ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Παράσταση τίτλου από τον Ολυμπιακό

Τεράστια νίκη για τις κοπέλες του Θρύλου. Διότι στον τρίτο τελικό της σειράς, νίκησαν 61-53 τον ΠΑΟ. Ειδικότερα, σε ένα ματς όπου υπήρχε η απουσία της Βίτολα (σ.σ.: σπασμένη μύτη από την αγκωνιά της Αλέιν, στο δεύτερο τελικό). Αλλά οι συμπαίκτριές της, έδωσαν το κάτι παραπάνω. Δηλαδή έπαιξαν και για εκείνη. Καθώς ο Θρύλος είχε πέντε διψήφιες. Για την ακρίβεια, Γουίλιαμς (14π.), Τόμπιν (13π.), Νικολοπούλου (12π.), Καρλάφτη (12π.) και Χριστινάκη (10π., 10ρ.). Παράσταση τίτλου από τον Ολυμπιακό.

• Η MVP: Ρένια Καρλάφτη. Η Ελληνίδα γκαρντ με 12 πόντους ήταν κάτι παραπάνω από πολύτιμη στον τρίτο τελικό.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού που κράτησε τον ΠΑΟ στους 53 πόντους με 47% στα δίποντα και 22% στα τρίποντα.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Πηνελόπη Παυλοπούλου. Η έμπειρη γκαρντ δεν βοήθησε ουσιαστικά με 5π. (1/9 σουτ) και 2 ασίστ.
  • THE POINT: Η εξαιρετική δουλειά των «ερυθρόλευκων» στα ριμπάουντ, ειδικά στα αμυντικά που δεν έδωσαν δεύτερες επιθέσεις.

Μεγάλη νευρικότητα

Πράγματι, στο πρώτο δεκάλεπτο το άγχος ήταν έκδηλο και στις δύο ομάδες. Καθώς υπήρξαν πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Αλλά ξεχώρισαν δύο παίκτριες. Δηλαδή η Γουίλιαμς για τον Ολυμπιακό και η Σταμολάμπρου για τον Παναθηναϊκό. Μιας και η πρώτη έκανε το 7-5 (3′), ενώ η δεύτερη το 9-8 (4′). Στη συνέχεια, η αστοχία (σ.σ.: 4/17 σουτ ο Θρύλος, 5/14 ο ΠΑΟ) χαρακτήρισε το ματς. Έτσι το δεκάλεπτο έληξε 11-12.

Άμυνα για σεμινάριο

Ωστόσο παρά την απουσία της Βίτολα, ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετική δουλειά στο κομμάτι των αμυντικών ριμπάουντ. Επιπλέον, όσες έπαιξαν έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Μετά την ισοπαλία 16-16 (14′), η Χριστινάκη σκόραρε για 3 (19-16, 15′). Αλλά η Τζόουνς «απάντησε» (19-18, 4:58). Όμως, ο Θρύλος έκανε επί μέρους 12-1 και σερί 8-0 με κορυφαία την Γουίλιαμς (6π.) για να πάει στο ημίχρονο με +12 (31-19). Διότι κράτησε τις «πράσινες» στους 7 πόντους στο δεκάλεπτο.

«Μάχη» στο ΣΕΦ

Επιπλέον, την τρίτη περίοδο το ματς ήταν ακόμα πιο συναρπαστικό. Μιας και ο ΠΑΟ έβγαλε… αντίδραση. Ειδικότερα μετά το 36-23 από τις βολές της Τόμπιν (24′). Καταρχάς μείωσε σε 36-30 με την Τζόουνς (25′), αλλά και 39-33 (29′). Μιας και η Τόμπιν συμπλήρωσε 3 φάουλ στο 6:08! Ωστόσο, η Καρλάφτη με ατομική ενέργεια κατάφερε να δώσει… αέρα 8 πόντων στον Ολυμπιακό, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Επιπρόσθετα, όλα αυτά με πολλά λανθασμένα σφυρίγματα.

Παράσταση τίτλου

Επίσης, η Καρλάφτη άρχισε το τελευταίο δεκάλεπτο με γκολ-φάουλ (44-33, 9:09). Αλλά ο ΠΑΟ δεν έχασε την επαφή με το σκορ. Ειδικότερα, μετά το 48-41 της Νικολοπούλου (5:16), που μείωσε σε 50-47 με την Αλέιν (3:52) και 52-50 με τη Σταμολάμπρου (2:44). Όμως, δύο επιθετικά ριμπάουντ από Τόμπιν (54-50) και Χριστινάκη (56-50 με 2/2β.) ήταν καταλυτικά. Ακόμα το τρίποντο της Νικολοπούλου (59-50, 1:30). Για να τελειώσει ο τρίτος τελικός με το λέι απ της Καρλάφτη, για το τελικό 61-53. Παράσταση τίτλου από τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 31-19, 41-33, 61-53.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.