ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ο Θρύλος μπήκε με το… δεξί

Νικηφόρα ξεκίνησε το 2023 για τον Ολυμπιακό σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα. Οι περσινοί πρωταθλητές νίκησαν 36-27 την Πυλαία στο «Σπίτι του Χάντμπολ», στη Μίκρα, για την 14η αγωνιστική. Μιας και έλεγξαν το ματς από την αρχή και στο μεγαλύτερο διάστημα είχε το προβάδισμα. Ο Θρύλος μπήκε με το… δεξί.

Ιδανικό «ποδαρικό» για τον Θρύλο

Στο πρώτο ματς για τον Ολυμπιακό μέσα στο 2023, σημασία είχε η νίκη. Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν ωραίο χάντμπολ για αρκετά μεγάλο διάστημα στο ματς. Αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο δίλεπτο που οι ομάδες ήταν ισόπαλες, ο Κανδύλας έδωσε το πρώτο προβάδισμα στο 3′ (2-3). Με τον Νιοκάς να έχει τρία γκολ και τον Κανδύλα δύο, αντίστοιχα, ο Θρύλος προηγήθηκε 6-3 στο 7′. Το πέμπτο γκολ του Γάλλου ανέβασε τη διαφορά στα τέσσερα γκολ (5-9, 14′), ενώ ο Μοντόρο πέτυχε το 10-5 (16′). Λίγο πριν συμπληρωθούν 20 λεπτά στο ματς, ο Παπαβασίλης έδωσε… αέρα 6 τερμάτων (12-6) στους πρωταθλητές. Η Πυλαία μείωσε προσωρινά σε 9-12 (27′), αλλά με δύο γκολ μέσα σε μισό λεπτό από Οστρούτσκο και Βέμπερ, επανήλθε στο +5 (14-9). Ωστόσο, το ημίχρονο έκλεισε με την Πυλαία να μειώνει σε 14-11.

Μπήκε με το… δεξί στο 2023

Το δεύτερο ημίχρονο δεν άρχισε καλά για τον Θρύλο. Χαμένο πέναλτι για τον Βέμπερ (31:11), με την Πυλαία να μειώνει σε 13-14 και να «τρέχει» σερί 4-0. Αν και ο Παπαβασίλης σκόραρε (13-15, 33′), η Πυλαία έφτασε το επί μέρους της στο 6-1 και ισοφάρισε με τον Ζαφείρη (15-15, 34′). Ωστόσο, η άμυνα του Ολυμπιακού «έσφιξε», βρήκε γκολ και στην κόντρα και με σερί 5-1 μέσα σε ένα τετράλεπτο, προηγήθηκε 20-16 με το γκολ του Καραμπουρνιώτη (38′). Κατά συνέπεια, η ομάδα του Γραμματικού είχε βρει καλό ρυθμό και με τον Βέμπερ προηγήθηκε με +8 (26-18, 45′). Έτσι, το ματς είχε πάρει το… δρόμο του. Αργότερα, στο 57′, η διαφορά έφτασε στα 9 γκολ (34-25) με τον Βέμπερ. Ειδικότερα, αυτή παρέμεινε ως το τέλος, με τον Παπαβασίλη να σκοράρει στο 59:57, για το τελικό 36-27 υπέρ του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος μπήκε με το… δεξί.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 4-7, 5-9, 6-12, 8-12, 11-14 (ημχ), 15-17, 17-22, 18-26, 21-29, 25-32, 27-36.

ΠΥΛΑΙΑ (Μπ. Ανανιάδης): Μπαμπατσανίδης, Ζαφείρης 2, Μανωλούδης 1, Μέτσης, Καραγκιοζόπουλος 6, Λατσάκου 2, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 2, Μπάτζιος 3, Αλεξανδρίδης 2, Συγγιρίδης, Αθανασιάδης 2, Γιορανίδης 1, Αλατσατιανός 2, Στογιάνοβιτς 1, Σεϊρεκίδης 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν. Γραμματικός): Κοτανίδης, Ρούσος, Νιόκας 7, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 11, Κανδύλας 4, Μπάγιος, Δομπρής 1, Βέμπερ 8, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκρατζάν, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 2/2 – 1/2.