Έμεινε όρθιος ο μισός Ολυμπιακός

Ο μισός Ολυμπιακός ηττήθηκε με 72 – 57 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ κρατώντας την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αφού παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών του Πασκουάλ και των διαιτητών δεν καλύφθηκε η διαφορά των 25 πόντων. Οι ερυθρόλευκοι χωρίς τους Λοτζέσκι Γιάνκ και τον Μάντζαρη και Πρίντεζη να αγωνίζονται με ένεση κατάφεραν να ξεκινήσουν με τον καλύτερο τρόπο τον αγώνα κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα για τους πρωταθλητές δεν κύλησαν όπως τα σχεδίαζε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος. Από την μία πλευρά οι διαιτητές φόρτωσαν τον Παπανικολάου με δυο ανύπαρκτα φάουλ αναγκάζοντας των διεθνή άσσο να παίζει με τρία φάουλ. Παράλληλα ο Βασίλης Σπανούλης αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον προσαγωγό με αποτέλεσμα να αποχωρήσει για τα αποδυτήρια και σε συνδυασμό ότι οι πρωταθλητές έμειναν για πέντε λεπτά χωρίς να σκοράρουν το ημίχρονο έκλεισε με τους ερυθρόλευκους μόλις τρείς πόντους πίσω 31-28.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός παρά τα προβλήματα του ήταν κοντά στον Παναθηναϊκό με το παιχνίδι να πηγαίνει καλάθι καλάθι και στο 27΄ με τρίποντο του Παπανικολάου ο Ολυμπιακός να παίρνει προβάδισμα 41-42 και το δεκάλεπτο έκλεισε με 48-45.

Στο φινάλε η κούραση και τα σφυρίγματα του διαιτητικού τρίου ανάγκασαν τον Ολυμπιακό να κυνηγάει το σκορ έχοντας όμως πάντα την ασφάλεια των 25 πόντων αν και όλοι οι γνωστοί άγνωστοι έσπρωχναν του Πράσινους να το ξεπεράσουν. Η αντίσταση του Ολυμπιακού ήταν αυτή ιδιαίτερα με τον Μιλουτίνοφ που κράτησε τους ερυθρόλευκους όρθιους που παρά τα τεράστια προβλήματα τους κατάφεραν να παραμείνουν ανταγωνιστικοί μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 31-28, 48-45, 72-59.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 20(2), Ρίβερς 26 (6), Τζέιμς 12 (2), Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν 4, Χαραλαμπόπουλος 2, Γκάμπριελ 2, Τζεντίλε, Μπουρούσης 2, Καλάθης 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 9 (1), Μπιρτς 2, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης, Ουότερς 4, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 14 (2), Παπανικολάου 13 (1), Μάντζαρης 2.