ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πέρασε με άνεση από τη Δράμα

Πράγματι, ο Ολυμπιακός έκανε τη δουλειά του. Μιας και νίκησε ξανά τη Δράμα. Πιο συγκεκριμένα 26-20 στο δεύτερο ματς των ημιτελικών της Handball Premier. Κατά συνέπεια έκανε το 2-0 και τέλειωσε τη σειρά με την ομάδα από τη Μακεδονία. Άρα τώρα σειρά έχουν οι τελικοί του πρωταθλήματος. Για την ακρίβεια, ο πρώτος θα γίνει την προσεχή Δευτέρα (3/6, 19:30) στο κλειστό της Ηλιούπολης. Πέρασε με άνεση από τη Δράμα.

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα στη Δράμα

Λοιπόν ο Θρύλος έκλεισε τα πρώτα 10 λεπτά, με προβάδισμα +3 (3-6), μετά από γκολ του Βίντα στην κόντρα (9:36). Βέβαια, η Δράμα ισοφάρισε σε 6-6. Στη συνέχεια προηγήθηκε με 7-6. Όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Για να το γυρίσει και να προηγηθεί 10-8 στο 23:56 με τον Μιχαηλίδη. Ακολούθως, ο Κανδύλας «έγραψε» το 12-9, στο 25ο λεπτό. Μετά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-12. Ωστόσο, ο Τζηράς διαμόρφωσε το 14-12 του ημιχρόνου (29:58).

Επιπλέον, οι  «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο μέρος. Για να σκοράρει ο Τζηράς για το +5 (13-18), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (39:18). Μετά η Δράμα μείωσε σε 20-18, αλλά ο Ολυμπιακός «ανέβηκε» ξανά στο +5 (18-23), με τον Παπαβασίλη στην κόντρα (51:20). Επιπρόσθετα, ο Τσιγαρίδας πέτυχε το 25-19, στο 57ο λεπτό. Αξίζει να σημειωθεί πώς ο Παπαβασίλης, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, διαμόρφωσε το τελικό 20-26 (59:32). Πέρασε με άνεση από τη Δράμα.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-6, 5-6, 7-7, 9-11, 12-14 (ημχ), 13-15, 13-18, 16-18, 18-21, 18-24, 20-26.

ΔΡΑΜΑ (Σάκης Βαλαβάνης): Κοτσιώνης, Χαϊτίδης 3, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 1, Λατσάκου 1, Τοζακίδης, Τόσκας 2, Τουνγκελίδης, Ιωαννίδης, Καλαϊτζίδης, Μανωλούδης 3, Μεσσήνης, Ντάκαρης, Κόρσακ 1, Παπαδόπουλος 1, Σίνα 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 6, Βίντα 4, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 2, Δομπρής, Πασσιάς, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης 2, Σάββας.

• Διαιτητές: Θεοδοσίου- Παπούλιας, Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 4/5-4/4.