Ο Ολυμπιακός στην κορυφή της Α2

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 81-78 τον Απόλλωνα Πατρών και τον έπιασαν στην πρώτη θέση. Εξαιρετικός ο Μελισσαράτος με 27 πόντους.

Το ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής στην Α2 Ανδρών βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό Β’. Η αναπτυξιακή ομάδα του Θρύλου επικράτησε πιο εύκολα από ότι μαρτυρά το τελικό 81-78 του Απόλλωνα Πάτρας. Με αυτό το αποτέλεσμα έπιασε τους Πατρινούς στην πρώτη θέση της κατηγορίας, αλλά με τη νίκη του πάτησε κορυφή στην κατηγορία.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Ο Ολυμπιακός Β’ μπήκε δυνατά στο ματς, αλλά ο Διαμαντάκος ήταν αυτός που πήρε τις φάσεις πάνω του, οδηγώντας το σκοράρισμα για τον Απόλλωνα Πατρών. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να κάνουν το παιχνίδι τους. Έτσι, κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα, αλλά το πήραν οι «ερυθρόλευκοι» με τη λήξη του ημιχρόνου (33-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη ξεκίνησε καλύτερα, αλλά άμεσα ο Απόλλων βρήκε λύσεις, αντέδρασε και ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ (48-47). Με τον Κολοβέρο να αναλαμβάνει δράση, ο Ολυμπιακός Β’ πήρε το προβάδισμα, σκόραρε πολλούς πόντους συνολικά στην περίοδο και στο φινάλε έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με +8 (62-54).

Στην 4η περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν και στο +10 (69-59). Παρότι οι Πατρινοί έχασαν τον Διαμαντάκο με 5 φάουλ, αντέδρασαν. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα επέστρεψε στο ματς, μείωσε στους πέντε πόντους και στο τέλος στους τρεις, 81-78, αλλά ως εκεί διότι ο Ολυμπιακός Β’ κράτησε τη διαφορά, πήρε τη νίκη και έπιασε τον Απόλλωνα στην κορυφή της βαθμολογίας της Α2.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 33-32, 62-54, 81-78.