ΒΟΛΕΪ

Οι δηλώσεις Μιτσέλι και Αρτακιανού

Ήττα από τον ΠΑΟ στον τέταρτο τελικό και νέο ενδιαφέρον για τον τίτλο. Καθώς αυτός θα κριθεί το απόγευμα του Σαββάτου (19:30) στο κλειστό του Ρέντη. Μιας και ο Ολυμπιακός έχει το πλεονέκτημα της έδρας. Ωστόσο «πέταξε» και το δεύτερο ματς… μπολ που είχε για το πρωτάθλημα. Επομένως, τώρα όλα είναι από την αρχή. Για να πάρει τον τίτλο, θα πρέπει να βάλει τέλος στο σερί των δύο ηττών. Ώστε να το σηκώσει μπροστά στον κόσμο του. Οι δηλώσεις Μιτσέλι και Αρτακιανού

Οι δηλώσεις του Λορέντζο Μιτσέλι

«Έτσι είναι οι τελικοί. Δεν παίξαμε στο επίπεδό μας στο πρώτο σετ, ήταν κάπως φυσιολογικό. Γιατί ο αντίπαλος μπήκε πολύ επιθετικά, αλλά στη διάρκεια του ματς, σετ με σετ βελτιωθήκαμε. Κατόπιν το δεύτερο σετ το χάσαμε από κάποιες μικρές λεπτομέρειες, το ίδιο και τα επόμενα, κρίθηκαν οριακά. Οι δύο αυτές ομάδες είναι πολύ κοντά, μου άρεσε που παλέψαμε και αυτό θα κάνουμε πάλι. Η μάχη θα επαναληφθεί στην έδρα μας, στο γήπεδό μας, στον πέμπτο και τελευταίο τελικό. Κανείς δεν πιστεύει ότι θα είναι εύκολο, οπότε τώρα, επιστρέφουμε, ξεκουραζόμαστε και προετοιμαζόμαστε για το τελευταίο παιχνίδι. Είναι σημαντικό, τώρα, να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι. Θα είναι δύσκολος ο τελικός, πρέπει να κερδίσουμε, θα είναι διαφορετικό παιχνίδι. Δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα περισσότερο, τα κορίτσια ήταν συγκεντρωμένα στο ματς, χάσαμε στις λεπτομέρειες, πάμε για τον πέμπτο τελικό».

Οι δηλώσεις της Μαριαλένα Αρτακιανού

«Δύσκολο παιχνίδι και σήμερα, θεωρώ ότι παίξαμε καλύτερα από το Σάββατο, προσπαθήσαμε να τα δώσουμε όλα. Ο Παναθηναϊκός είναι κι αυτός μια πολύ καλή ομάδα. Κάποια κομμάτια δεν μας βγήκαν καλά κατά τη διάρκεια του ματς, κάποια ήταν καλύτερα από το προηγούμενο παιχνίδι. Πρέπει να το ξεπεράσουμε γρήγορα, να σκεφτούμε το επόμενο παιχνίδι, το οποίο είναι στην έδρα μας και θέλουμε πολύ τον κόσμο μας, να μας στηρίξει. Δουλεύουμε όλη τη χρονιά για το πρωτάθλημα, έχουμε κατακτήσει το Κύπελλο. Θέλουμε πάρα πολύ να πάρουμε το πρωτάθλημα».