ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ωραίες και άνετες!

Εκπληκτική η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού επιβλήθηκε της Σίγκλεντ με το εντυπωσιακό 93-53

Τη δεύτερη νίκη της στη φάση των ομίλων του Euro Cup πέτυχε η νταμπλούχος ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία συνέτριψε την Σίγκλεντ στο ΣΕΦ με 93-53 για τη τρίτη αγωνιστική των ομίλων

Η Σίγκλεντ μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, βρέθηκε να προηγείται με 15-21, όμως μία τρίποντη βόμβα της Παυλοπούλου διαμόρφωσε το 18-21 με τη λήξη ης πρώτης περιόδου και ουσιαστικά σηματοδότησε το … αγωνιστικό ξύπνημα των κοριτσιών του Γιώργου Παντελάκη.
Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνα του, πιέζοντας πολύ στην περιφέρεια. Αυτή η τακτική οδήγησε τις φιλοξενούμενες σε λάθη, ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό και στην επίθεση και ανέλαβε ρόλο πρωταγωνιστή στο ματς.
Η λήξη το δευτέρου δεκαλέπτου βρήκε τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται με 41-35 και να υπόσχονται ανάλογη συνέχεια στο δεύτερο μέρος.
Η τρίτη περίοδος ήταν καταπληκτική για τον Θρύλο. Με «όπλο» την εξαιρετική του αμυντική λειτουργία, έπνιξε την Σίνγκλεντ και έθεσε τα θεμέλια της δεύτερης νίκης της στη φάση του EuroCup. Στην επίθεση οι όμορφες συνεργασίες διαδέχονταν η μία την άλλη, ενώ η αμυντική λειτουργία ήταν αξιοθαύμαστη. Γεγονός, το οποίο επέτρεψε στον Ολυμπιακό να εκτοξεύσει τη διαφορά στα επίπεδα των 28 πόντων, πετυχαίνοντας ένα επι μέρους σκορ 32-10 και να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 73-45!
Η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα και βρήκε τα κορίτσια του Γιώργου Παντελάκη να κερδίζουν με το εμφατικό 93-53 και να αποδίδουν ελκυστικό μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 41-35, 73-45, 93-53.