ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πελατεία χωρίς τέλος!

Εντυπωσιακή η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού κατάπιε τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ με 81-51 και συνέχισε την αήττητη κούρσα της. Στο 46-0 το επί μέρους σκορ στον Ερασιτέχνη

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η νταμπλούχος ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού το κατ’ εφημισμόν ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, τον οποίο κατατρόπωσε στο ΣΕΦ με 81-51 κι έκανε ονειρικό «ποδαρικό» στο 2020!

Γεγονός το οποίο εκτόξευσε στο … 46-0 το ρεκόρ που έχει να επιδείξει ο Θρύλος στον Ερασιτέχνη έναντι των πρασίνων τα τελευταία εννιά χρόνια!

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση, δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του ματς να απειληθεί από τις «πράσινες»

Παρόντος του διοικητικού ηγέτη της ΠΑΕ Ολυμπιακός Βαγγέλη Μαρινάκη οι «ερυθρόλευκες» είχαν την ξεκάθαρη υπεροχή από τα πρώτα λεπτά δίνοντα ςαπό πολύ νωρίς διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Εκπληκτική εμφάνιση από την Μπασάρα Γκρέιβς που τελείωσε την αναμέτρηση στο ΣΕΦ με 20 πόντους, παίρνοντας και 17 ριμπάουντ, άλλους 16 πόντους πρόσθεσε η Γέμελος.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός που βρέθηκε από νωρίς σε θέση ισχύος με τις Γέμελος και Παυλοπούλου να κάνουν τη διαφορά και τις γηπεδούχες να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 27-18.

Ο Ολυμπαικός προϊ’όντος του χρόνου εδραίωνε την διαφορά του πάνω απο 10 πόντους και με την Γέμελος να προσθέτει ενέργεια και ποιότητας στις δύο ρακέτες έδινε το ρυθμό

Κάπως έτσι οι γηπεδούχες έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +11 (42-31)

Οι δύο «ερυθρόλευκες» βγήκαν ζεστές από τα αποδυτήρια κι έτρεξαν σερί 7-0 για το 49-31 (22’), με τις «πράσινες» να απαντούν με επιμέρους σκορ 12-5, μειώνοντας σε 54-43 (27’). Η Γκρέιβς κυριαρχούσε στις δύο ρακέτες, με τις παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη έφτασαν τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 69-49 στο 36′

Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη για να νιώσουν την οποιαδήποτε απειλή οι γηπεδούχες, που έφτασαν με άνεση στο τελικό 81-51.

Δεκάλεπτα: 27-18, 42-31, 57-46, 81-51.