Παλικαρίσιος παρά τον αποκλεισμό ο Ολυμπιακός Β’

Αποκλεισμός μετά από τέσσερις προκρίσεις για την αναπτυξιακή ομάδα των «ερυθρόλευκους».

Παρά την εξαιρετική προσπάθεια απέναντι σε ομάδα της Basket League που έχει ρόστερ με έξι ξένους, ο Ολυμπιακός Β’ ηττήθηκε 78-71 στο βοηθητικό του ΣΕΦ από τον Κολοσσό Ρόδου για την 1η αγωνιστική της δεύτερης φάσης και αποκλείστηκε από το κύπελλο Ελλάδας.

Κορυφαίοι για τους «ερυθρόλευκους» που παραλίγο να κάνουν ανατροπή από το -15, οι Νικολαΐδης, Κολοβέρος, σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Χρηστίδης και Παπαδιονυσίου.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μετά από έξι αγωνιστικά λεπτά, καθώς οι δύο ομάδες έπαιρναν σκορ από Παπαδιονυσίου και Καντέρ για το 7-7. Ο Κολοσσός με δύο σερί τρίποντα από Ξανθόπουλο και Λιάπη, προηγήθηκε 18-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, εκμεταλλευόμενος τα άστοχα σουτ του Ολυμπιακού. Οι γηπεδούχοι, με καλάθια του Τσάμη, μείωσαν σε 23-18 στο 14’, ενώ ο Χρηστίδης με επτά συνεχόμενους πόντους, έφερε την διαφορά ακόμα πιο χαμηλά (26-29), τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα. Σε αυτό το διάστημα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν επί μέρους σκορ 9-1 με πρωταγωνιστές τους Άρτις και Ξανθόπουλο, για το υπέρ τους 38-27 πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Η διαφορά έφτασε για τον Κολοσσό στο +14 (29-43) με νέο τρίποντο του Ξανθόπουλου στο 22’. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, οι παίκτες του Καντζούρη είχαν περισσότερη ταχύτητα, ποιότητα και ευστοχίας, για το υπέρ τους 52-37, τριάμισι λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και με καλάθια των Νικολαΐδη, Κολοβέρου και Χρηστίδη, μείωσε σε 53-45 με επί μέρους 8-1 στο 28’. Ο Κολοβέρος με buzzer beater τρίποντο, διαμόρφωσε το 51-58, δέκα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, με τους «ερυθρόλευκους», να επικρατούν 24-20 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε μαγικά και με τρομερή ενέργεια στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Σκουλίδα και λέι απ του Νικολαΐδη, μείωσε σε 60-58 στο 32’. Με νέο τρίποντο του Σκουλίδα, το σκορ έγινε 61-64 στο 35’, με τους γηπεδούχους να πληρώσουν στη συνέχεια κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, αλλά και την ευστοχία των Λιάπη και Άρτις. Το σκορ έγινε  61-69, με τρία λεπτά να απομένουν και το μόνο που κατάφεραν οι «ερυθρόλευκοι», ήταν να μειώσουν αρχικά σε 73-68 με γκολ-φάουλ του Κολοβέρου, 37’’ πριν το τέλος και 74-71, με τον ίδιο τρόπο από τον Νικολαΐδη, 9’’ αργότερα.

Με κάρφωμα ο Γκόινς στην επόμενη φάση, έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Κολοσσού, με τους παίκτης του Δημήτρη Τσαλδάρη πάντως να κερδίζουν τις εντυπώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 27-38, 51-58, 71-78.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’ (Δ. Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 8, Κουρτίδης, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 12 (1), Κολοβέρος 14 (1), Τσόχλας 4, Σκουλίδας 6 (2), Καδράς, Χρηστίδης 13 (1), Τσάμης 5 (1), Μελισσαράτος 9 (1).

Κολοσσός Ρόδου (Ηλ. Καντζούρης): Καραμάνος 2, Ξανθόπουλος 10 (3), Λάιλ 13 (2), Αρτις 15 (1), Λιάπης 12 (2), Αρσενόπουλος 1, Καντέρ 12, Μπιλλής 3 (1), Τούμπα 2, Γκόινς 8.