Ο σούπερ Θρύλος άλωσε τη Βαυαρία

Μια πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός στη Γερμανία, μέσα στο Μόναχο. Ανεβάζοντας στροφές σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν την αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασαν στην ανατροπή και τη νίκη με 98-88. Ο σούπερ Θρύλος άλωσε τη Βαυαρία.

Σπουδαία επιθετική βραδιά από τον «καυτό» Ντόρσεϊ με 25 πόντους. Σταθερά καλός ο Βεζένκοφ, ηγετική παρουσία του Σλούκα με 11π./10ασ. Μεγάλη δουλειά και από τους δύο ψηλούς, τον Φαλ και τον Μάρτιν, αλλά και τον Λαρεντζάκη με μεγάλη σουτ. Από την ομάδα του Μπαρτζώκα που είχε επιθετικό πλουραλισμό στο Μόναχο.

Η άμυνα έμπαζε

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν το ματς με την κλασική τους πεντάδα. Ο Ντόρσεϊ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς. Ξεκίνησε με τρίποντο (0-3) και σκόραρε 9 πόντους στα πρώτα 186 δευτερόλεπτα του ματς (8-13). Με το γκολ-φάουλ του Γουόκαπ, ο Ολυμπιακός έφτασε στο μεγαλύτερό του προβάδισμα (8-16), με 8 πόντους στα 6:24 για το δεκάλεπτο. Τα κοψίματα των Βαυαρών στο χαμηλό ποστ και η πίεση στην άμυνα τους επέτρεψαν να επιστρέψουν γρήγορα στο ματς. Μέσα σε 80 δευτερόλεπτα έκανε σερί 7-0 (15-16). Με τέσσερις βολές από Βεζένκοφ και Φαλ κι ένα ακόμα τρίποντο του Ντόρσεϊ η διαφορά πήγε στους 7 (17-24) στο 7ο λεπτό. Με τον ομογενή γκαρντ να έχει 13 πόντους με 2/2 δίποντα και 3/3 τρίποντα. Η άμυνα, όμως, είχε θέμα. Στο διάστημα ως το φινάλε η Μπάγερν «απάντησε» με επί μέρους σκορ 12-4, για να κλείσει το δεκάλεπτο 29-28 με το τρίποντο του Γιάραμαζ. Η ομάδα του Μονάχου είχε 3 κλεψίματα, ο Ολυμπιακός 4 λάθη.

Ματς σε υψηλό τέμπο

Ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες δεν… εμφανίστηκαν. Η Μπάγερν κατάφερε να συντηρεί ένα προβάδισμα. Στην «εξίσωση» μπήκε ο Χίλιαρντ, ενώ ο Λούτσιτς συνέχισε να κάνει ζημιά στον Ολυμπιακό. Ο Σέρβος με έξι συνεχόμενους πόντους μαζί με τον Σίσκο οδήγησαν την Μπάγερν σε σερί 8-0. Από το 36-38 με τον Φαλ, το σκορ έγινε 44-38, 3:56 για το ημίχρονο. Ο Μπαρτζώκας είχε βγάλει από το ματς τον Ντόρσεϊ να πάρει ανάσες και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν «κολλήσει» στην επίθεση. Με το τρίποντο του Γιάραμαζ η διαφορά πήγε στους 9 (49-40), 3:19 για το ημίχρονο, ενώ ο ίδιος με ½ βολές την ανέβασε στη μέγιστη τιμή, τους 10 (50-40), 1:59 για το ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα. Τρίποντο του Λαρεντζάκη, δίποντο του Βεζένκοφ και γκολ φάουλ του Σλούκα για το 50-48 σε 62 δευτερόλεπτα. Ένα ακόμα τρίποντο του Γουόλντεν και το καλάθι του Σλούκα διαμόρφωσαν το 53-50 του ημιχρόνου.

Έκανε… όργια ο Ντόρσεϊ

Ο Τάιλερ δεν έμεινε στους 14 πόντους του ημιχρόνου. Με ένα «καυτό» τρίλεπτο στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ. Το 53-50 του ημιχρόνου έγινε 59-60 με τον ομογενή γκαρντ να σκοράρει 11 σερί πόντους σε 3:13. Το προσπέρασμα του Θρύλου άλλαξε την εικόνα του ματς. Από εκείνο το σημείο και μετά δεν το έχασε ποτέ. Ο Βεζένκοφ πήρε μπρος και άρχισε να δίνει λύσεις επιθετικά. Το μεγάλο τρίποντο του Παπανικολάου (64-71) διατήρησε το +7 του Θρύλου που είχε έρθει και λίγο νωρίτερα με τη βολή του Γουόκαπ (61-68), αλλά μια κακή άμυνα στο φινάλε του δεκαλέπτου επέτρεψε την Μπάγερν να εκτελέσει τρεις βολές με τον Χίλιαρντ και να μειώσει σε 69-73. Οι «ερυθρόλευκοι» την κράτησαν στους 16 πόντους, ουσιαστικά στους 13 για σχεδόν δέκα λεπτά.

Παραλίγο 100άρα

Η άμυνα συνέχισε να κάνει μεγάλη δουλειά για τον Ολυμπιακό. Από τους 53 πόντους του ημιχρόνου, οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν τους Γερμανούς στους 35 στο δεύτερο μέρος. Κι αυτή η διαφορά ήταν που έκρινε και το ματς. Στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου οι Βαυαροί πήραν πόντους από τον Ρούμπιτ (74-76 και 76-78). Όμως εκεί ανέλαβε δράση ο Μάρτιν. Με δύο συνεχόμενα καλάθια έφερε το σκορ στο 82-76, κάτι περισσότερο από 5 λεπτά για το φινάλε. Ο Ολυμπιακός είχε βρει πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση. Το μεγάλο τρίποντο του Λαρεντζάκη (4:43) ήταν η απάντησε σε εκείνο του Χίλιαρντ (79-85). Καλή άμυνα και τελείωμα στον αιφνιδιασμό από τον Μακ Κίσικ (79-87). Αυτό το + παρέμεινε με το καλάθι του Σλούκα (83-91), ενώ ο Μάρτιν ήταν ψύχραιμος από τις βολές (83-93). Όλα τελείωσαν 1:13 πριν το τέλος με τον Λαρεντζάκη να ευστοχεί στο τρίποντο (85-96) που «κλείδωσε» το διπλό για τον Ολυμπιακό που άγγιξε τους 100 πόντους (88-98). Ο σούπερ Θρύλος άλωσε τη Βαυαρία.

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 53-50, 69-73, 88-98.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε το στατιστικό της αναμέτρησης.