Ολυμπιακός: Νίκησε και τον ΑΟ Θήρας [vid]

Μετά τη νίκη στον ημιτελικό με το Μαρκόπουλο, ο Θρύλος έκανε το 2/2 στη Σαντορίνη. Μιας και στον τελικό των «Νομίκειων 2023» επικράτησαν με 3-0 σετ του ΑΟ Θήρας. Έτσι κατέκτησαν τον άτυπο τίτλο στο τουρνουά προετοιμασίας, στο νησί των Κυκλάδων. Ειδικότερα με την Κούμπουρα να κάνει ένα ακόμα πολύ καλό ματς. Επιπλέον, καταλυτική ήταν η παρουσία της κεντρικής Φαριόλ που έδειξε πώς θα βοηθήσει αρκετά φέτος. Ολυμπιακός: Νίκησε και τον ΑΟ Θήρας.

Κατέκτησε τα «Νομίκεια»

Ωστόσο στο δεύτερο ματς του τουρνουά στη Σαντορίνη, ο Λορέντζο Μιτσέλι συνέχισε τις δοκιμές. Καθώς επέλεξε να κρατήσει έξω τόσο την Λαμπρούση όσο και την Εμμανουηλίδου. Επιπλέον, σε ένα ακόμα ματς δεν αγωνίστηκε η Γιάζ Νίζετιχ. Εξάλλου ήταν το πρώτο ματς με αντίπαλο τη Στέλλα Χριστοδούλου. Αλλά αυτό δεν αποτέλεσε πρόβλημα για τις «ερυθρόλευκες». Διότι κάθε ημέρα που περνά και τα κορίτσια του Θρύλου εμφανίζονται καλύτερα. Ειδικότερα από τη στιγμή που έχουν την διαγώνιά τους σε πολύ καλή κατάσταση. Για την ακρίβεια, η Κούμπουρα ήταν αποτελεσματική και οδήγησε επιθετικά τον Ολυμπιακό. Ωστόσο πήρε αρκετές βοήθειες από την Φαριόλ. Πιο συγκεκριμένα, η νεαρή, Αργεντινή κεντρική έδειξε πώς μπορεί να δώσει πολλές λύσεις πάνω στο φιλέ. Επιπρόσθετα σε ένα ακόμη ματς η Μλεΐνκοβα ήταν αποτελεσματικά και βοήθησε πολύ.

Νίκησε και τον ΑΟ Θήρας

Το πρώτο σετ ήταν ανοικτό στην αρχή. Αλλά ο Ολυμπιακός με επίθεση της Φαριόλ και λάθος της Χαμαλίδου προσπέρασε 17-16. Επίσης, η Καράρο με άσσο έκανε το 21-18 και το μπλοκ της Φαριόλ διαμόρφωσαν το 25-21 υπέρ του Θρύλου. Επιπλέον, με δύο μπλοκ της Κωνσταντέλλου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 9-5, ενώ η Βλαχάκη με άσσο έκανε το 11-6. Ακολούθως ένας ακόμη άσσος από την Κούμπουρα για το 16-11.Επίσης, η Βλαχάκη έκανε το 20-16 και μπλοκ της Κούμπουρα το 22-17. Στη συνέχεια, η Φαριόλ τέλειωσε το σετ για το 25-20 και το 2-0 του Ολυμπιακού. Όμως, στο τρίτο σετ ο ΑΟ Θήρας μπήκε καλύτερα και βρέθηκε μπροστά με 7-2.

Αλλά ο Θρύλος είναι ομάδα που βγάζει… αντίδραση. Επομένως με σερί 5-0 και πόντο της Κούμπουρα ισοφάρισε 7-7. Επιπρόσθετα, ο άσσος της Βλαχάκη έκανε το 13-14. Μετά η Φαριόλ πήρε έναν ακόμα πόντο με μπλοκ για το 18-15. Όταν η Κούμπουρα έκανε το 22-19 με μπλοκ, το σετ και το ματς έδειξαν να τελειώνουν. Αλλά η ομάδα της Σαντορίνης πλησίασε σε 21-22. Έτσι, δύο σερί πόντοι από επίθεση της Κούμπουρα και ένα άουτ της Φερνάντες διαμόρφωσαν το 21-25 και το τελικό 3-0 σετ για τις «ερυθρόλευκες». Ολυμπιακός: Νίκησε και τον ΑΟ Θήρας.

Τα σετ 0-3 σε 1’26: 21-25, 20-25, 21-25.

• 1ο σετ: 7-8, 16-13, 18-21, 21-25
  • 2ο σετ: 5-8, 11-16, 16-21, 20-25
  • 3ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 21-25

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέρο Φρέσκι): Πόπιτς 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Φερνάντεζ 10 (7/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 20% άριστες), Μερκάδο 12 (12/30 επ.), Χριστοδούλου 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Χαμαλίδου 2 (2/7 επ.), Φίγιοκ 14 (12/28 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. – 28% άριστες) / Γεωργιάδου (λ, 64% υπ. – 43% άριστες), Αγγελοπούλου, Καραμπάση, Τσοχατζή.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Κωνσταντέλλου 5 (1/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Καράρο 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Βλαχάκη 5 (3/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 27% υπ. – 7% άριστες), Κούμπουρα 17 (12/28 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φαριόλ 8 (6/17 επ., 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 12 (7/21 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 46% υπ. – 23% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 57% υπ. – 26% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Τάνη, Ζαφειρίου.