Ολυμπιακός: Κρατά τα πρώτα 15 λεπτά

Όπως το πρώτο έτσι και το δεύτερο φιλικό με την Αρμάνι Μιλάνο είχε διάρκεια τρία δεκάλεπτα. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δύο πρόσωπα. Καταρχάς ένα αρκετά καλό για σχεδόν δυόμιση δεκάλεπτα. Αλλά και ένα κακό φινάλε, με αρκετά λάθη. Ωστόσο τις αρκετές απουσίες, ειδικά των δύο σέντερ της ομάδας, ήταν εξαιρετικά δύσκολα ο Μπαρτζώκας να παρατάξει μια ομάδα σύμφωνα με τα «θέλω» του. Έτσι ήρθε η φιλική ήττα με 57-50 από τους Ιταλούς. Ολυμπιακός: Κρατά τα πρώτα 15 λεπτά.

Ο Ολυμπιακός έδειξε καλά στοιχεία

Οι «ερυθρόλευκοι» για σχεδόν ενάμιση δεκάλεπτο έφεραν το ματς στα μέτρα τους. Εξάλλου έκαναν δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση. Έτσι, στην πρώτη περίοδο με μπροστάρηδες του Σίκμα, Πίτερς και Λαρεντζάκη βρέθηκαν στο +15 (20-5) στο 9’. Ωστόσο, η Αρμάνι μείωσε στους 9 πόντους (20-11). Όμως, με καλή δουλειά στην άμυνα και τους Γουόκαπ, Παπανικολάου και Πίτερς να βγαίνουν μπροστά, ο Ολυμπιακός βρέθηκε εκ νέου στο +15 (29-14) στο 15’. Αλλά ο Σιλντς ήταν κομβικός για το Μιλάνο που έκανε σερί 10-0 και μείωσε 29-24 στο 17’.

Εντούτοις στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Κάνααν βρήκε τα σουτ, με τη διαφορά να είναι στο +8 (37-29). Επιπλέον, ως το 23’ το ματς είχε το ίδιο τέμπο και ο Πίτερς κράτησε τη διαφορά στα επίπεδα του πρώτου μέρους (41-33, 23’). Στη συνέχεια, τα λάθη που έκαναν οι παίκτες του Μπαρτζώκα, ο Σιλντς που σκόραρε και το 0-9 των Ιταλών τους έφερε μπροστά (41-42). Βέβαια, ο Γουόκαπ με τρίποντο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο Θρύλο (44-42, 25’). Αλλά στα τελευταία πέντε λεπτά με κύριους εκφραστές τους Χάινς και Πάγκος, η Αρμάνι έκανε επί μέρους 15-2, για το 46-57. Επιπρόσθετα, ο Πάπας διαμόρφωσε το τελικό 50-57. Ολυμπιακός: Κρατά τα πρώτα 15 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 37-29, 50-57.