Ο Ολυμπιακός «εκτέλεσε» την Ζαλγκίρις

Ο Θρύλος αρχίζει να «χτίζει» σερί στην Euroleague. Καθώς απόψε πέτυχε την τρίτη διαδοχική του νίκη στη διοργάνωση. Πιο συγκεκριμένα, νίκησε 89-72 την Ζαλγκίρις και δείχνει πώς έχει μπει στο σωστό δρόμο. Διότι είχε επιθετικό πλουραλισμό, αλλά και ευστοχία στα τρίποντα (51,9% με 15/29). Έτσι έστειλε τους Λιθουανούς για… τσάι. Ο Ολυμπιακός «εκτέλεσε» την Ζαλγκίρις.

• Ο MVP: Αϊζάια Κάνααν. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εξαιρετικός, ειδικά στην 3η περίοδο, με 25 πόντους (4/6 διπ. 4/6 τρ., 5/5β.)
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο Ολυμπιακός κράτησε την Ζαλγκίρις χωρίς σκορ για 3:35 στο δεύτερο δεκάλεπτο κι έκανε σερί 14-0 για το +15 (42-27).
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Τόμας Ντίμα. Δεν βοήθησε επιθετικά (0/2 διπ., 1/3 τρ.) την ομάδα του, ενώ αποχώρησε τραυματίας στο 2ο δεκάλεπτο.
  • THE POINT: Η μεγάλη ευστοχία του Ολυμπιακού στα τρίποντα (15/29 με 51,7%), οι +10 ασίστ (23-13) και τα μόλις 6 λάθη.

Αμφίρροπη «μάχη»

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο ματς. Διότι είχε σωστές επιλογές στην επίθεση και σχετικά καλή λειτουργία στην άμυνα. Αλλά όχι και τόσο στην περιφερειακή. Αν και προηγήθηκε 8-5 με τον Πίτερς (5′), βρέθηκε πίσω με 10-14 μετά το καλάθι του Σμιτς (7′). Αλλά με το πρώτο τρίποντο (1/6τρ.) του Θρύλου, με τον Γουόκαπ, μείωσε σε 13-14 (8′). Επίσης με Πίτερς και Κάνααν να έχουν 4/4 βολές, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 17-17 (9′). Ακόμη, η περίοδος έκλεισε με το δίποντο του Κάνααν (19-19).

Οδηγός η άμυνα

Ωστόσο, το ματς είχε το ίδιο τέμπο και στο δεύτερο δεκάλεπτο (23-23, 12′). Διότι ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος από μακριά. Με 1/9 τρίποντα, εκ των οποίων τα περισσότερα ελεύθερα σουτ. Αλλά ο Πίτερς ευστόχησε από τα 6,75 μ. για το 26-23 (14′). Ωστόσο η Ζαλγκίρις ήταν κοντά στο σκορ ως το 16′ με το καλάθι του Χέις (28-27). Όμως εκεί ο Ολυμπιακός έκανε σερί 8-0 με 2/2 τρίποντα από Μπραζντέικις και Γουόκαπ για το +9 (36-27, 19′). Το σερί του Θρύλου έφτασε το 14-0 και με το τρίποντο του Γουόκαπ (11π.) προηγήθηκε 42-27 (43” για το ημίχρονο), αλλά οι βολές των Λιθουανών διαμόρφωσαν το 43-31.

Κάνααν on fire!

Βέβαια η Ζαλγκίρις είναι μια ομάδα με μαχητικό πνεύμα. Έτσι μείωσε στους 9 με το τρίποντο του Έβανς (45-36, 22′). Αλλά η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν από τα 6,75μ. Δύο σερί από Γουόκαπ (4/6τρ.) και Κάνααν για το +15 (51-36, 24′). Αν και οι διαιτητές άφησαν το σκληρό παιχνίδι των Λιθουανών (5 φάουλ ο Ολυμπιακός, ένα εκείνοι ως το 25′) η… απάντηση ήταν ο Κάνααν (13π. στο δεκάλεπτο). Μιας και ο Αμερικανός έβλεπε το καλάθι σαν… βαρέλι. Δύο σερί τρίποντα (3/3 στην περίοδο) για το 57-42 (26′). Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν με μυαλό. Με τις βολές του Μιλουτίνοφ και το τρίποντο του Πίτερς βρέθηκαν στο +20 (69-49).

Ο Ολυμπιακός την «εκτέλεσε»

Επιπλέον, στην αρχή της τέταρτης περιόδου τη… σκυτάλη πήρε ο Πίτερς. Με πέντε σερί πόντους έκανε το 74-55 (32′). Όμως η αστοχία στις βολές και το κρεσέντο του Έβανς επέτρεψαν στη Ζαλγκίρις να μειώσει στους 15 (75-60, 33′). Βέβαια, η Ζαλγκίρις δεν το παράτησε το ματς και με το καλάθι του Λεκαβίτσιους μείωσε σε 78-66. Ωστόσο ο Λαρεντζάκης έδωσε τη λύση με τρίποντο για το +15 (81-66, 36′). Αλλά οι 2/8 βολές για τον Ολυμπιακό, ως εκείνο το σημείο στην περίοδο, ήταν θέμα. Εντούτοις ένα ακόμα τρίποντο του Κάνααν ήταν ό,τι έπρεπε (84-66, 38′). Αλλά και εκείνο του Πίτερς (87-68, 39′). Μετά ήρθε και το τελικό 89-72. Ο Ολυμπιακός «εκτέλεσε» την Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-31, 69-52, 89-72.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.