ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Ολυμπιακός κράτησε την πρώτη θέση

Με αντεπίθεσης διαρκείας από το 25′ και μετά, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει έναν από τους στόχους του. Δηλαδή να κρατήσει τη διαφορά του πρώτου γύρου, το +15 του ΣΕΦ. Αν και τελικά ηττήθηκε 77-63 από τον Παναθηναϊκό, έχει το πάνω χέρι στην ισοβαθμία και είναι πάνω από τις «πράσινες». Ο Ολυμπιακός κράτησε την πρώτη θέση.

• Η MVP: Κάιλι Σουκ. Η Αμερικανίδα ήταν κομβική στην τελευταία περίοδο (8π.), ενώ πραγματοποίησε πληθωρική εμφάνιση (16π., 8ρ., 1ασ., 1κλ., 2κοψ.).
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η αντίδραση του Ολυμπιακού μετά το 25′ καθώς ως το 39:51 έκανε επί μέρους 31-11 και κράτησε το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Η Αΐνα Αγιούσο δεν βοήθησε. Είχε στο ματς μόλις 3/12 σουτ εντός παιδιάς με 2/8 δίποντα και 1/4 τρίποντα.
  • THE POINT: Οι «ερυθρόλευκες» στο τελευταίο δεκάλεπτο κράτησαν τον ΠΑΟ στα 4/14 σουτ εντός παιδιάς, ενώ τον οδήγησαν σε 5 λάθη!

Όλα πήγαν στραβά!

Αν και στα πρώτα 3′ το ματς ήταν αμφίρροπο (6-6) με την Γκούσταφσον να έχει 4 πόντους, με  σερί 7-0ι «πράσινες» ξέφυγαν με 13-6 (4′). Η Αγιούσο έδωσε επιθετικές λύσεις (17-15, 7′) για να πάρει τη… σκυτάλη η Σταμολάμπρου (24-19, 9′). Όμως στα τελευταία 97” του πρώτου δεκαλέπτου, νέο «πράσινο» σερί 7-0 και +12 υπέρ τους, στο φινάλε της περιόδου. Επιπλέον, ο ΠΑΟ είχε ήδη δύο διψήφιες με απόλυτη ευστοχία. Τις Χριστινάκη με 12π. (5/5διπ.) και Κάρτερ με 10π. (2/2διπ., 2/2τρ), αντίστοιχα, αλλά και υψηλά ποσοστά (10/14διπ., 3/3τρ.). Επίσης, αν και το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το τρίποντο της Σταμολάμπρου (33-24), η συνέχεια ήταν ακόμη χειρότερη. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 και έφτασε ως το +16 με το τρίποντο της Χριστινάκη στο 17′. Έτσι έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο.

Αντεπίθεση και πρώτη θέση

Χειρότερα δεν γίνονταν να πάει το ματς! Κι όμως πήγε… Μιας και ως το 25′ ο Ολυμπιακός ήταν λες και δεν υπήρχαν οι «ερυθρόλευκες» στο γήπεδο! Ο ΠΑΟ έκανε ό,τι ήθελε και έφτασε το προβάδισμά του ως το +29 (61-32) με τις βολές της Πότερ. Από εκεί το σημείο, ωστόσο, ο «διακόπτης» γύρισε! Τα κορίτσια του Θρύλου βελτιώθηκαν πολύ σε άμυνα και επίθεση. Με τις Νικολοπούλου, Γκούσταφσον και Σουκ να δίνουν το σύνθημα για την αντεπίθεση. Στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έπεσε στους 21 πόντους. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι πρωταθλήτριες έδειξαν χαρακτήρα. Με αντεπίθεση κατάφεραν και μείωσαν το σκορ. Με την Σουκ καθοριστική (8π.) μετέτρεψαν το 69-50 σε 72-63 στα 9”. Στο φινάλε ο ΠΑΟ κέρδισε φάουλ για τρεις βολές, ενώ χρεώθηκε και τεχνική ποινή στον Νίκλα. Ο Κάρτερ έβαλε τη βολή της τεχνικής ποινής και 2/3 βολές, ενώ πήρε το ριμπάουντ και διαμόρφωσε το τελικό 77-63. Ο Ολυμπιακός κράτησε την πρώτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 44-28, 66-45, 77-63.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.