Περνάει στην Τουρκία

Στην Αγκυρα θα κριθεί η πρόκριση  του Ολυμπιακού στους “16” του Γιουρόπα.  Με το 0-0 του “Καραϊσκάκη” να αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς, αλλά τους “Ερυθρόλευκους”  να βρίσκουν απέναντι τους ένα εκπληκτικό Καρτσεμάρσκας που σε τρεις περιπτώσεις  ανέτρεψε το γκολ για τον Πρωταθλητή Ελλάδας. Αδικη αποβολή για τον Βιάνα..

O Mπέντο ξεκίνησε με τερματοφύλακα το Λεάλι, ενώ απο δεξιά προς αριστερά βρέθηκαν οι Φιγκέιρας,Μποτία,Βιάνα και Σισοκό. Αμυντικά χαφ οι Ρέτσος και Μάρτινς, με Σεμπά και Ανδρούτσο, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, με τον Φορτούνη πίσω από τον Καρντόζο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά το ματς και μόλις στο δεύτερο λεπτό απείλησε με το φάουλ του Φορτούνη στο ημικύκλιο της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Οι Πειραιώτες συνέχιζαν να έχουν κατοχή μπάλας, αλλά όχι την πολύ επικίνδυνη φάση, με τους Τούρκους να περιμένουν ένα κενό στην άμυνα του Ολυμπιακού για να “χτυπήσουν” σε μία αντεπίθεση.

Και παραλίγο να το πετύχουν στο 20, όταν ο Μπιφουμά εκμεταλλεύτηκε το κενό στο αριστερό άκρο της άμυνας και τις κακές αλληλοκαλύψεις έβγαλε τη σέντρα, αλλά ο Ντελάρζ δεν έφτασε τη μπάλα που πέρασε παράλληλα απο το τέρμα του Λεάλι.

Με τον Φορτούνη να έχει τον Λουίζ Κάρλος κολλημενο πάνω του, το στοίχημα ήταν να δημιουργηθούν φάσεις με τα Overlap των Σισοκό και Φιγκέιρας που συχνά-πυκνά έβγαιναν μπροστά, αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι.

Στο 40, από κόρνερ, η μπάλα πέρασε παράλληλα απο το τέρμα και έφτασε στον Μποτία που απο θέση μέσα δεξιά έκανε το σουτ αλλά ο Κάτσερμάρσκας απέκρουσε.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Καρντόζο εκμεταλλεύτηκε το λάθος των αμυντικών πήρε τη μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Λιθουανός κίπερ έδιωξε στη γωνία του χαμηλά.

Και φτάσαμε στο 44, όταν ο Εντιαγέ έκανε κίνηση πίβοτ μέσα στην περιοχή αποφεύγοντας το Μποτία, αλλά ο Ισπανός πήρε το αίμα του πίσω κόβωντας τη τελευταία στιγμή το σουτ του επιθετικού της Οσμανλί.

Στην επανάληψη , ο Ολυμπιακός απείλησε με την κίνηση του Σεμπά, που συνέκλινε στον άξονα και έκανε σουτ χαμηλά που έδιωξε ο Καρτσεμάρσκας στο 54, ενώ και δύο λεπτά αργότερα πετάχτηκε στο αριστερό του παραθυράκι στην έμπνευση του Μάρτινς στο κάτι σαν σουτ-γέμισμα σε διώξιμο των Τούρκων.

Ο Μπέντο έκανε την πρώτη του κίνηση στο 70. Με τον Φορτούνη να βγαίνει εκτός λόγω τραυματισμού και τον Μανθάτη να παίρνει τη θέση του.

Ωστόσο, η κατάσταση έγινε άσχημη για τον Ολυμπιακό, όταν στο 74, ο Βιάνα πήρε κόκκινη χωρίς λόγο με τον Γάλλο ρέφερι Μπουκέ να αποβάλλει τον Βραζιλιάνο αμυντικό γιατί πάτησε αντίπαλο του χωρίς να γίνει κάτι τέτοιο και τον Τούρκο αμυντικό να παίρνει έξυπνα την αποβολή. Και τον Μπέντο να βάζει τον Ρομαό αντί του Καρντόζο.

Ακόμα και έτσι , ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει ,ήταν πιο κινητικός, αλλά το γκολ δεν ερχόταν. Με τον Μπέντο να βάζει και τον Καρίμ,ενώ ο Μανθάτης με μερικές όμορφες ενέργειες έβγαζε ενέργεια.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:Λεάλι,Φιγκέιρας,Μποτία,Βιάνα,Σισοκό,Ρέτσος,Μάρτινς(87 Ανσαριφάρντ),Ανδρούτσος,Σεμπά,Φορτούνης(70 Μανθάτης),Καρντόζο(76 Ρομαό)

Οσμανλισπορ: Καρτσεμάρσκας,Βρσάγεβιτς,Τσουρουκτσου,Προχάτσκα,Πίντο, Κάρλος(87 Μάιερ),Τσαγκιράν,Εντιαγιέ,Ρεγκατέν,Μπιφουμά(90 Γκιούβεν),Ντελάρζ(80 Ρουσέσκου)