Όλα θα κριθούν στα πλέι οφ

Με ήττα ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο ο Ολυμπιακός. Ο πρωταθλητής είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, δεν είχε καλό ρυθμό. Οι ξένοι του υστέρησαν και ηττήθηκε 3-1 σετ από τον ΠΑΟ στον Άγιο Θωμά. Όλα θα κριθούν στα πλέι οφ.

Όμως, το πρωτάθλημα δεν έχει τελειώσει ακόμα. Υπάρχουν τα πλέι οφ. Στο χέρι των πρωταθλητών είναι να αλλάξουν την κατάσταση και να διεκδικήσουν ως το τέλος τον τίτλο. Αρκεί να αλλάξουν αγωνιστικό πρόσωπο, ειδικά οι ξένοι τους που πρέπει να δώσουν το κάτι παραπάνω για να μπορέσει ο Θρύλος να παλέψει και για τη φετινή Volley League.

Δεν «μπήκε» στο ματς

Οι πρωταθλητές έδειξαν να μην έχουν καλή προσέγγιση στο ματς. Στην αρχή του πρώτου σετ με τους Μιγιαήλοβιτς και Πέριτς ήταν μέσα στο ματς, ως το 7-6. Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» έκαναν σερί 4-0 για να προηγηθούν 11-6. Ο Τζουλιάνι αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή με τον Δαλακούρα στη θέση του Πέριτς, αλλά και τον Προύσαλη στη θέση του Στιβαχτή. Ο Πρωτοψάλτης έκανε μεγάλη ζημιά στους «ερυθρόλευκους», με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώνει συνεχώς. Έτσι, το πρώτο σετ πήγε στους γηπεδούχους σε 23 λεπτά με 25-14.

Στο τέλος έμεινε από δυνάμεις

Νωθρό ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ για τους πρωταθλητές που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 6-2. Ο Ζουπάνι με άσο μείωσε σε 6-4 και ο Τεπάν σε 6-5. Παρότι οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς. Ο Τεπάν ανέβασε την απόδοσή του. Τα συνεχόμενα χαμένα σερβίς, αλλά και ορισμένα λάθη των «πράσινων» στην επίθεση, έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά (14-13). Τα χαμένα σερβίς και το πρόβλημα στην υποδοχή έπαιξαν το ρόλο τους. Ο ΠΑΟ με σερί 6-2 προηγήθηκε 19-16. Με τον άσο του Παγένκ ο Θρύλος μείωσε σε 19-18, αλλά στη συνέχεια τα αβίαστα λάθη που έγινε, έπαιξαν ρόλο ώστε να πάει το σετ στην ομάδα του Ανδρεόπουλου με 25-21 σε 34 λεπτά.

Στο τέλος ήταν Θρύλος

Το τρίτο σετ ήταν αρκετά συναρπαστικό. Ήταν το πρώτο σετ που δεν κρίθηκε εύκολα και παίχθηκε στους έξτρα πόντους. Το θέμα με τους πρωταθλητές ήταν πώς για μια ακόμα φορά δεν μπήκαν καλά σε ένα σετ. Αρκετά λάθη και ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 6-3. Ο Μιγιαήλοβιτς, όμως, ήταν αυτός που βγήκε μπροστά, μαζί με τον Δαλακούρα. Έχοντας και τη συνδρομή του Ζουπάνι σε καίρια σημεία με το σερβίς. Με σερί 4-1 το 10-7 έγινε 11-11 με τον πόντο του Δαλακούρα. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο 16-14, αλλά οι πρωταθλητές έμειναν κοντά στο σκορ. Για να κάνουν την τελική αντεπίθεση όταν θα τους δίνονταν η ευκαιρία. Στο 18-17 έκανε νέο σερί 3-0 και ο Μιγιαήλοβιτς έφερε τον Ολυμπιακό στο 20-18. Ο ΠΑΟ προηγήθηκε 24-23 και είχε την ευκαιρία για να πάρει το ματς. Όπως ο Τεπάν, το μπλοκ του Ζουπάνι κι ένα ακόμα που έκαναν μαζί διαμόρφωσε το 24-26, με το Θρύλο να μειώνει σε 2-1 σετ.

Το σετ τελείωσε νωρίς

Με πόντους από Τεπάν και Δαλακούρα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 0-2 στην αφετηρία του σετ. Εκεί υπήρξε video check για τον πόντο του Θρύλου. Αυτό αποσυντόνισε τους «ερυθρόλευκους». Έχασαν το μυαλό τους. Ο ΠΑΟ έκανε σερί 7-1 για να προηγηθεί 7-3 και κάπου εκεί το σετ είχε πάρει το δρόμο του. Οι παίκτες του Τζουλιάνι, παρά τις αλλαγές που έκανε ο Ιταλός τεχνικός, δεν βρήκαν ποτέ ρυθμό. Αναγκάστηκε να ξαναβγάλει τον Πέριτς που έδειχνε εντελώς εντός κλίματος, όπως και τον Τεπάν που δεν μπορούσε να τελειώσει τις επιθέσεις. Βάζοντας στο ματς Δαλακούρα και Παπαδόπουλο. Παρόλα αυτό, το μπλοκ των γηπεδούχων έκανε τη διαφορά, ο Ολυμπιακός δεν είχε… απάντηση. Αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 18-10 και τη διαφορά να μην πέφτει στη συνέχεια κάτω από τους πέντε πόντους. Και το σετ να λήγει 25-19. Όλα θα κριθούν στα πλέι οφ.

Τα σετ σε: 25-14 (23′), 25-21 (32′), 24-26 (30′), 25-19 (29′)

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-13, 25-14

2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-18, 25-21

3ο σετ: 8-7, 16-15, 20-21, 24-26

4ο σετ: 8-4, 16-9, 21-13, 25-19

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 14 (9/21 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ – 68% υπ., 47% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ράνχελ 11 (10/14 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (5/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ – 78% υπ., 44% άριστες), Φαν Ντεν Ντρις 13 (11/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στάλεκαρ 11 (4/5 επ., 7 μπλοκ) / Γκαράς (λ. 65% υπ., 40% άριστες), Μπάσης.

Ολυμπιακός (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (3/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 13 (10/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ – 81% υπ., 52% άριστες), Τέπαν 14 (13/29 επ., 1 μπλοκ), Ζουπάνη 5 (3/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Πέριτς 3 (1/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ – 33% υπ., 17% άριστες) / Ζήσης (λ. 69% υπ., 56% άριστες), Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Ανδρεάδης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 3 (3/6 επ.), Τζιάβρας (λ.), Εφραιμίδης, Δαλακούρας 10 (9/21 επ., 1 μπλοκ – 69% υπ., 40% άριστες).