Π. Μαρτίνς: Οι αλλαγές και η κούραση μας “έριξαν”…

Σίγουρος πως ο Ολυμπιακός δουλεύει σωστά και αισιόδοξος πως θα είναι έτοιμος όταν πρέπει, εμφανίστηκε ο Πέδρο Μαρτίνς, μιλώντας στην κάμερα της Nova μετά το 1-1 με τη Λέγκια Γκντανσκ.

«Ήταν καλή η ομάδα στο πρώτο ημίχρονο, όπως και στο τελευταίο παιχνίδι. Μπορεί όχι τόσο καλή στα πρώτα 15 λεπτά που αντιμετωπίσαμε δυσκολίες στο παιχνίδι μας, αλλά σιγά-σιγά το διορθώσαμε και πιστεύω πως ήμασταν καλά στο πρώτο ημίχρονο, σε υψηλό επίπεδο. Ήταν ένα παιχνίδι, στο πρώτο ημίχρονο, με αρκετές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, όπου είδαμε τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να κάνει τα πράγματα που θέλει. Κρατήσαμε το ίδιο σχέδιο και στο δεύτερο ημίχρονο στα πρώτα 15 λεπτά, αλλά μετά κάναμε πολλές αλλαγές, ήρθε και το γκολ του αντιπάλου και εκεί πέσαμε λίγο, γιατί ήρθε μετά από ένα ατομικό λάθος. Παλέψαμε μέχρι το τέλος του αγώνα για ένα γκολ. Η ομάδα ήταν αυτό που ψάχνουμε στο πρώτο ημίχρονο. Σίγουρα υπάρχει κούραση, όπως είδαμε, κάτι που σημαίνει πως δουλεύουμε.

Σίγουρα δουλεύουμε τα τελειώματα στην προπόνηση, αλλά δουλεύουμε τα πάντα, όχι μόνο τα τελειώματα. Η ομάδα βρίσκει σιγά-σιγά τη δυναμική και το ρυθμό που θέλουμε και δεν θα είμαστε τόσο διαφορετικά όσο ήμασταν πέρσι. Βλέπω ότι το παιχνίδι μας βελτιώνεται σιγά-σιγά και θα δούμε τα πράγματα που θέλουμε για να είμαστε έτοιμοι στα παιχνίδια που ακολουθούν», δήλωσε αρχικά ο Πορτογάλος προπονητής του Ολυμπιακού.

Για τον τραυματισμό του Βούκοβιτς σε συνδυασμό με τους αμυντικούς (Σισέ, Μεριά) που λείπουν στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής: «Είναι και οι τρεις παίκτες με ποιότητα, θέλουμε να έχουμε και τους τρεις αυτούς στόπερ, αλλά σίγουρα καλύτερα να είναι στο Κόπα Άφρικα, από το να μην παίζουν. Οπότε, μένει να δούμε πόσο θα καθυστερήσει ο Βούκοβιτς να γυρίσει στην ομάδα. Θα πρέπει να μιλήσουμε με το γιατρό και να δούμε πώς πάει το θέμα».