ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο Άργος

Πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, 27-20, ο Θρύλος νίκησε στην έδρα του Διομήδη. Μιας και οι κάτοχοι του Super Cup επέβαλλαν από την αρχή το ρυθμό τους. Ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο έπαιξαν πάρα πολύ καλά στην άμυνα. Έτσι συνέχισαν τη νικηφόρα τους πορεία τη φετινή σεζόν και «βλέπουν» το ματς με την Τρόγκιρ, το Σάββατο στην Κροατία. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο Άργος.

Κυρίαρχος με την άμυνα!

Ο Θρύλος μπήκε πολύ δυνατά στο ματς. Καθώς με τα γκολ των Σάββα και Παπαβασίλη προηγήθηκε 2-0 στο 2′. Επίσης, ο Κοτανίδης ήταν εξαιρετικός. Έτσι έκανε πολλές και σημαντικές αποκρούσεις! Την ίδια στιγμή οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ρυθμό στην επίθεση. Το αποτέλεσμα ήταν να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 7-2 στο 15′, με τον Κάβτσιτς. Ακόμα ο ίδιος με ένα νέο τέρμα έκανε το 2-10 (18′). Αν και ο Διομήδης μείωσε στα 6 τέρματα (5-11) στο 25′, η διαφορά πήγε ξανά στο +8 με Μοντόρο (5-13, 26′) και Σάββα (6-14, 29′) για να λήξει 7-14 το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός πέρασε από το Άργος

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε. Διότι με το… καλημέρα ο Παπαβασίλης έστειλε τη διαφορά στα 9 γκολ (7-16, 33′). Επιπρόσθετα, ο Τζηράς σκόραρε δύο διαδοχικά τέρματα για να δώσει… αέρα 10 γκολ στον Ολυμπιακό. Δηλαδή νταμπλ σκορ (10-20) στο 42′. Αν και ο Διομήδης πίεσε λίγο περισσότερο στην άμυνα, με στόχο να μειώσει το σκορ, ο Θρύλος είχε… απαντήσεις. Έτσι διατήρησε το +9 για μεγάλο διάστημα. Καταρχάς με τον Σάββα (13-22, 49′), αλλά και με τον Σλαβούλιτσα (17-26, 57′). Ωστόσο στο φινάλε, η ομάδα από την Αργολίδα κατάφερε να περιορίσει το εύρος της ήττας της στα 7 τέρματα. Για να λήξει το ματς 20-27. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο Άργος.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 1-5, 2-7, 3-10, 5-12, 7-14 (ημχ.), 9-17, 10-18, 11-21, 13-22, 17-25, 20-27.

Διομήδης (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστούλας 5, Αναστασίου 5, Τσάκαλος, Τσέλιος, Τσερλετσκι 1, Τσακουρίδης 1, Ασβεστάς 3, Χατζηκωνσταντίνου, Κωστακίδης, Μανθος 1, Μπεκιάρης, Καρκαγκέλης, Μπαλτατζής, Νικολίνταης, Σάλεμ 2, Στεφανίτσης 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 4, Βίντα 2, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 2, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 2, Κάβτιτς 5, Μιχαηλίδης 3, Σάββας 3

• Διαιτητές: Φωτακίδης – Κινατζίδης, Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 4/5-0/0.