ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Παράταση στέψης

Ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό και η παράταση στέψης για τον τίτλο της Πρωταθλήτριας Ελλάδας στην Α1 ανδρών(Δευτέρα ,15.00 ,Σεφ)   είναι γεγονός μετά τη νίκη των “Πράσινων” με  76-73.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Η αναμέτρηση ξεκινήσει με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο και τον Ολυμπιακό να προηγείται για πρώτη φορά στο 8-11, με τρίποντο της Φοντέιν (6:40). Οι γηπεδούχες ανέκτησαν το προβάδισμα για το 13-11 στα 5:20, πήγαν στο 15-12, αλλά η Σταμάτη με τέσσερις διαδοχικούς πόντους έβαλε ξανά τον Θρύλο στη θέση του οδηγού, γράφοντας το 15-16 στα 2:19. Το προβάδισμα άλλαξε πάλι χέρια στο 18-17, όμως η Νικολοπούλου με πέντε διαδοχικούς πόντους, από μπάσιμο (1:25) και τρίποντο (56’’) έγραψε το 18-22, με τις γηπεδούχες να μειώνουν σε 20-22 το οποίο ήταν το σκορ του 1ου δεκαλέπτου.

Διεύρυνε στο +18 τη διαφορά!

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλές προοπτικές για τον Ολυμπιακό ο οποίος με δυο διαδοχικά τρίποντα της Διονυσίας Αλεξανδρή αύξησε στο +8 το προβάδισμά του για πρώτη φορά σημειώνοντας το 20-28, στα πρώτα δυο λεπτά. Οι γηπεδούχες σκόραραν μετά από ώρα με τη Λεουτσάνκα να μειώνει σε 22-28 στα 7:32. Ο Ολυμπιακός είχε και πάλι την απάντηση και με νέο 6-0 σερί που προήλθε από τις προσπάθειες της Νικολοπούλου, της Σταμολάμπρου και της Σταμάτη διεύρυνε στο +12 τη διαφορά για το 22-34 στα 5:45. Η Μόργκαν σταμάτησε προσωρινά αυτό το σερί (24-34), αλλά η Κόστοβιτς και η Σταμολάμπρου σκόραραν για το 24-38 στα 4:42. Η Στέφανι Κόστοβιτς διεύρυνε ξανά στο 6-0 το σερί του Ολυμπιακού, ο οποίος στα 3:367, ο οποίος έτρεχε στο σημείο αυτό ένα επιμέρους 18-4 από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έχοντας επιβάλει το παιχνίδι του. Oι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς πηγαίνοντας στο 29-45 με τρίποντο της Σταμάτη στα 2:15, για το +16 το οποίο διατήρησε η ίδια με δίποντο στο 31-47 στα 1:37. Η Νικολοπούλου με νέα ατομική προσπάθεια ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 31-49 στα 55’ με τη διαφορά του +18 να πιστοποιεί την ανωτερότητα του Θρύλου! Η Αγγελική Νικολοπούλου με δίποντο έγραψε το 33-51 το οποίο ήταν το σκορ, με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια. Ο Θρύλος με το υπέρ του επιμέρους 29-13, στη δεύτερη περίοδο έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο μισό του αγώνα στο διάστημα του οποίου είχε σκοράρει 51 πόντους!

Μειώθηκε η διαφορά

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με ένα 7-0 σερί των γηπεδούχων, οι οποίες μείωσαν στους 11 πόντους τη διαφορά για το 40-51, όμως η Αλεξανδρή απάντησε με τρίποντο για το 40-54. Ακολούθησε ένα 3-0 σερί των γηπεδούχων με τη Μόργκαν για το 43-54 στα 6:43, με τη Φοντέιν να σκοράρει με λέι απ γράφοντας το 43-56. Με τρίποντο η Μόργκαν μείωσε τη διαφορά στους 10 πόντους (46-56), όμως οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν ξανά με τις Κόστοβιτς (4:44) και Φοντέιν για το 46-60, 2:54 πριν τη λήξη της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 50-60 (2:14), με τη Φοντέιν να σκοράρει ξανά για το 50-62 στο 1:56. Ακολούθησε ένα 5-0 σερί, για τις γηπεδούχες οι οποίες μείωσαν σε 55-62, ρίχνοντας μετά από αρετή ώρα τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα. Η Ντέιβις σκόραρε στη μια από τις δυο ελεύθερες βολές για το +8 και το 55-63, με τη Μόργκαν να μειώνει με τέσσερις σερί πόντους σε 59-63 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος.

Ανατροπή και παράταση στέψης…

Στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, στο παιχνίδι επανήλθε η ισορροπία, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει μετά από πολύ ώρα σε 63-63 στα 8:28. Η Ντέιβις έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό μπροστά για το 63-67, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχες ανέτρεψαν την κατάσταση για το 67-65 στα 6:58. Η Διονυσία Αλεξανδρή ισοφάρισε σε 67-67 (6:43) αλλά στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 69-67 στα 5:39, με τη Άννα Νίκη Σταμολάμπρου να βάζει ισοφαρίζεί σε 69-69 στα 4:39 και τη Φοντέιν να βάζει μπροστά τον Ολυμπιακό με 69-71 στα 4:02. Ακολούθησε νέα ανατροπή στο σκορ με 72-71 (2:5), με τις γηπεδούχες να φτάνουν στο 74-71 στο 1:40. Η Κόστοβιτς μέσα από τη ρακέτα μείωσε σε 74-73 στο 1:24, όμως η Ριντ στα 55’ σημείωσε το 76-73, με τη Ντέιβις να αστοχεί στην τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-51, 59-63, 76-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 7, Σταμάτη 11(1), Αλεξανδρή 10(2), Φοντέιν 14(1), Νικολοπούλου 11(1), Κόστοβιτς 13, Ντέιβις 7.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 19, Μόργκαν 26(2), Μούλη 8, Λύμουρα  5(1), Καλαμπάκου, Κωτούλα, Δίελα 6(2), Λεουτσάνκα 8, Χατζηνικολάου 4.