ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Οι Νέοι «αγκάλιασαν» το πρωτάθλημα

Λοιπόν, με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία θα πάει ο Ολυμπιακός Κ19 στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ Κ19. Διότι στο εξ’ αναβολής ματς της 16ης αγωνιστικής, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-0 στη Λαμία. Άρα ξανά 3 γκολ μετά το ματς με την ΑΕΚ, την περασμένη Κυριακή. Έτσι είναι στο +6 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε. Επιπλέον, μιας και το επόμενο ματς είναι με τον Δικέφαλο του Βορρά, στη Θεσσαλονίκη, μπορούν αν δεν ηττηθούν εκεί, να «κλειδώσουν» τον τίτλο. Οι Νέοι «αγκάλιασαν» το πρωτάθλημα!

Οι Νέοι ένα… βήμα μακριά από τον τίτλο

Πιο συγκεκριμένα, τα παιδιά του Δημήτρη Μαυρογενίδη έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους. Διότι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο λεπτό. Ειδικότερα, στο 18′ κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Μετά τη σέντρα του Αλαφάκη, ο Καρανάτσιος με κεφαλιά πέτυχε το 0-1. Επιπλέον, στο 25′ ο Αλαφάλης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κώστας Κωστούλας με νέα κεφαλιά σημείωσε το 0-2. Εξάλλου, αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου αλλά όχι το τελικό.

Μιας και στο δεύτερο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να δημιουργούν φάσεις για γκολ. Όμως δεν το πέτυχαν ούτε στο τετ-α-τετ του Γατόπουλου, ούτε στο μακρινό σουτ του Παναγάκου. Διότι σταμάτησαν στο δοκάρι της εστίας του Τρόπουλου! Βέβαια, το 0-3 ήρθε τελικά. Όταν στο 85′ ο Παναγάκος κέρδισε πέναλτι από ανατροπή. Έτσι, ο Μπακούλας σημάδεψε σωστά από την «άσπρη βούλα», για το τελικό 0-3.

ΛΑΜΙΑ Κ19: Τρόπουλος, Γυφτομήτρος, Νικολόπουλος, Πάνος, Γιωργαλής, Ζαλοκώστας (83′ Μακρίδης), Τσέλα, Ρωμανός (88′ Βαρσαμογιάννης), Καψάλης, Τσάτσος (75′ Ηλιόπουλος), Μαργαρίτης (83′ Τσιάκας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  Κ19 (Δ. Μαυρογενίδης): Κουράκλης, Δάμα (73′ Κουτσόπουλος), Τανούλης, Παναγάκος, Κώστας Κωστούλας, Κουτσογούλας (46′ Χρήστου), Μπακούλας, Καρανάτσιος, Πνευμονίδης (46′ Τουφάκης), Χαραλαμπόγλου (73′ Γατόπουλος), Αλαφάκης (46′ Λώλης).