Olympiacos τεσσάρων αστέρων

Ενας εκπληκτικός Ολυμπιακός,που πέταγε φωτιές και μοίραζε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ισοπέδωσε την Βικτόρια Πλζεν με 4-0 και προκρίθηκε  στον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπασακ Σεχίρ. Μαγικός ο ο Γκγέρμε που θύμιζε Κομπιούτερ, εξαιρετικοί οι Γκερέρο ,Μεριά, Σεμέδο και Ομαρ.

Πως ξεκίνησε: Η ενδεκάδα του  Πέδρο Μαρτίνς δεν είχε καμία έκπληξη  από το ρεπορτάζ που ακουγόταν και γραφόταν όλο αυτόν τον καιρό. Με τη μοναδική αλλαγή, σε σχέση με το πρώτο ματς, να είναι η χρησιμοποίηση του Μεριά αντί του Αβραάμ..

Το ματς:

To πρώτο 8 λεπτο ήταν εφιαλτικό για την Βικτόρια Πλζεν . Μόλις στο πρώτο λεπτό, οι “ερυθρόλευκοι”  είχαν δοκάρι με τον Τσιμίκα να εκτελεί κόρνερ, η μπάλα να περνάει απο σώματα, να χτυπάει στον Γκιγέρμε και να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Χρούσκα. Οι Πειραιώτες με τον Ποντένσε στο  δεξί άκρο της επίθεσης  να δημιουργεί πολλά ρήγματα στους Τσέχους απείλησαν  πρώτα με την κεφαλιά του Γκερέρο, στο 6′  που έδιωξε με τις γροθιές ο  κίπερ της Πλζεν , ενώ ένα λεπτό μετά αντέδρασε στο χαμηλό διαγώνιο σουτ του Πορτογάλου.

Ελειπε  η “κάθετη”

Οι συνεχείς αλλαγές του Ποντένσε με τον Μασούρα και τα συνεχή ανεβάσματα του Ομάρ αλλά και του Τσιμίκα, από τις πλευρές,  ήταν πρόβλημα για την Βικτόρια, που προσπαθούσε να χαμηλώσει τον ρυθμό θέλοντας  να βγεί σε αντεπιθέσεις, με μπαλιές κυρίως για τον Καγιάμπα που κινείτο από τα δεξιά. Με την πρώτη τους ευκαιρία να έρχεται στο 24, με το σουτ του Χροσόφσκι  να  βρίσκει την κόντρα του Γκιγέρμε  και να καταλήγει κόρνερ.

Οσο πέρναγε η ώρα, ο Ολυμπιακός μπορεί να είχε κατοχή μπάλας αλλά δεν είχε τον παίκτη που θα “ανοίξει” το παιχνίδι  και θα δημιουργήσει τις φάσεις απο τον άξονα. Με την ανάπτυξη σχεδόν κάτι παραπάνω από το 60% να είναι απο δεξιά κάτι που πλέον είχε “διαβαστεί” από τον Βρμπα. Ποντένσε και Μασούρας απείλησαν στο τελευταίο πεντάλεπτο, αλλά το σουτ του πρώτου έφυγε κόρνερ, ενώ αυτό του Ελληνα έδιωξε χαμηλά στην  γωνία του ο Χρούσκα.

Γκόλ και “ξεκλείδωμα” απο τον Γκιγέρμε

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο αλλά με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά το γκολ ήρθε νωρίς.  Ο Βαλμπουενά στο 51 εκτέλεσε κόρνερ  και ο Γκιγέρμε σκόραρε  με άψογη κεφαλιά για το 1-0. Ενα λεπτό πρίν  ο Χρούσκα είχε διώξει-δύσκολα-συρτό σουτ του Μασούρα .

Η λογική κούραση  έφερε τον Ολυμπιακό να  δίνει το χώρο στους Τσέχους και να προσπαθεί να διαφυλάξει το 1-0 και σε αντεπιθέσεις να  βρεί το δεύτερο γκολ. Με τον Μαρτίνς να αλλάζει το σύστημα σε 4-3-3  και τον Καμαρά αντί του φιλότιμου αλλά  κουρασμένου Βαλμπουενά.

Τέσσερα λεπτά δυο γκολ και ΜΠΑΣΑΚ ερχόμαστε!!!

Το τετράλεπτο 69-73  ήταν αυτό που  “κλείδωσε” την πρόκριση. Πρώτα από την εξαιρετική ενέργεια του Γκερέρο  που μπήκε μέσα στην  περιοχή και την κατάλληλη στιγμή πλάσαρε τον κίπερ της Πλζέν για το 2-0 και τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν απο κόρνερ του Μασούρα, ο Γκιγέρμε έκανε την κεφαλιά ,η μπάλα κόντρασρε στον Μπράμπετς για το τρίτο γκολ των Πειραιωτών.

Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Σεμέδο που με δυνατή κεφαλιά και πάλι από κόρνερ του Μασούρα, ο Χρούσκα απέκρουσε το πλασε΄του Μεριά και ο Πορτογάλος απο κοντά έκανε το 4-0 μέσα σε αποθέωση.

O MVP:  Ο Γκιγέρμε  ήταν ένα πραγματικό κομπιούτερ στη μεσαία γραμμή ,ενώ ήταν και σε δύο από τα τέσσερα γκολ της ομάδας..Τι άλλο;

Η στιγμή: Το γκολ του Γκιγέρμε ήταν η στιγμή που άλλαξε το ματς.

Ο Αδύναμος κρίκος: Ο Ματιέ Βαλμπουενά προσπάθησε,έτρεξε ,αλλά ακόμα δεν είναι στα στάνταρ που θέλει.

Ο Ρέφερι: Ο Ισπανός, στο πρώτο μέρος, ήταν το λιγότερο προκλητικός, προστατεύοντας τους Τσέχους.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα –Ομαρ, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας – Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε – Ποντένσε(85 Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά(65 Καμαρά), Μασούρας – Γκερέρο(80 Ελ Αραμπί)

Πλζεν (Πάβελ Βρμπα): Χρούσκα, Χλούσεκ, Καγιάμπα(54′ Κόβαρικ), Κόπιτς, Ρέζνικ, Κρμέντσικ, Χροσόφσκι, Μπράμπετς, Κάλβατς(69 Γιάνοσεκ), Μίχαλικ(74’Τσόρι), Πέρνιτσα