ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Θρύλος «διέλυσε» την Σέκσαρντ

Η πρώτη νίκη των κοριτσιών του Ολυμπιακού στη φετινή Ευρωλίγκα Γυναικών είναι πλέον γεγονός. Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν στο ΣΕΦ, 87-68 την ουγγρική ομάδα. Καθώς έπαιξαν ωραίο μπάσκετ στα 40 λεπτά και κυριάρχησαν το παρκέ του ΣΕΦ. Με την Γκούσταφσον να κάνει μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση με 32 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Θρύλος «διέλυσε» την Σέκσαρντ

• Η MVP: Μέγκαν Γκούσταφσον. Η Αμερικανίδα σέντερ έκανε ένα ακόμα εξαιρετικό ματς στην Ευρωλίγκα με τα ερυθρόλευκα, με 37 μονάδες στην αξιολόγηση.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού ως το 17′, καθώς κράτησε την Σέκσαρντ στους 22 πόντους. Έτσι έχτισε διαφορά που ήταν μη αναστρέψιμη.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Άγκνες Στούντερ. Η γκαρντ της ουγγρικής ομάδας είχε μόλις 6 πόντους με 2/8 σουτ και δεν βοήθησε επιθετικά την Σέκσαρντ.
  • THE POINT: Ο Ολυμπιακός είχε 9/4 πόντους από δεύτερες επιθέσεις, με τα επιθετικά ριμπάουντ να είναι 9/8, αλλά και καλύτερα ποσοστά ευστοχίας.

Ο Ολυμπιακός την «διέλυσε»

Το νευρικό ξεκίνημα στο ματς φάνηκε στα πρώτα 4′ (6-8). Όμως το σερί 11-0 που έκαναν οι «ερυθρόλευκες» ήταν κομβικό (17-8). Το +10 για τις «ερυθρόλευκες» ήρθε στο 12′ μετά το τρίποντο της Νικολοπούλου (26-16). Τα κορίτσια του Ολυμπιακού είχαν καλό ρυθμό στην επίθεση, ενώ και στην άμυνα έλεγξαν το παιχνίδι. Με νέο επί μέρους 13-6, βρέθηκαν στο +17 (39-22) στο 17′, με τη βολή της Γκούσταφσον. Βιαστικές επιλογές και λάθη της ομάδας του Νίκλα επέτρεψαν στις φιλοξενούμενες να μαζέψουν λίγο τη διαφορά στο ημίχρονο.

Στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου, η Σέκσαρντ κατέβασε τη διαφορά στους 9 (42-33). Οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν εκεί άμεσα. Με το προβάδισμα του Ολυμπιακού στους 11 πόντους (52-41) στο 25′, τα κορίτσια του Θρύλου έδωσαν μεγαλύτερο βάρος στην άμυνα. Επιπλέον, στην επίθεση η  Γκούσταφσον «οργίαζε» (27π.). Έτσι, έκαναν επί μέρους 15-4 και με το τρίποντο της Αγιούσο, 56” πριν λήξει η περίοδος, βρέθηκαν στο +22 (67-45). Η διαφορά παρέμεινε στους 20 πόντους με το τρίποντο της Σταμάτη (75-54, 34′). Οι Ουγγαρέζες μείωσαν ως τους 14 πόντους (80-66, 37′), αλλά στο φινάλε ο Ολυμπιακός την ανέβασε στους 19. Ο Θρύλος «διέλυσε» την Σέκσαρντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 42-31, 67-50, 87-68.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.