Πέρασε άνετα από τη Λαμία

Νίκη 3-0 στην πρεμιέρα, κόντρα στον ΠΑΟΚ στο Ρέντη. Αλλά η φετινή ομάδα του βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού είναι ανεβασμένη. Έτσι, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το «δύο στα δύο» στο πρωτάθλημα. Καθώς επικράτησαν με τον ίδιο τρόπο (σ.σ.: νίκη 3-0) της Λαμίας στο Χαλκιοπούλειο! Ειδικότερα είχαν τον απόλυτο έλεγχο στα δύο πρώτα σετ. Ακόμα, στο τρίτο σετ διατήρησαν το προβάδισμα, αλλά στο φινάλε «πέταξαν» τα τέσσερα πρώτα ματς μπολ που είχαν. Όμως όχι και το πέμπτο. Συνεπώς ο Ολυμπιακός πήρε νέο «καθαρό» τρίποντο και συνεχίζει. Πέρασε άνετα από τη Λαμία.

Επέβαλλε το ρυθμό του

Οι «ερυθρόλευκες» άρχισαν καλά το ματς. Ειδικότερα η Κούμπουρα συνέχισε τις καλές εμφανίσεις. Επίσης, η Νίζετιχ ήταν βελτιωμένη σε σχέση με το ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ, ενώ και η Λαμπρούση. Κατά συνέπεια, ο Θρύλος από την αρχή πήρε μια διαφορά στο σκορ (3-6, 4-10 και 6-13). Επιπλέον, με άσσους από Κούμπουρα και Νίζετιχ το σκορ έγινε 8-15 και 9-17, αντίστοιχα. Επίσης στο φινάλε του σετ η Καράρο έπαιξε με την Αργεντίνα ακραία που τέλειωσε τις φάσεις (σ.σ. για το 15-23, 15-24 και το 17-25) και συνέβαλλε για το 1-0 του Θρύλου στα σετ.

Άνετος ο Θρύλος

Δυνατή αφετηρία με 3-0 και στο δεύτερο σετ. Αργότερα με πόντους από Μλεΐνκοβα και Λαμπρούση, το σκορ έγινε 4-8. Η αρχηγός του Θρύλου με μπλοκ έκανε το 6-11, ενώ με πλασέ της Εμμανουηλίδου ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 11-14. Αν και η Λαμία πλησίασε στον πόντο, 13-14, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 13-18! Δύο διαδοχικοί πόντοι από την Τζίνα Λαμπρούση έκαναν το 16-23. Παρότι οι γηπεδούχες δεν το παράτησαν το ματς και μείωσαν 20-23, ένα σερβίς στο φιλέ και ένα μπλοκ της Κούμπουρα διαμόρφωσαν το τελικό 20-25 και το 2-0 στα σετ.

Πέρασε από τη Λαμία

Λοιπόν, οι κοπέλες του Ολυμπιακού έδειξαν διάθεση να μην αφήσουν περιθώρια στον αντίπαλο. Έτσι, με την επίθεση της Κούμπουρα, τον άσσο της Καράρο και την επίθεση της Μλεϊνκοβα, έκαναν μίνι σερί 3-0 για το 4-8, αλλά η Λαμία «απάντησε» με αντίστοιχο δικό της (7-8). Εντούτοις, ο Θρύλος είχε τον τρόπο να κρατά το προβάδισμα. Με μπλοκ άουτ από την Λαμπρούσε έγινε το 8-11, ενώ σερί πόντοι από Νίζετιχ και Κούμπουρα διαμόρφωσαν το 11-15! Αν και η Λαμία ισοφάρισε 15-15, η Εμμανουηλίδου έκανε το 15-16, ενώ η ίδια το 15-19.

Ακολούθως πετυχημένη επίθεση της Κούμπουρα (19-22) και μπλοκ άουτ της Μλεΐνκοβα το 20-23. Όμως ξανά οι γηπεδούχες επέστρεψαν στο σετ. Ισοφάρισαν 23-23. Αλλά η Νίζετιχ έκανε το 24-23, παρότι μετά χάθηκε 4 σετ-ματς μπολ. Ωστόσο, μπλοκ άουτ της Μλεΐνκοβα και μπλοκ του Κούμπουρα ήταν οι πόντοι που έκλεισαν το σετ και το ματς. Πέρασε άνετα από τη Λαμία.

• 1ο σετ: 3-8, 9-16, 12-21, 17-25
  • 2ο σετ: 4-8, 13-16, 16-21, 20-25
  • 3ο σετ: 4-8, 15-16, 19-21, 27-29

Τα σετ 0-3 σε 88′: 17-25, 20-25, 27-29.

• Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 35 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΛΑΜΙΑ (Ηλίας Αγγέλης): Ολιβέιρα 19 (16/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ολινγκά 10 (6/13 επ., 4  μπλοκ), Κίλιτς 7 (5/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ.-17% άριστες), Πέγισιτς 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ.-29% άριστες), Αργυρίου 4 (2/5 επ., 2 άσσοι), Φλιάκου 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπόκ) / Παγώνη (λ, 21% υπ.-14% άριστες), Τσιριμώκου (λ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 12 (10/25 επ., 2 άσσοι, 44% υπ.-28% άριστες), Καράρο 2 (0/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 5 (4/9 επ., 1 άσσος), Λαμπρούση 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Κούμπουρα 21 (18/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 14 (14/34 επ., 58% υπ.-33% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 63% υπ.-50% άριστες), Σαμπάτη (λ), Τσιτσιγιάννη, Τάνη.