Πανηγυρικός θρίαμβος σε 52 λεπτά!

Δεν ήταν μια ακόμα νίκη. Αλλά μια εντυπωσιακή νίκη. Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πώς ο Ολυμπιακός έπαιξε με τα… δεύτερα. Πανηγυρικός θρίαμβος σε 52 λεπτά.

Όπως και στο πρώτο ματς στη Λιθουανία. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» ήταν κυριαρχικές. Το αποτέλεσμα ήταν η επικράτηση με 3-0 σετ, με την VDU Κάουνας να παίρνει μόλις 30 πόντους! Για την ακρίβεια οι 13 άσσοι του Ολυμπιακού, σε συνδυασμό με τα 12 μπλοκ έκαναν τη διαφορά, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 3 άσσους. Εκπληκτική εμφάνιση από την Μπιάνκα Φαριόλ με 23 πόντους (11/12 επ.) και 8 μπλοκ!

Καταιγιστικό σερβίς!

Η κυριαρχία του Ολυμπιακού ήταν ορατή από το πρώτο σερβίς του ματς. Ειδικότερα καθώς πήρε 8 άσσους. Τσιτσιγιάννη με 9 πόντους (6/6 επ., 3 άσσοι) και Φαριόλ με 8 πόντους (3/3 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) έκαναν τη διαφορά. Αν και η ομάδα από τη Λιθουανία ήταν μπροστά ως το 6-5, μετά ο Ολυμπιακός επέβαλλε το ρυθμό του. Με τον άσσο της Αργεντινής κεντρικής ήρθε το πρώτο προβάδισμα (7-6). Μετά, με επί μέρους 11-2, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 18-8. Όταν η ομάδα του Κάουνας μείωσε 20-10, ακολούθησε σερί 5-0 και με άσσο της Τσιτσιγιάννη έγινε το 25-10 για το 1-0 σετ.

Ασταμάτητες

Στην αφετηρία του δεύτερου σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-0. Μιας και οι άσσοι της Βλαχάκη οδήγησαν στο σημαντικό προβάδισμα από την αρχή του σετ. Επίσης, η Φαριόλ συνέχισε να δίνει πόντους. Έτσι με μπλοκ έκανε το 7-2 και το 14-4, ενώ ενδιάμεσα με πρώτο χρόνο είχε κάνει το 12-4! Επιπλέον, με μπλοκ της Τάνη η διαφορά πήγε στο +12 (16-4). Μετά η Φαριόλ έδωσε άλλον έναν πόντο, για το +13 (18-5). Επιπλέον, η Κωνσταντέλλου έκανε το 20-7 με μπλοκ. Ακολούθως μπλοκ άουτ της Τσιτσιγάννη για το 23-7, ενώ η ίδια έκλεισε το σετ για το 25-7 και το 2-0.

Πανηγυρικός θρίαμβος

Επίσης, το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ. Καθώς μετά το 3-2 ο Ολυμπιακός απέκτησε διαφορά. Καταρχάς η Φαριόλ με μπλοκ έκανε το 4-2, ενώ η Βλαχάκη το 7-3. Ακόμα μεγαλύτερη διαφορά, +7 (11-4) με την επίθεση της Τσιτσιγιάννη. Ξανά διψήφια διαφορά (18-8) με την Ζαφειρίου και παρέμεινε μετά το μπλοκ της Κωνσταντέλλου (21-11). Αξίζει να σημειωθεί πώς με επίθεση της Τσιτσιγιάννη έγινε το 23-11, για να τελειώσει το σετ και το ματς η Φαριόλ για το 25-13 και το 3-0 σετ. Πανηγυρικός θρίαμβος σε 52 λεπτά.

Τα σετ 3-0 σε 52′: 25-10, 25-7, 25-13.

• 1ο σετ: 8-6, 16-8, 21-10, 25-10
  • 2ο σετ: 8-2, 16-4, 21-7, 25-7
  • 3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-10, 25-13

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσους, 39 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι της VDU Κάουνας προήλθαν από 3 άσους, 16 επιθέσεις και 11 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Κωνσταντέλλου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Νίζετιχ 1 (1/1 επ. 100% υπ. – 25% άριστες), Βλαχάκη 8 (5/12 επ., 3 άσσοι, 38% υπ. – 12% άριστες), Τσιτσιγιάννη 18 (14/20 επ., 4 άσσοι), Φαριόλ 23 (11/12 επ., 4 άσσοι, 8 μπλοκ), Τάνη 4 (1/1 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Σαμπάτη (λ., 70% υπ. – 40% άριστες), Ζαφειρίου 4 (4/8 επ., 100% υπ. – 40% άριστες)

VDU ΚΑΟΥΝΑΣ (Πάβελς Σελινάνοβς): Μακαουσκάιτε 8 (6/15 επ., 2 άσοι, 23% υπ. – 09% άριστες), Βαλιονίτε 2 (2/3 επ.), Κασπεραβιτσιούτε 3 (3/8 επ.), Σαβουκινάιτε 3 (2/12 επ., 1 άσος), Ζούι, Ραουλουσεβιτσιούτε 1 (1/5 επ.) / Ναΐμοβιτς (λ., 40% υπ. – 20% άριστες), Ουρμπονάιτε, Κιαουσάιτε, Ουλουμπελασβίλι (0/10 επ., 40% υπ. – 40% άριστες), Ρουτκαουσκάιτε (λ., 33% υπ. – 33% άριστες), Κατσινάιτε, Παουκστίτε 2 (2/18 επ.).