-43.

Τα δεκάλεπτα: 5-28, 24-55, 28-93, 43-110

Νίκη Λευκάδας (Ζαβιτσάνος): Τυπάλδου, Μπεσόλο 8(2), Σπηλιώτη 4, Πολυμένη 16(1), Μαγκλάρα 5, Γκριν 2, Κερασοβίτη 8(2).

Ολυμπιακός (Γ. Παντελάκης): Σταμολάμπρου 19(3), Σταμάτη 15(3), Αλεξανδρή 15(3), Σπυριδοπούλου 6, Φοντέιν 19(1), Νικολοπούλου 4, Κούκη 7, Παπαμαρκάκη, Κόστοβιτς 11, Παντελή, Ντέιβις 14(2).