ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Όχι και από τον Απόλλωνα ρε παιδιά

Δεν υπάρχουν λόγια! Ένας τραγικός Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο και κακός συνολικά (σ.σ. 1/5 στον παίκτη παραπάνω) κατάφερε να ηττηθεί από τον Απόλλωνα. Διότι περί κατορθώματος πρέπει να μιλάμε! Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήταν χωρίς τον προπονητή της, Νίκο Δεληγιάννη, που είχε αποβληθεί στον προηγούμενο τελικό. Όχι και από τον Απόλλωνα ρε παιδιά.

Τραγική εικόνα

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στον Απόλλωνα. Με τον Καβουσάνο να κάνει πολλές επεμβάσεις και τα «βαριά… χαρτιά» του Ολυμπιακού να απουσιάζουν, πνευματικά και αγωνιστικά, από την πισίνα. Έτσι, ενώ προηγήθηκε 2-1 με τον Φιλίποβιτς, δέχθηκε τρία αναπάντητα γκολ από τους γηπεδούχους και το οκτάλεπτο έληξε 4-2. Σαν να μην έφτανε αυτή, η πολύ κακή εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Με τον Απόλλωνα, μετά το γκολ του Μπούσλιε, να κάνει σερί 3-0 και να φτάνει το σκορ στο 7-3, 91” πριν το ημίχρονο. Ναι καλά διαβάσατε. Ο Ολυμπιακός να είναι 4 γκολ πίσω από τον Απόλλωνα. Πού ακούστηκε αυτό; Πουθενά… Αλλά έγινε. Το μόνο που άλλαξε ήταν το σκορ στο τέλος του δεύτερου οκταλέπτου. Διότι ο Γενηδουνιάς μείωσε σε 7-4.

Δεν μπορούσαν!

Έβλεπες μια ομάδα που διψούσε για τη νίκη και μια ομάδα που ήταν λες και έκανε… αγγαρεία. Διότι η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν κάκιστη. Όσο και όλοι περιμέναμε να κάνει την… αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, αυτή ουσιαστικά δεν έγινε. Οι «ερυθρόλευκοι» το μόνο που κατάφεραν, με τα γκολ του Μπούσλιε και ένα ακόμα του Γενηδουνιά, να πλησιάσουν στα δύο γκολ (9-7) στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Στο τελευταίο κατάφεραν με το τέταρτο γκολ του Μπούσλιε και το δεύτερο του Φιλίποβιτς να ισοφαρίσουν, 2:31 πριν το φινάλε. Εκεί, όμως, δεν μπόρεσαν να τελειώσουν μια φάση, ο Απόλλων σκόραρε με τον Γούνα και το ματς έληξε 10-9. Όχι και από τον Απόλλωνα ρε παιδιά.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 3-2, 2-3, 1-2.

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Αλαμάνος (περιφέρεια, 7:04), 1-1 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 6:39), 1-2 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 5:23), 2-2 Σολανάκης (φουνταριστό, 4:43), 3-2 Γούνας (π/π, 2:45), 4-2 Γωνιωτάκης (περιφέρεια, 0:15)

2ο οκτάλεπτο: 4-3 Μπούσλιε (περιφέρεια, 6:24), 5-3 Γκουσάροφ (περιφέρεια, 3:48), 6-3 Χονδροκούκης (π/π, 2:23), 7-3 Γωνιωτάκης (περιφέρεια, 1:31), 7-4 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 0:13)

3ο οκτάλεπτο: 7-5 Μπούσλιε (περιφέρεια, 7:16), 8-5 Γαρδίκας (π/π, 4:27), 8-6 Μπούσλιε (περιφέρεια, 1:11), 9-6 Γούνας (π/π, 0:35), 9-7 Γενηδουνιάς (π/π, 0:02)

4ο οκτάλεπτο: 9-8 Μπούσλιε (περιφέρεια, 7:00), 9-9 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 2:31), 10-9 Γούνας (π/π, 1:55)

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Παυλάκης): Καβουσάνος, Αλαμάνος 1, Γαρδίκας 1, Μόκκας, Γωνιωτάκης 2, Κίτσος, Γκουσάροφ 1, Χονδροκούκης 1, Βίσκοβιτς, Γούνας 3, Τσολακούδης, Σολανάκης 1, Δραγώνας, Τουρκομένης, Κότσκαρ.

Ολυμπιακός (Θ. Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 4, Μουρίκης, Κολόμβος, Χρυσοσπάθης, Φιλίποβιτς 2, Σύρμας, Μαθιόπουλος.