Ο Θρύλος «κάρφωσε» την Νεφτοχίμικ

Η πρώτη από τις τρεις νίκες που θέλει ο Ολυμπιακός για να επιστρέψει στους ομίλους του CEV Champions League ήρθε. Μιας και ο πρωταθλητής Ελλάδας την πέτυχε απόψε κόντρα στη βουλγαρική Νεφτοχίμικ. Βέβαια, θα μπορούσε να είχε νικήσει και με 3-0 σετ. Αλλά τα πολλά λάθη στο δεύτερο σετ ήταν που οδήγησαν το ματς σε τέσσερα σετ. Ωστόσο, επικράτησε με 3-1 σετ και πέτυχε τον αποψινό του στόχο. Ο Θρύλος «κάρφωσε» την Νεφτοχίμικ.

Ερυθρόλευκο προβάδισμα

Η αφετηρία του πρώτου σετ έδειξε πώς ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο ματς. Με δύο διαδοχικούς πόντους του Ζουπάνη, ο δεύτερος από την κακή υποδοχή της Νεφτοχίμικ από το σερβίς του Τράβιτσα, έγινε το 4-2. Ωστόσο, η βουλγαρική ομάδα ήταν μαχητική. Αλλά ο Παγένκ με πρώτο χρόνο και ο Τζούριτς με μπλοκ μετέτρεψαν το 6-6 σε 8-6. Ο Έλληνας κεντρικός με νέο μπλοκ έκανε το 11-8, ενώ ο άσσος του Ιντάλγκο έφερε το +4 (12-8). Ακολούθως ο Ζουπάνης πήρε τον πόντο (14-11), ενώ ο ίδιος σε κόντρα μπάλα έκανε το 15-11, για να κάνει ο Κουμεντάκης το +5 (16-11). Στη συνέχεια, ο Ζουπάνης έκανε το 17-12 με μπλοκ άουτ, ενώ ο Τζούριτς τέλειωσε την επίθεση για το 20-16. Με τον άσσο του Τράβιτσα έγινε το 23-18, ενώ το χαμένο σερβίς του Ιβάνοφ διαμόρφωσε το 25-20 για το 1-0. Ο Θρύλος «κάρφωσε» την Νεφτοχίμικ.

Τα λάθη στοίχισαν!

Λοιπόν, με μπλοκ άουτ και άσσο του Ιντάλγκο, ο Θρύλος άρχισε το σετ με 2-0. Επίσης, ένα ακόμα μπλοκ του Κουμεντάκη έκανε το 3-1 και ο Ζουπάνης τέλειωσε την επίθεση για το 6-2. Ωστόσο, η Νεφτοχίμικ πίεσε από τη σερβίς, ενώ είχε και τύχη. Όπως ο άσσος με το φιλέ του Χαβντάροφ (6-5). Αλλά ο Ιντάλγκο πήρε το μπλοκ άουτ για το 8-6, ενώ ο Τζούριτς με πρώτο χρόνο έκανε το 9-7. Όμως, οι Βούλγαροι είχαν βελτιωθεί. Αλλά ο πρώτος χρόνος του Παγένκ και ο άσσος του Κουμεντάκης έκαναν το 15-13. Ωστόσο, εκεί οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν συνεχόμενα λάθη, ειδικά στην επίθεση.

Το αποτέλεσμα ήταν σερί 5-0 για τη Νεφτοχίμικ για το 15-18. Ο Καστελάνι έριξε στο ματς τον Στερν που δημιούργησε πρόβλημα στην υποδοχή των Βούλγαρων. Λοιπόν, με 4-0 χάρη σε δύο επιθέσεις του Ιντάλγκο, ενδιάμεσα ένα μπλοκ του Τζούριτς και ένα λάθος, έφεραν το 20-19. Ξανά μπροστά η Νεφτοχίμικ (20-22), αλλά Στερν, Τράβιτσα και Ιντάλγκο (άσσος) έφεραν το ματς… τούμπα (23-22). Μετά σετ μπολ με τον πρώτο χρόνο του Τζούριτς (24-23). Αν και ο Στερν έκανε το 26-25, τελικά τα λάθη (14 στο σετ) και οι διαιτητικές αποφάσεις στοίχισαν και η Νεφτοχίμικ επικράτησε 29-27, κάνοντας το 1-1.

Ο Στερν δήλωσε «παρών»!

Εν τω μεταξύ, με πρώτο χρόνο και άσσο του Παγένκ το 0-1 έγινε 2-1 στην αρχή του τρίτου σετ. Ακολούθως ο Ολυμπιακός πίεσε πολύ την υποδοχή της Νεφτοχίμικ. Επίσης, ήταν καλά στημένο το μπλοκ. Το αποτέλεσμα ήταν το «ερυθρόλευκο» σερί του 6-0 που ανάγκασε τον Ατάνας Πετρόφ να πάρει δεύτερο τάιμ άουτ. Καθοριστικός ο Στερν με τρεις σερί πόντοι, οι δύο με άσσο για το 8-2! Επιπλέον, ο Κουμεντάκης πήρε το μπλοκ άουτ (10-4), τέλειωσε την επίθεση (12-6), πήρε τον άσσο για το +7 (14-7). Ακόμα, ο Τζούριτς με πρώτο χρόνο και άσσο έκανε το 17-10 και το 19-11, αντίστοιχα. Κατόπιν ο Στερν πήρε δύο σερί πόντους για το 21-12! Για να ακολουθήσει το μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη (22-14) και ο Τζούριτς να τελειώσει, με πρώτο χρόνο, το σετ με 25-17, για το «ερυθρόλευκο» 2-1.

Το πρώτο βήμα

Ο Ολυμπιακός μπήκε νευρικός στην εκκίνηση του τέταρτου σετ. Μετά το αρχικό 1-4 της Νεφτοχίμικ, ο άσσος του Κουμεντάκη έκανε το 3-4, ενώ ο Ιντάλγκο πήρε δύο σερί πόντους (4-5 και 5-6, αντίστοιχα). Όμως ήταν η ώρα του Στερν. Διότι ο Σλοβένος διαγώνιος ήταν… on fire! Δύο σερί άσσοι, αλλά και δύο επιθέσεις για το 9-6. Όμως, το «ερυθρόλευκο» έφτασε στο 6-0 (10-6)! Μετά τρομερό μπλοκ του Τζούριτς για το 12-8, ενώ το λάθος του Πετρόφ (σ.σ.: πάτησε τη γραμμή των 3 μέτρων) έφερε το +5 (14-9). Στη συνέχεια, δύο σερί πόντοι του Παγένκ με πρώτο χρόνο και μπλοκ για το 16-11.

Ωστόσο η διαιτησία ήταν για… γέλια, καθώς δεν πετύχαιναν φάση! Ύστερα ο Τζούριτς έκανε μεγάλο μπλοκ στον Χαν (19-15), ενώ ο Στερν τέλειωσε την κόντρα μπάλα για το 21-17. Αν και η βουλγαρική ομάδα μείωσε σε 22-21, ο Κουμεντάκης πήρε έναν σημαντικό πόντο (23-21). Όμως η Νεφτοχίμικ ισοφάρισε 23-23, καθώς χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού! Αλλά ο Παγένκ με πρώτο χρόνο έκανε το 24-23, ενώ ο Ιντάλγκο με μπλοκ άουτ έκανε το 25-24. Κατόπιν ακολούθησε το λάθος του Γκεόργκι Πετρόφ που διαμόρφωσε το 26-24, για τη νίκη με 3-1 σετ. Ο Θρύλος «κάρφωσε» την Νεφτοχίμικ.

Τα σετ 3-1 σε 1.44: 25-20, 27-29, 25-17, 26-24

• 1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-17, 25-20
  • 2ο σετ: 8-6, 15-16. 20-21, 27-29
  • 3ο σετ: 8-2, 16-9, 21-12, 25-17
  • 4ο σετ: 8-6, 16-11, 21-17, 26-24

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Νεφτοχίμικ από 1 άσσο, 44 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντάνιελ Καστελάνι): Παγένκ 10 (7/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (7/19 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 65% υπ. – 52% άριστες), Ζουπάνη 8 (8/17 επ.), Τράβιτσα 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Τζούριτς 15 (7/11 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Ιντάλγκο 13 (10/25 επ., 3 άσσοι, 73% υπ. – 58% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 55% υπ. – 50% άριστες), Στερν 13 (9/16 επ., 4 άσσοι), Γκουσταβάο.

** Στο πρώτο ματς της ημέρας, η Αρκάντια Γκαλάτι νίκησε 3-0 σετ (25-15, 25-21, 25-14) την Προμετέι Ντνίπρο.