ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Ολυμπιακός κατώτερος των περιστάσεων

Η απουσία του τραυματία Φιλίποβιτς ήταν σίγουρα πλήγμα για τον Ολυμπιακό. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ κακοί στο δεύτερο ημίχρονο του ματς στη Βαρκελώνη. Μιας και ήταν αναποτελεσματικοί στον παίκτη παραπάνω. Το αποτέλεσμα ήταν το επί μέρους 7-2 της Μπαρτσελονέτα στο διάστημα αυτό. Έτσι ήρθε η ήττα με 10-5. Ο Ολυμπιακός κατώτερος των περιστάσεων.

Μεγάλη «μάχη»

Το ματς ήταν για γερά νεύρα. Αλλά και μια τραγική διαιτησία. Μέσα σε πρώτα 6 λεπτά του ματς, ο Ολυμπιακός χρεώθηκε με 3 επιθετικά φάουλ στον Ολυμπιακό, τα δύο στον φουνταριστό. Αλλά, τόσο η άμυνα του Θρύλου όσο και ο Μπίγιατς ήταν σε καλή ημέρα. Η πρώτη αποβολή εις βάρος της Μπαρτσελονέτα ήρθε στα 50”. Με το οκτάλεπτο να λήγει 1-1 και τις ομάδες να έχουν γκολ στον παίκτη παραπάνω. Οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο προηγήθηκαν δύο φορές με Βάμος και Παπαναστασίου. Δέχθηκαν το 2-2 σε μια φάση που είχαν παράπονα, καθώς ο Μουνιαρίθ ίσως και να ήταν μέσα από τη ζώνη των 6 μέτρων. Έτσι το ημίχρονο έληξε ισόπαλο, καθώς ο Αγκίρε είχε 10 αποκρούσεις!

Κατώτερος των περιστάσεων

Ωστόσο, στο τρίτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός «κόλλησε» επιθετικά. Διότι η ομάδα του Μιλάνοβιτς κέρδισε μεν αποβολές, αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει καμία. Διότι με 0/4 στον παίκτη παραπάνω, δεν ήταν δυνατό να παραμείνει στη διεκδίκηση της νίκης. Επιπλέον, η περιφερειακή άμυνα είχε θέματα. Διότι τα δύο από τα τρία γκολ των Ισπανών ήρθαν από την περιφέρεια, με ελεύθερα σουτ. Έτσι, η Μπαρτσελονέτα ξέφυγε με 3 γκολ διαφορά (6-3). Επίσης, ο Αγκίρε ήταν εξαιρετικός και ο Ολυμπιακός τον «νίκησε» μετά από 13 λεπτά με πέναλτι. Όταν το σκορ ήταν πλέον 8-3, με σερί 5-0 των Ισπανών. Μια διαφορά που δεν άλλαξε ως το τέλος (10-5). Ο Ολυμπιακός κατώτερος των περιστάσεων.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-2, 3-0, 4-2.

Η διακύμανση

• 1ο οκτάλεπτο: 1-0 Περόνε (π/π, 3:52), 1-1 Βάμος (π/π, 0:36)
  • 2ο οκτάλεπτο: 1-2 Βάμος (π/π, 5:53), 2-2 Μουνιαρίθ (περιφέρεια, 3:11), 2-3 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 2:00), 3-3 Ντε Τόρο (π/π, 0:21)
  • 3ο οκτάλεπτο: 4-3 Μουνιαρίθ (πέναλτι, 7:31), 5-3 Φαμέρα (περιφέρεια, 5:39), 6-3 Πάουλ (περιφέρεια, 3:45)
  • 4ο οκτάλεπτο: 7-3 Μουνιαριθ (πέναλτι, 6:25), 8-3 Περόνε (π/π, 5:19), 8-4 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 5:05), 9-4 Παβιγιάρντ (περιφέρεια, 3:39), 9-5 Παπαναστασίου (π/π, 2:57), 10-5 Μάτκοβιτς (π/π, 2:16)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ (Έλβις Φάτοβιτς): Αγκίρε, Φαμέρα 1, Μάτκοβιτς 1, Μουνιαρίθ 3, Ντε Τόρο 1, Λαρούμπε, Παβιγιάρντ 1, Μιράντα, Ταχούλ, Περόνε 2, Πάουλ 1, Μπούστος, Πόρτερ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης, Δήμου, Κολόμβος, Παπαναστασίου 2, Ζερδεβάς.