Παρέλαση!

Ενας Ολυμπιακός σοβαρός -κυνικός και ουσιαστικός  διέσυρε την ΑΕΚ, με 1-5, σκορπώντας τη στους…πέντε άνεμους. Από το ημίχρονο και με το σκορ 0-4, ,οι Πειραιώτες είχαν καθαρίσει τη μπουγάδα δείχνοντας ποιος είναι το απόλυτο αφεντικό και η καλύτερη ομάδα στο Ελληνικό ποδόσφαιρο. Δύο γκολ ο Μασούρας, γκολ και ασίστ ο  Ελ Αραμπί ,ενώ τα άλλα δύο γκολ πέτυχαν οι Καμαρά(άνοιξε το σκορ) και Φορτούνης.

To ξεκίνημα: Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε το 3-4-3  με κίπερ τον Σα και τριάδα τους Σα ,Σωκράτη και Μπα. Στη μεσαία γραμμή ,Εμβιλά και Καμαρά, ενώ Χολέβας και Ανδρούτσος βρέθηκαν σε θέσεις φουλ  μπακ. Με Μπρούμα-Μασούρα, δεξιά και αριστερά με τον Ελ Αραμπί μοναδικό προωθημένο.

Το ματς:

Το ξεκίνημα του αγώνα  δεν  έδειχνε, επ ουδενί λόγω, τι θα ακολουθούσε. Νευρικό ξεκίνημα στα πρώτα 14 λεπτά ,με τον Ολυμπιακό ελαφρώς καλύτερο και την ΑΕΚ να προσπαθεί ,κυρίως με τον Τάνκοβιτς να προσπαθεί να ανοίξει την άμυνα του Ολυμπιακού, χωρίς αποτέλεσμα.

Τσουνάμι ..

Από κει και πέρα, οι παίκτες του Μαρτίνς άλλαξαν το τσιπάκι, πάτησαν γκάζι και  η ΑΕΚ απλά έβλεπε τη σκόνη τους. Στο 17 ο Καμαρά βρέθηκε έξω απο την περιοχή και αφού συνέκλινε ,σούταρε με δύναμη προς το τέρμα , ο Χνίντ έβαλε το κεφάλι του και η μπάλα άλλαξε τόσο όσο πορεία για να μην μπορέσει ο Αθανασιάδης να αντιδράσει  για το 0-1.

Τρία λεπτά μετά η ΑΕΚ βρήκε τρόπο να σκοράρει, αλλά ο Τάνκοβιτς ήταν σε θέση οφσάιντ, απο το σουτ του Μάνταλου που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπα και σούταρε ,αλλά η παρέμβαση του Σουηδού  δεν ήταν ουσιαστική μιας και ήταν οφσάιντ.

Στο 23, ο Ολυμπιακός έκανε και το 0-2.  Ο Χολέβας απο τον άξονα ,έβγαλε για τον Μασούρα που βγήκε πίσω από την άμυνα της ΑΕΚ, έκανε εξαιρετικό first touch  και με σουτ στην κίνηση εκτέλεσε όρθιο τον Αθανασιάδη για το 0-2.

Δύο λεπτά μετά η “Ενωση” που απο τη μέση και πίσω ήταν κάκιστη  έβγαλε οσμή αντίδρασης με πλαγιοκόπηση του Μάνταλου και σέντρα προς τον Ολιβέιρα που έκανε κάτι σαν τακουνιά αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Ελ Αραμπί σοου

Το πάρτι είχε και συνέχεια με πρωταγωνιστή τον Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός  ,στο 35, είδε τον…Λόπες να του δίνει ασίστ  για το 0-3, όταν ο Χολέβας έβγαλε σέντρα απο αριστερά και ο μπακ της ΑΕΚ πήγε να πασάρει με κεφαλιά στον Χνίντ, αλλά ουσιαστικά έδωσε ασίστ στον Μαροκινό κίλερ που δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 0-3.

Με τον πρώτο σκόρερ της Σούπερλιγκα να δίνει και ασίστ στον Μασούρα για το 0-4 με πάσα στον κενό χώρο που θα ζήλευαν και οι Φορτούνης-Βαλμπουενά.

Οι αλλαγές του Χιμένεθ και η Πίεση

Το  β ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγές για την ΑΕΚ  με Καρίμ και Αλμπάνη για Σιμάνσκι και Τάνκοβιτς.

Μία “Ενωση” που μπήκε λίγο πιο δυναμικά στο ματς θέλοντας να βγάλει αντίδραση, σκόραρε με τον Ολιβέιρα αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ,  όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε τη μεγάλη ευκαιρία για το 0-5. Στο  53, ο Μασούρας έβγαλε σέντρα από τα αριστερά αλλά Όχι χαμηλά όπως ήθελε ο  Ελ Αραμπί που δεν έπιασε τη μπάλα, φάτσα με τον Αθανασιάδη, “γεμάτα”.

ΚΑΙ ο Κώστας

Παρά το γεγονός ότι οι μηχανές δεν ήταν σε φουλ ένταση, ο Ολυμπιακός έψαχνε το πέμπτο γκολ. Κα αφού ο ρέφερι  αλλά και το VAR  δεν είδαν το πέναλτι σε χέρι του Σβάρνα απο ενέργεια του Φορτούνη, ο μίστερ 7 του Ολυμπιακού, που έβγαλε ένταση κατάφερε να σκοράρει το πέμπτο γκολ του Θρύλου .Ο Χολέβας πέρασε σαν σταματημένο το Ντατσένκο, από αριστερά και με …τακουνιά, έβγαλε για τον Φορτούνη που σούταρε δυνατά για το 0-5 .

Το γκολ της τιμής για τραγική ΑΕΚ ΄ήρθε απο τον Καρίμ στο 90, όταν ο Ιρανός βρέθηκε μετά απο κόντρες, σε θέση βολής  και σκόραρε. Στην αρχή ο πρώτος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ, αλλά με τη βοήθεια του VAR  το γκολ μέτρησε μιας και ο Ντρέγκερ κάλυπτε τον παίκτη της ΑΕΚ.

MVP :ΟΛΟΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο αδύναμος κρίκος: Η ΑΕΚ από τη μέση και πίσω

Η Στιγμή: Το γκολ του Καμαρά που άνοιξε τον δρόμο του θριάμβου

Ο Ρέφερι: Ο Σέρβος Γιοβάνοβιτς ήταν αρκετά καλός αλλά του ξέφυγε το πέναλτι του Σβάρνα.

ΑΕΚ (Μανόλο Xιμένεθ): Αθανασιάδης, Νταντσένκο, Σβάρνας, Χνιντ(63 Νεντελτσιάρου), Λόπες, Κρίστισιτς, Σιμάνσκι(46 Αλμπάνης), Λιβάι Γκαρσία, Μάνταλος(63 Γαλανόπουλος), Τάνκοβιτς(46 Καρίμ), Ολιβέιρα

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Μπα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Ανδρούτσος, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά(63 Μπουχαλάκης), Μασούρας(74 Ραντζέλοβιτς), Μπρούμα(57 Φορτούνης), Ελ Αραμπί(63 Χασάν)