ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Ολυμπιακός στους «32» και περιμένει!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσαν τα κορίτσια του Θρύλου τη φάση των ομίλων στο Eurocup. Μιας και για την 6η και τελευταία αγωνιστική νίκησαν 68-46 την Ρουζόμπεροκ, στην κεντρική σάλα του ΣΕΦ. Έτσι εξασφάλισαν την πρόκριση για τον επόμενο γύρο, των πλέι οφ. Αλλά θα πρέπει να περιμένουν τη διεξαγωγή όλων των ματς. Ώστε να δουν την τελική τους κατάταξη. Όπως και τον επόμενο αντίπαλο στη διοργάνωση. Για τις αναμετρήσεις στις 14/12 (εντός) και στις 21/12 (εκτός έδρας), αντίστοιχα. Ο Ολυμπιακός στους «32» και περιμένει.

• Η MVP: Μπρουκ Γουίλιαμς. Η Αμερικανίδα γκαρντ ήταν εξαιρετική με 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και συνολικά 24.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το σερί 15-0 του Ολυμπιακού από το 7′ ως το 13′ που τον έφερε μπροστά με +13 (26-13).
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Αντρέα Αντέλοβα. Η Τσέχα γκαρντ της Ρουζόμπεροκ είχε 2/12 σουτ στο ματς με 1/7διπ. και 1/5τρ.
  • THE POINT: Ο Θρύλος είχε καλύτερα ποσοστά ευστοχίας σε βολές και σουτ, ενώ κέρδισε τη «μάχη» των ριμπάουντ.

Επέβαλλε το ρυθμό του…

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 11-6 (5′), με τον Θάνο Νίκλα να καλεί τάιμ άουτ. Στη συνέχεια, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας άλλαξαν πρόσωπο. Διότι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα. Επίσης, ισοφάρισαν 11-13 με τις βολές της Βίτολα. Ακολούθως, μετά το 11-13 (7′) έκαναν σερί 15-0. Δεν δέχθηκαν καλάθι για 3:57 στην πρώτη περίοδο, αλλά και 2:31 στη δεύτερη! Επίσης, η Γουίλιαμς ήταν η βασική επιθετική επιλογή (16π.), ενώ και η Βίτολα (12π.) έκανε δουλειά για το 35-23 (18′). Κατά συνέπεια, το ημίχρονο έκλεισε με +11 (37-26).

Πέρασε στους «32» και περιμένει

Ο ρυθμός έπεσε ως το 25′. Εξάλλου το επί μέρους σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 2-6 (39-32). Όμως οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν λύσεις στην επίθεση. Η Κολλάτου πέτυχε πέντε σερί πόντους για το 44-34 (27′). Επίσης ο Ολυμπιακός έκανε σερί 11-0 για να κλείσει την περίοδο με το καλάθι της Κάντζι για το +18 (52-34). Ακόμα η Σουηδή φόργουρντ με μια βολή έδωσε… αέρα 19 πόντων στο Θρύλο (53-34, 31′). Μετά η διαφορά πήγε στους 20 (56-36, 33′) με το τρίποντο της Κολλάτου, ενώ η Γουίλιαμς διαμόρφωσε το +22 (60-38)! Στη συνέχεια η διαφορά πήγε στους 23 (64-41, 37′) με τις βολές της Νικολοπούλου, αλλά και στο +24 (68-44) με την Σπυριδοπούλου (35” πριν τη λήξη). Ο Ολυμπιακός στους «32» και περιμένει…

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 37-26, 52-34, 68-46.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ , μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.